Valresultat Arboga 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Arboga med 38,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arboga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Arboga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
10 649
Avgivna röster
9 076
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Arboga

Riksdagsvalet 2014 i Arboga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 43638,3 %
MModeraterna1 85220,6 %
SDSverigedemokraterna1 38715,5 %
CCenterpartiet4985,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4695,2 %
VVänsterpartiet4495,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3493,9 %
KDKristdemokraterna3153,5 %
FIFeministiskt initiativ1491,7 %
Övriga partier710,8 %

Landstingsvalet 2014 i Arboga

Landstingsvalet 2014 i Arboga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 57240,8 %
MModeraterna1 89621,7 %
SDSverigedemokraterna88110,1 %
VVänsterpartiet5286,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4925,6 %
CCenterpartiet4895,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4345,0 %
KDKristdemokraterna3443,9 %
Övriga partier1211,4 %

Kommunvalet 2014 i Arboga

Kommunvalet 2014 i Arboga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 46039,0 %
MModeraterna1 82020,5 %
SDSverigedemokraterna8649,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6717,6 %
VVänsterpartiet5115,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4985,6 %
CCenterpartiet4905,5 %
KDKristdemokraterna3624,1 %
OPAOPA1571,8 %
Övriga partier290,3 %

Partiernas utveckling i Arboga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arboga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arboga per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %37,6 %38,3 %33,8 %33,8 %31,3 %
M21,0 %26,4 %20,6 %18,7 %17,6 %18,4 %
SD2,5 %6,0 %15,5 %21,7 %25,6 %22,4 %
C8,9 %5,8 %5,5 %6,8 %5,2 %5,1 %
MP3,7 %6,2 %5,2 %3,2 %3,5 %3,9 %
V6,4 %5,7 %5,0 %5,8 %4,8 %6,2 %
L6,5 %6,8 %3,9 %3,9 %3,6 %4,5 %
KD5,1 %4,5 %3,5 %5,1 %4,8 %5,8 %
Övr3,5 %1,0 %2,5 %1,1 %1,1 %2,5 %
Valdeltagande80,0 %83,6 %85,2 %87,5 %84,0 %84,5 %

Valdeltagande i Arboga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arboga 2014

Så skiljer sig Arboga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 38,3 % i Arboga mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,3
  • SD +2,6

Svagare än i riket

  • M −2,7
  • MP −1,7
  • FP −1,5
  • FI −1,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Arboga, från 6,0 % till 15,5 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,4 % till 20,6 % (−5,7).

  • SD +9,5
  • M −5,7
  • FP −2,9
  • FI +1,5
  • MP −1,0
  • KD −1,0
  • S +0,7
  • V −0,7

Valdeltagande i Arboga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Arboga på plats 185 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arboga är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Landsförsamlingen-Vasastaden till 87,1 % i Ladubacksgärdena-N Skogen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrängen-Ekbacken (46,2 %) och sitt svagaste i Götlunda - Medåker (28,2 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arboga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 15,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.

  • SD −5,7
  • FP +3,7
  • V +0,8
  • S +0,8
  • KD +0,6
  • MP +0,4
  • M −0,1
  • C −0,0

Största parti i Arboga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arboga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arboga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %84,5 %
2022Socialdemokraterna33,8 %84,0 %
2018Socialdemokraterna33,8 %87,5 %
2014Socialdemokraterna38,3 %85,2 %
2010Socialdemokraterna37,6 %83,6 %
2006Socialdemokraterna42,4 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Arboga 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Arboga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arboga, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brattberget-StrömsnäsS40,9 %S41,5 %86,4 %
Götlunda - MedåkerS28,2 %S28,9 %85,5 %
Herrängen-EkbackenS46,2 %S46,4 %83,2 %
Ladubacksgärdena-N SkogenS39,7 %S43,0 %87,1 %
Landsförsamlingen-VasastadenS33,2 %S33,9 %75,7 %
PrästgärdetS40,2 %S40,2 %86,7 %
Ringsborg-StrömsborgS43,8 %S46,3 %76,6 %
Sturestaden-NästkvarnS39,9 %S38,4 %84,2 %

Utforska valdistrikten i Arboga på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014