Valresultat Hallands län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hallands län med 25,6 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 86,7 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 268 141
- Avgivna röster
- 232 599
- Kommuner i länet
- 6
Riksdagsvalet 2026 i Hallands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 58 887 | 25,6 % |
| MModeraterna | 53 723 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 45 064 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 17 369 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 16 228 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 13 695 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 12 095 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 124 | 4,4 % |
| Övriga partier | 3 050 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Region Halland — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Halland har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 18 och Sverigedemokraterna med 12.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 61 624 | 27,2 % | 19(−2) |
| MModeraterna | 57 209 | 25,2 % | 18(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 36 868 | 16,3 % | 12(±0) |
| KDKristdemokraterna | 20 685 | 9,1 % | 7(+1) |
| CCenterpartiet | 17 438 | 7,7 % | 5(−2) |
| VVänsterpartiet | 13 904 | 6,1 % | 4(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 609 | 4,2 % | 3(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 041 | 3,5 % | 3(+3) |
| Övriga partier | 1 497 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Hallands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 59 052 | 25,8 % |
| MModeraterna | 53 719 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 35 421 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 21 295 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 12 643 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 12 229 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 140 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 033 | 3,9 % |
| HHHjärta för Halmstad | 4 501 | 2,0 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 2 591 | 1,1 % |
| Övriga partier | 9 198 | 4,0 % |
Partiernas utveckling i Hallands län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,7 % | 26,8 % | 28,4 % | 25,8 % | 28,3 % | 25,6 % |
| M | 29,5 % | 34,7 % | 27,7 % | 22,9 % | 22,5 % | 23,3 % |
| SD | 2,9 % | 5,4 % | 12,9 % | 18,6 % | 22,6 % | 19,6 % |
| C | 10,4 % | 8,8 % | 8,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 7,5 % |
| KD | 6,7 % | 5,6 % | 4,4 % | 7,1 % | 6,0 % | 7,0 % |
| L | 7,7 % | 7,8 % | 5,7 % | 5,7 % | 4,8 % | 5,9 % |
| V | 3,9 % | 3,5 % | 3,8 % | 4,8 % | 4,0 % | 5,3 % |
| MP | 4,0 % | 5,9 % | 5,9 % | 3,5 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 3,1 % | 1,5 % | 2,9 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,2 % | 87,5 % | 89,0 % | 86,6 % | 86,7 % |
Valdeltagande i Hallands län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Hallands län 2026
Så skiljer sig Hallands län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 23,3 % i Hallands län mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,5
- SD +2,1
- KD +0,9
- L +0,6
Svagare än i riket
- V −3,2
- S −2,4
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Hallands län, från 4,0 % till 5,3 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,6 % till 19,6 % (−3,0).
- SD −3,0
- S −2,7
- V +1,2
- L +1,1
- KD +1,0
- M +0,9
- MP +0,8
- C +0,5
Valdeltagande i Hallands län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,7 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallands län är indelad i 204 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 61,9 % i Andersberg södra till 92,2 % i Mellbystrand Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg södra (49,5 %) och sitt svagaste i Släps Kullen (7,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 97, Moderaterna i 66, Sverigedemokraterna i 41 av 204 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- L −2,0
- C +1,8
- KD −1,5
- MP −0,4
- S +0,2
- M +0,1
- V +0,1
Största parti i Hallands län sedan 2006
Största parti har skiftat i Hallands län under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 86,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 86,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,7 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 82,4 % |
Valresultat per kommun i Hallands län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Falkenberg | S | 28,1 % | 85,1 % |
| Halmstad | S | 29,5 % | 84,4 % |
| Hylte | S | 26,3 % | 82,1 % |
| Kungsbacka | M | 29,8 % | 90,1 % |
| Laholm | SD | 26,6 % | 85,6 % |
| Varberg | S | 28,4 % | 88,4 % |