Valresultat Västmanlands län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Västmanlands län med 30,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,5 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Västmanlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
213 804
Avgivna röster
178 614
Kommuner i länet
10

Riksdagsvalet 2026 i Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Västmanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna53 81330,5 %
SDSverigedemokraterna35 99720,4 %
MModeraterna34 85419,7 %
VVänsterpartiet14 0878,0 %
KDKristdemokraterna9 8945,6 %
CCenterpartiet9 3605,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 8935,0 %
MPMiljöpartiet de gröna6 6003,7 %
Övriga partier3 1301,8 %

Regionvalet 2026 i Region Västmanland — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Västmanland har 77 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 26 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Sverigedemokraterna med 13.

Regionvalet 2026 i Region Västmanland: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna57 04632,4 %26(±0)
MModeraterna37 95021,5 %17(+1)
SDSverigedemokraterna29 35616,7 %13(−1)
VVänsterpartiet16 6169,4 %7(+1)
KDKristdemokraterna11 2836,4 %5(−1)
CCenterpartiet9 9945,7 %5(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 8464,5 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna5 0862,9 %
Övriga partier1 0030,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Västmanlands län

Kommunvalet 2026 i Västmanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54 93431,0 %
MModeraterna37 43921,1 %
SDSverigedemokraterna28 88516,3 %
VVänsterpartiet16 6679,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 8886,1 %
CCenterpartiet9 5985,4 %
KDKristdemokraterna8 2644,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5 1602,9 %
Övriga partier5 3773,0 %

Partiernas utveckling i Västmanlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västmanlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västmanlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S40,0 %36,4 %35,9 %31,4 %32,0 %30,5 %
SD2,5 %6,2 %14,8 %20,1 %23,7 %20,4 %
M23,1 %27,1 %21,4 %19,2 %19,1 %19,7 %
V6,2 %5,7 %5,4 %7,1 %6,1 %8,0 %
KD5,7 %4,6 %3,9 %5,8 %5,0 %5,6 %
C6,9 %5,2 %5,2 %6,7 %5,4 %5,3 %
L8,1 %7,5 %5,2 %5,5 %4,2 %5,0 %
MP4,2 %5,9 %5,1 %3,0 %3,2 %3,7 %
Övr3,2 %1,4 %3,0 %1,3 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande79,5 %84,3 %85,2 %86,7 %82,9 %83,5 %

Valdeltagande i Västmanlands län 2006–2026

Länet mot riket.

788082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Västmanlands län 2026

Så skiljer sig Västmanlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 20,4 % i Västmanlands län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,9
  • S +2,5

Svagare än i riket

  • MP −2,4
  • C −1,7
  • KD −0,6
  • V −0,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Västmanlands län, från 6,1 % till 8,0 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,7 % till 20,4 % (−3,3).

  • SD −3,3
  • V +1,8
  • S −1,5
  • L +0,9
  • M +0,6
  • KD +0,6
  • MP +0,5
  • C −0,1

Valdeltagande i Västmanlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,5 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Västmanlands län är indelad i 166 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 55,9 % i 323 Vallby C till 92,2 % i 213 Barkarö tätort.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 114 Pettersberg V (53,2 %) och sitt svagaste i 214 Dingtuna-Lillhärad landsbygd (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 113, Moderaterna i 29, Sverigedemokraterna i 24 av 166 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västmanlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 20,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • SD −4,1
  • V +1,4
  • M +1,4
  • L +1,1
  • KD −0,9
  • MP −0,8
  • S +0,5
  • C +0,1

Största parti i Västmanlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Västmanlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Västmanlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %83,5 %
2022Socialdemokraterna32,0 %82,9 %
2018Socialdemokraterna31,4 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,9 %85,2 %
2010Socialdemokraterna36,4 %84,3 %
2006Socialdemokraterna40,0 %79,5 %

Valresultat per kommun i Västmanlands län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Västmanlands län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
ArbogaS31,3 %84,5 %
FagerstaS33,6 %80,5 %
HallstahammarS32,4 %83,1 %
KungsörS28,0 %84,5 %
KöpingS31,3 %82,0 %
NorbergS32,9 %83,7 %
SalaS28,7 %86,1 %
SkinnskattebergS30,8 %82,4 %
SurahammarSD31,0 %83,1 %
VästeråsS30,2 %83,6 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026