Valresultat Skinnskatteberg 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Skinnskatteberg med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skinnskatteberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Skinnskatteberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,4 %
Röstberättigade
3 357
Avgivna röster
2 766
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Skinnskatteberg

Riksdagsvalet 2026 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna84130,8 %
SDSverigedemokraterna78828,9 %
MModeraterna36413,3 %
VVänsterpartiet1636,0 %
KDKristdemokraterna1636,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1525,6 %
CCenterpartiet903,3 %
MPMiljöpartiet de gröna883,2 %
ÖrebrÖrebropartiet511,9 %
Övriga partier311,1 %

Regionvalet 2026 i Skinnskatteberg

Regionvalet 2026 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna92835,5 %
SDSverigedemokraterna70126,8 %
MModeraterna31812,2 %
VVänsterpartiet2238,5 %
KDKristdemokraterna1455,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1244,7 %
CCenterpartiet1104,2 %
MPMiljöpartiet de gröna501,9 %
Övriga partier120,5 %

Kommunvalet 2026 i Skinnskatteberg — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Skinnskatteberg har 25 mandat. Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna fick flest, 8 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Skinnskatteberg: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna83132,5 %8(−1)
SDSverigedemokraterna76730,0 %8(+2)
VVänsterpartiet40415,8 %4(+2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)30712,0 %3(−2)
MModeraterna2278,9 %2(±0)
Övriga partier170,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Skinnskatteberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skinnskatteberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skinnskatteberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,7 %45,3 %42,8 %38,5 %34,4 %30,8 %
SD3,0 %6,7 %18,2 %25,2 %31,4 %28,9 %
M14,2 %17,4 %13,3 %10,7 %11,6 %13,3 %
V9,2 %7,4 %6,4 %6,6 %5,2 %6,0 %
KD3,8 %2,9 %2,4 %3,9 %5,3 %6,0 %
L5,7 %7,8 %5,1 %4,9 %4,2 %5,6 %
C9,3 %6,4 %6,4 %6,7 %4,1 %3,3 %
MP3,3 %5,3 %3,0 %2,0 %2,8 %3,2 %
Övr2,8 %0,9 %2,4 %1,5 %1,0 %3,0 %
Valdeltagande77,5 %84,4 %84,9 %85,3 %83,2 %82,4 %

Valdeltagande i Skinnskatteberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skinnskatteberg 2026

Så skiljer sig Skinnskatteberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,9 % i Skinnskatteberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,4
  • S +2,8
  • Örebr +1,3
  • L +0,2

Svagare än i riket

  • M −6,5
  • C −3,7
  • MP −2,9
  • V −2,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Skinnskatteberg, från 0,0 % till 1,9 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,4 % till 30,8 % (−3,6).

  • S −3,6
  • SD −2,6
  • Örebr +1,9
  • M +1,7
  • L +1,4
  • C −0,8
  • V +0,8
  • KD +0,7

Valdeltagande i Skinnskatteberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,4 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Skinnskatteberg på plats 235 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skinnskatteberg är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 6,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • V +9,9
  • L +6,5
  • KD −5,7
  • M −4,4
  • C −2,9
  • S +1,8
  • SD +1,2

Största parti i Skinnskatteberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skinnskatteberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skinnskatteberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %82,4 %
2022Socialdemokraterna34,4 %83,2 %
2018Socialdemokraterna38,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna42,8 %84,9 %
2010Socialdemokraterna45,3 %84,4 %
2006Socialdemokraterna48,7 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Skinnskatteberg 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Skinnskatteberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skinnskatteberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Skinnskatteberg NorraS33,9 %S36,4 %76,6 %
Skinnskatteberg SödraSD30,4 %SD31,5 %71,3 %

Utforska valdistrikten i Skinnskatteberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026