Valresultat Fagersta 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Fagersta med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Fagersta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Fagersta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,5 %
Röstberättigade
9 608
Avgivna röster
7 734
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Fagersta

Riksdagsvalet 2026 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 56633,6 %
SDSverigedemokraterna1 76923,2 %
MModeraterna1 27416,7 %
VVänsterpartiet7309,6 %
KDKristdemokraterna3714,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3174,2 %
CCenterpartiet2293,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2132,8 %
Övriga partier1642,1 %

Regionvalet 2026 i Fagersta

Regionvalet 2026 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 70936,1 %
SDSverigedemokraterna1 42319,0 %
MModeraterna1 38618,5 %
VVänsterpartiet96112,8 %
KDKristdemokraterna3624,8 %
CCenterpartiet2363,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2212,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1361,8 %
Övriga partier610,8 %

Kommunvalet 2026 i Fagersta — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Fagersta har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (+3 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 7 och Moderaterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Fagersta: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 86037,6 %13(+3)
SDSverigedemokraterna1 52220,0 %7(−1)
VVänsterpartiet1 33917,6 %6(−3)
MModeraterna1 23616,3 %6(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2102,8 %1(±0)
CCenterpartiet2012,6 %1(±0)
KDKristdemokraterna1652,2 %1(+1)
Övriga partier660,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Fagersta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Fagersta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Fagersta per valår
Parti200620102014201820222026
S50,1 %44,4 %45,0 %39,4 %35,6 %33,6 %
SD2,3 %7,7 %18,6 %23,0 %27,9 %23,2 %
M17,7 %21,2 %15,5 %14,1 %14,8 %16,7 %
V9,5 %8,8 %6,5 %7,9 %7,7 %9,6 %
KD4,6 %3,7 %2,6 %4,7 %4,8 %4,9 %
L5,0 %4,9 %2,7 %3,2 %2,5 %4,2 %
C4,4 %3,4 %2,5 %4,2 %3,3 %3,0 %
MP3,0 %5,0 %4,2 %2,3 %2,4 %2,8 %
Övr3,3 %0,9 %2,5 %1,2 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande77,1 %82,1 %83,5 %84,3 %80,8 %80,5 %

Valdeltagande i Fagersta 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Fagersta 2026

Så skiljer sig Fagersta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,2 % i Fagersta mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,7
  • S +5,6
  • V +1,2

Svagare än i riket

  • C −4,0
  • MP −3,3
  • M −3,2
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Fagersta, från 14,8 % till 16,7 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,9 % till 23,2 % (−4,7).

  • SD −4,7
  • S −1,9
  • M +1,9
  • V +1,9
  • L +1,7
  • MP +0,4
  • C −0,3
  • KD +0,0

Valdeltagande i Fagersta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,5 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Fagersta på plats 271 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Fagersta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,1 % i Kolarbyn till 85,5 % i Åvestbo-Västervåla.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kolarbyn (43,3 %) och sitt svagaste i Åvestbo-Västervåla (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Fagersta är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • V +8,1
  • S +4,0
  • SD −3,1
  • KD −2,7
  • L −1,4
  • M −0,4
  • C −0,4

Största parti i Fagersta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Fagersta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Fagersta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %80,5 %
2022Socialdemokraterna35,6 %80,8 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,3 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna44,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna50,1 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Fagersta 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Fagersta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Fagersta, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS37,3 %S39,6 %68,6 %
KolarbynS43,3 %S42,0 %65,1 %
MelingS32,1 %S39,2 %83,3 %
Per OlsS32,4 %S35,7 %79,8 %
RisbronS35,4 %S39,6 %71,8 %
VästanforsS31,5 %S37,4 %78,9 %
Åvestbo-VästervålaSD30,6 %S28,9 %85,5 %

Utforska valdistrikten i Fagersta på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026