Valresultat Köping 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Köping med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Köping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Köping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,4 %
Röstberättigade
19 584
Avgivna röster
16 133
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Köping

Riksdagsvalet 2022 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 19132,5 %
SDSverigedemokraterna4 65629,2 %
MModeraterna2 34014,7 %
KDKristdemokraterna1 0166,4 %
VVänsterpartiet1 0096,3 %
CCenterpartiet7804,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4402,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3522,2 %
Övriga partier1721,1 %

Regionvalet 2022 i Köping

Regionvalet 2022 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 32833,4 %
SDSverigedemokraterna3 93224,6 %
MModeraterna2 24514,1 %
KDKristdemokraterna1 4479,1 %
VVänsterpartiet1 2968,1 %
CCenterpartiet9205,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4803,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2251,4 %
Övriga partier890,6 %

Kommunvalet 2022 i Köping

Kommunvalet 2022 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 00731,0 %
SDSverigedemokraterna4 18125,9 %
MModeraterna2 01912,5 %
KDKristdemokraterna1 3508,4 %
VVänsterpartiet1 3198,2 %
CCenterpartiet1 0886,7 %
VFKKVanligt Folk i Köpings kommun5233,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3882,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2471,5 %
Övriga partier320,2 %

Partiernas utveckling i Köping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Köping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Köping per valår
Parti200620102014201820222026
S45,3 %41,0 %40,7 %34,6 %32,5 %31,3 %
SD3,4 %7,0 %17,4 %23,9 %29,2 %24,9 %
M19,8 %23,5 %17,4 %15,6 %14,7 %16,8 %
KD5,0 %3,9 %3,1 %5,9 %6,4 %6,3 %
V6,6 %6,8 %5,6 %6,4 %6,3 %7,9 %
C8,6 %6,4 %6,1 %6,7 %4,9 %4,2 %
L5,5 %5,3 %3,7 %3,3 %2,8 %4,0 %
MP3,3 %5,1 %4,0 %2,2 %2,2 %2,7 %
Övr2,5 %1,0 %2,1 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,9 %85,9 %82,4 %82,0 %

Valdeltagande i Köping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Köping 2022

Så skiljer sig Köping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,2 % i Köping mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,6
  • S +2,2
  • KD +1,0

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • MP −2,9
  • L −1,9
  • C −1,8

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Köping, från 23,9 % till 29,2 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,6 % till 32,5 % (−2,1).

  • SD +5,2
  • S −2,1
  • C −1,9
  • M −1,0
  • L −0,6
  • KD +0,5
  • V −0,1
  • MP −0,0

Valdeltagande i Köping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Köping på plats 244 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Köping är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,3 % i Nygård-Skogsbrynet till 90,2 % i Elund-Ållesta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Skogsbrynet (45,1 %) och sitt svagaste i Munktorp (26,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 6 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Köping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i kommunvalet mot 29,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • SD −3,3
  • M −2,2
  • KD +2,0
  • C +1,8
  • V +1,8
  • S −1,5

Största parti i Köping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Köping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Köping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %82,0 %
2022Socialdemokraterna32,5 %82,4 %
2018Socialdemokraterna34,6 %85,9 %
2014Socialdemokraterna40,7 %83,9 %
2010Socialdemokraterna41,0 %82,6 %
2006Socialdemokraterna45,3 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Köping 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Köping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Köping, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Byjorden-OdensviSD33,7 %SD30,0 %78,0 %
Elund-ÅllestaS31,0 %S31,0 %90,2 %
Hästhagen-Skogshöjden-Himmeta-BroSD28,3 %S26,5 %88,0 %
KarlbergSD32,0 %SD28,7 %76,9 %
KarlsdalS34,9 %S34,8 %72,1 %
Kolsva VSD37,0 %SD33,2 %80,6 %
Kolsva ÖSD41,6 %SD38,1 %81,5 %
MunktorpSD28,9 %S25,8 %86,7 %
NyckelbergetS34,5 %S32,5 %76,2 %
Nygård-SkogsbrynetS45,1 %S40,7 %62,3 %
SkogsborgS37,3 %S38,6 %75,5 %
TunadalS40,5 %S41,6 %76,1 %
UllviS35,1 %S32,7 %84,5 %
ÖstanåsS33,8 %S33,9 %82,3 %

Utforska valdistrikten i Köping på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022