Valresultat Skinnskatteberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Skinnskatteberg med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skinnskatteberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 3 403
- Avgivna röster
- 2 831
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Skinnskatteberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 958 | 34,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 876 | 31,4 % |
| MModeraterna | 324 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 147 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 145 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 117 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 114 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 2,8 % |
| Övriga partier | 29 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Skinnskatteberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 037 | 37,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 692 | 25,3 % |
| MModeraterna | 302 | 11,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 185 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 178 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 110 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 31 | 1,1 % |
| Övriga partier | 10 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Skinnskatteberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 001 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 670 | 23,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 537 | 19,1 % |
| VVänsterpartiet | 241 | 8,6 % |
| MModeraterna | 204 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 106 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 47 | 1,7 % |
| Övriga partier | 12 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Skinnskatteberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skinnskatteberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,7 % | 45,3 % | 42,8 % | 38,5 % | 34,4 % | 30,8 % |
| SD | 3,0 % | 6,7 % | 18,2 % | 25,2 % | 31,4 % | 28,9 % |
| M | 14,2 % | 17,4 % | 13,3 % | 10,7 % | 11,6 % | 13,3 % |
| KD | 3,8 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,9 % | 5,3 % | 6,0 % |
| V | 9,2 % | 7,4 % | 6,4 % | 6,6 % | 5,2 % | 6,0 % |
| L | 5,7 % | 7,8 % | 5,1 % | 4,9 % | 4,2 % | 5,6 % |
| C | 9,3 % | 6,4 % | 6,4 % | 6,7 % | 4,1 % | 3,3 % |
| MP | 3,3 % | 5,3 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,8 % | 3,2 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,5 % | 1,0 % | 3,0 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 84,4 % | 84,9 % | 85,3 % | 83,2 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Skinnskatteberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skinnskatteberg 2022
Så skiljer sig Skinnskatteberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 31,4 % i Skinnskatteberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,9
- S +4,0
Svagare än i riket
- M −7,5
- C −2,6
- MP −2,3
- V −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Skinnskatteberg, från 25,2 % till 31,4 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,5 % till 34,4 % (−4,1).
- SD +6,2
- S −4,1
- C −2,6
- V −1,4
- KD +1,3
- M +0,9
- MP +0,7
- L −0,7
Valdeltagande i Skinnskatteberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Skinnskatteberg på plats 221 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skinnskatteberg är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 19,1 % i kommunvalet mot 4,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,9 procentenheter.
- L +14,9
- SD −7,7
- M −4,4
- KD −3,6
- V +3,3
- S +1,1
- C −0,3
Största parti i Skinnskatteberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skinnskatteberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 82,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 85,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,7 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Skinnskatteberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Skinnskatteberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Skinnskatteberg Norra | S | 36,9 % | S | 38,8 % | 68,5 % |
| Skinnskatteberg Södra | SD | 33,2 % | S | 31,8 % | 72,5 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022