Valresultat Norberg 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Norberg med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,1 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Norberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
4 435
Avgivna röster
3 812
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Norberg

Riksdagsvalet 2014 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 44738,4 %
SDSverigedemokraterna76620,3 %
MModeraterna53514,2 %
VVänsterpartiet3348,9 %
CCenterpartiet1634,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1614,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1072,8 %
FIFeministiskt initiativ1052,8 %
KDKristdemokraterna852,3 %
OVRövriga partier631,7 %

Landstingsvalet 2014 i Norberg

Landstingsvalet 2014 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54842,3 %
SDSverigedemokraterna48713,3 %
VVänsterpartiet46712,8 %
MModeraterna38110,4 %
SjvUSjvU2928,0 %
CCenterpartiet1423,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1093,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)972,7 %
KDKristdemokraterna862,4 %
Övriga partier491,3 %

Kommunvalet 2014 i Norberg

Kommunvalet 2014 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 46039,1 %
VVänsterpartiet78421,0 %
SDSverigedemokraterna46012,3 %
PNFPNF2927,8 %
MModeraterna2787,4 %
CCenterpartiet1995,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1153,1 %
MPMiljöpartiet de gröna852,3 %
Övriga partier651,7 %

Partiernas utveckling i Norberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • MP
  • Övr
  • L
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norberg per valår
Parti200620102014201820222026
S45,0 %42,4 %38,4 %36,5 %36,9 %32,9 %
SD3,1 %7,3 %20,3 %21,6 %25,8 %22,7 %
M16,2 %20,0 %14,2 %14,1 %14,3 %17,5 %
V12,5 %11,0 %8,9 %9,5 %7,7 %6,6 %
C6,6 %4,6 %4,3 %5,7 %3,0 %3,7 %
MP4,1 %5,8 %4,3 %2,5 %2,9 %3,8 %
Övr7,2 %3,7 %3,9 %5,8 %6,3 %7,8 %
L4,5 %4,7 %2,8 %3,8 %3,1 %5,0 %
Fi0,9 %0,3 %2,8 %0,4 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande78,0 %84,1 %86,0 %86,7 %83,6 %83,7 %

Valdeltagande i Norberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norberg 2014

Så skiljer sig Norberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,2 % i Norberg mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,5
  • S +7,4
  • V +3,2
  • OVR +0,7

Svagare än i riket

  • M −9,1
  • MP −2,6
  • FP −2,6
  • KD −2,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Norberg, från 7,3 % till 20,3 % (+13,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,0 % till 14,2 % (−5,8).

  • SD +13,0
  • M −5,8
  • S −4,0
  • FI +2,4
  • V −2,2
  • FP −1,9
  • OVR +1,6
  • MP −1,5

Valdeltagande i Norberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Norberg på plats 143 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norberg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Björkängen till 86,7 % i Kärrgruvan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skallberget (43,0 %) och sitt svagaste i Karbenning (26,3 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norberg är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 8,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.

  • V +12,1
  • SD −8,0
  • M −6,8
  • MP −2,0
  • C +1,0
  • S +0,6

Största parti i Norberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %83,7 %
2022Socialdemokraterna36,9 %83,6 %
2018Socialdemokraterna36,5 %86,7 %
2014Socialdemokraterna38,4 %86,0 %
2010Socialdemokraterna42,4 %84,1 %
2006Socialdemokraterna45,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Norberg 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Norberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkängenS41,3 %S39,5 %79,5 %
KarbenningS26,3 %S32,6 %83,7 %
KärrgruvanS33,7 %S34,6 %86,7 %
SkallbergetS43,0 %S43,5 %84,8 %

Utforska valdistrikten i Norberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014