Valresultat Arboga 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Arboga med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,4 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arboga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 10 941
- Avgivna röster
- 9 195
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 069 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 324 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 600 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 474 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 437 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 434 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 324 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 316 | 3,5 % |
| Övriga partier | 103 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 245 | 36,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 782 | 20,0 % |
| MModeraterna | 1 697 | 19,0 % |
| VVänsterpartiet | 559 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 539 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 446 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 406 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 202 | 2,3 % |
| Övriga partier | 45 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 467 | 38,4 % |
| MModeraterna | 1 779 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 776 | 19,7 % |
| VVänsterpartiet | 457 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 437 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 404 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 345 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 227 | 2,5 % |
| OAOmsorgspartiet i Arboga | 125 | 1,4 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Arboga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arboga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 37,6 % | 38,3 % | 33,8 % | 33,8 % | 31,3 % |
| SD | 2,5 % | 6,0 % | 15,5 % | 21,7 % | 25,6 % | 22,4 % |
| M | 21,0 % | 26,4 % | 20,6 % | 18,7 % | 17,6 % | 18,4 % |
| C | 8,9 % | 5,8 % | 5,5 % | 6,8 % | 5,2 % | 5,1 % |
| V | 6,4 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,8 % | 6,2 % |
| KD | 5,1 % | 4,5 % | 3,5 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,8 % |
| L | 6,5 % | 6,8 % | 3,9 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,5 % |
| MP | 3,7 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,5 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | 1,1 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 83,6 % | 85,2 % | 87,5 % | 84,0 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Arboga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arboga 2022
Så skiljer sig Arboga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Arboga mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,1
- S +3,5
Svagare än i riket
- V −1,9
- MP −1,6
- C −1,5
- M −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Arboga, från 21,7 % till 25,6 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,8 % till 5,2 % (−1,6).
- SD +3,9
- C −1,6
- M −1,1
- V −0,9
- KD −0,3
- MP +0,3
- L −0,3
- S +0,0
Valdeltagande i Arboga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Arboga på plats 193 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Arboga är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,0 % i Ringsborg-Strömsborg till 88,4 % i Ladubacksgärdena-N Skogen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Prästgärdet (39,7 %) och sitt svagaste i Götlunda - Medåker (27,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arboga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- SD −5,9
- S +4,6
- M +2,1
- MP −1,0
- KD −1,0
- L +0,9
- C −0,4
- V +0,2
Största parti i Arboga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arboga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Arboga 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Arboga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brattberget-Strömsnäs | S | 34,1 % | S | 36,2 % | 83,5 % |
| Götlunda - Medåker | SD | 32,2 % | S | 31,5 % | 83,4 % |
| Herrängen-Ekbacken | S | 33,5 % | S | 38,7 % | 83,6 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | S | 36,3 % | S | 41,3 % | 88,4 % |
| Landsförsamlingen-Vasastaden | SD | 31,2 % | S | 32,2 % | 77,9 % |
| Prästgärdet | S | 39,7 % | S | 45,6 % | 86,1 % |
| Ringsborg-Strömsborg | S | 35,1 % | S | 39,4 % | 72,0 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | S | 38,9 % | S | 44,2 % | 80,3 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022