Valresultat Köping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Köping med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Köping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 19 264
- Avgivna röster
- 16 554
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 674 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 923 | 23,9 % |
| MModeraterna | 2 562 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 1 105 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 054 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 960 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 546 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 368 | 2,2 % |
| Övriga partier | 198 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 178 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 251 | 19,7 % |
| MModeraterna | 2 583 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 1 183 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 133 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 035 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 673 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 327 | 2,0 % |
| Övriga partier | 109 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 976 | 35,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 504 | 21,0 % |
| MModeraterna | 2 579 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 1 460 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 264 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 822 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 698 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 331 | 2,0 % |
| Övriga partier | 47 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Köping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Köping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,3 % | 41,0 % | 40,7 % | 34,6 % | 32,5 % | 31,3 % |
| SD | 3,4 % | 7,0 % | 17,4 % | 23,9 % | 29,2 % | 24,9 % |
| M | 19,8 % | 23,5 % | 17,4 % | 15,6 % | 14,7 % | 16,8 % |
| C | 8,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,2 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % |
| KD | 5,0 % | 3,9 % | 3,1 % | 5,9 % | 6,4 % | 6,3 % |
| L | 5,5 % | 5,3 % | 3,7 % | 3,3 % | 2,8 % | 4,0 % |
| MP | 3,3 % | 5,1 % | 4,0 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,7 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,6 % | 83,9 % | 85,9 % | 82,4 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Köping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Köping 2018
Så skiljer sig Köping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Köping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,4
- S +6,4
Svagare än i riket
- M −4,2
- MP −2,2
- L −2,2
- C −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Köping, från 17,4 % till 23,9 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,7 % till 34,6 % (−6,1).
- SD +6,5
- S −6,1
- KD +2,7
- M −1,8
- MP −1,7
- FI −1,1
- V +0,9
- C +0,7
Valdeltagande i Köping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,9 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Köping på plats 215 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Köping är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Nygård-Skogsbrynet till 92,3 % i Elund-Ållesta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Skogsbrynet (65,8 %) och sitt svagaste i Munktorp (24,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Sverigedemokraterna i 1 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Köping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- C +2,0
- S +1,2
- V +1,1
- KD −0,9
- L +0,9
- M −0,2
Största parti i Köping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Köping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,7 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Köping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Köping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byjorden-Odensvi | S | 30,9 % | S | 30,9 % | 83,1 % |
| Elund-Ållesta | S | 29,5 % | S | 32,2 % | 92,3 % |
| Hästhagen-Skogshöjden-Himmeta-Bro | S | 27,9 % | S | 26,9 % | 89,9 % |
| Karlberg | S | 30,1 % | S | 30,0 % | 85,4 % |
| Karlsdal | S | 36,9 % | S | 38,8 % | 79,9 % |
| Kolsva V | S | 32,5 % | S | 32,1 % | 85,1 % |
| Kolsva Ö | S | 33,1 % | S | 30,2 % | 86,0 % |
| Munktorp | SD | 24,2 % | S | 23,1 % | 87,3 % |
| Nyckelberget | S | 38,7 % | S | 39,7 % | 81,0 % |
| Nygård-Skogsbrynet | S | 65,8 % | S | 68,9 % | 69,0 % |
| Skogsborg | S | 41,9 % | S | 44,8 % | 84,2 % |
| Tunadal | S | 44,9 % | S | 47,9 % | 80,1 % |
| Ullvi | S | 34,6 % | S | 33,7 % | 87,6 % |
| Östanås | S | 35,8 % | S | 38,9 % | 84,8 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018