Valresultat Köping 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Köping med 40,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,7 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Köping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Köping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,9 %
Röstberättigade
19 195
Avgivna röster
16 099
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Köping

Riksdagsvalet 2014 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 48740,7 %
SDSverigedemokraterna2 78117,4 %
MModeraterna2 77317,4 %
CCenterpartiet9656,1 %
VVänsterpartiet8865,6 %
MPMiljöpartiet de gröna6324,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5873,7 %
KDKristdemokraterna4983,1 %
FIFeministiskt initiativ2141,3 %
Övriga partier1150,7 %

Landstingsvalet 2014 i Köping

Landstingsvalet 2014 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 94443,9 %
MModeraterna2 46415,6 %
SDSverigedemokraterna1 91812,1 %
CCenterpartiet1 1307,1 %
VVänsterpartiet1 0786,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6664,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6013,8 %
KDKristdemokraterna5153,3 %
SjvUSjvU3792,4 %
Övriga partier1330,8 %

Kommunvalet 2014 i Köping

Kommunvalet 2014 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 98443,7 %
MModeraterna2 33614,6 %
SDSverigedemokraterna2 15313,5 %
CCenterpartiet1 4098,8 %
VVänsterpartiet1 2427,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7884,9 %
MPMiljöpartiet de gröna6303,9 %
KDKristdemokraterna4002,5 %
Övriga partier490,3 %

Partiernas utveckling i Köping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Köping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Köping per valår
Parti200620102014201820222026
S45,3 %41,0 %40,7 %34,6 %32,5 %31,3 %
SD3,4 %7,0 %17,4 %23,9 %29,2 %24,9 %
M19,8 %23,5 %17,4 %15,6 %14,7 %16,8 %
C8,6 %6,4 %6,1 %6,7 %4,9 %4,2 %
V6,6 %6,8 %5,6 %6,4 %6,3 %7,9 %
MP3,3 %5,1 %4,0 %2,2 %2,2 %2,7 %
L5,5 %5,3 %3,7 %3,3 %2,8 %4,0 %
KD5,0 %3,9 %3,1 %5,9 %6,4 %6,3 %
Övr2,5 %1,0 %2,1 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,9 %85,9 %82,4 %82,0 %

Valdeltagande i Köping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Köping 2014

Så skiljer sig Köping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 40,7 % i Köping mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,7
  • SD +4,6

Svagare än i riket

  • M −5,9
  • MP −2,9
  • FI −1,8
  • FP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Köping, från 7,0 % till 17,4 % (+10,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,5 % till 17,4 % (−6,1).

  • SD +10,5
  • M −6,1
  • FP −1,7
  • V −1,2
  • MP −1,1
  • FI +1,1
  • KD −0,8
  • C −0,4

Valdeltagande i Köping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,9 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Köping på plats 244 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Köping är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,6 % i Nygård-Skogsbrynet till 90,5 % i Elund-Ållesta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Skogsbrynet (64,7 %) och sitt svagaste i Munktorp (27,5 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Köping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i kommunvalet mot 17,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • SD −4,0
  • S +3,0
  • M −2,8
  • C +2,8
  • V +2,2
  • FP +1,2
  • KD −0,6
  • MP −0,0

Största parti i Köping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Köping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Köping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %82,0 %
2022Socialdemokraterna32,5 %82,4 %
2018Socialdemokraterna34,6 %85,9 %
2014Socialdemokraterna40,7 %83,9 %
2010Socialdemokraterna41,0 %82,6 %
2006Socialdemokraterna45,3 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Köping 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Köping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Köping, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Byjorden-OdensviS39,6 %S41,7 %80,4 %
Elund-ÅllestaS35,7 %S40,3 %90,5 %
Hästhagen-Skogshöjden-Himmeta-BroS31,2 %S33,3 %89,8 %
KarlbergS33,7 %S37,2 %83,7 %
KarlsdalS44,3 %S47,1 %75,9 %
Kolsva VS42,1 %S41,6 %84,5 %
Kolsva ÖS45,1 %S46,6 %83,5 %
MunktorpS27,5 %S29,5 %87,0 %
NyckelbergetS43,3 %S46,4 %82,0 %
Nygård-SkogsbrynetS64,7 %S69,9 %66,6 %
SkogsborgS46,9 %S49,7 %81,0 %
TunadalS51,7 %S55,7 %76,7 %
UllviS43,2 %S47,3 %85,9 %
ÖstanåsS43,6 %S45,1 %85,2 %

Utforska valdistrikten i Köping på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014