Valresultat Kungsbacka 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Kungsbacka med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 90,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsbacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.

Se Kungsbacka på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,1 %
Röstberättigade
66 543
Avgivna röster
59 937
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2026 i Kungsbacka

Riksdagsvalet 2026 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 76129,8 %
SDSverigedemokraterna11 51019,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 79218,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 8958,2 %
CCenterpartiet4 6137,8 %
KDKristdemokraterna4 4927,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7254,6 %
VVänsterpartiet1 8953,2 %
Övriga partier8311,4 %

Regionvalet 2026 i Kungsbacka

Regionvalet 2026 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna19 41433,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 88818,6 %
SDSverigedemokraterna9 72916,6 %
KDKristdemokraterna5 7619,8 %
CCenterpartiet4 3647,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 5946,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2773,9 %
VVänsterpartiet2 1923,7 %
Övriga partier3610,6 %

Kommunvalet 2026 i Kungsbacka — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Kungsbacka har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 20 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 11 och Sverigedemokraterna med 10.

Kommunvalet 2026 i Kungsbacka: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna19 58433,2 %20(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 75518,2 %11(−1)
SDSverigedemokraterna9 60116,3 %10(±0)
CCenterpartiet5 1148,7 %5(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4665,9 %4(±0)
KDKristdemokraterna3 3585,7 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 5214,3 %3(+1)
KungsKungsbackaborna2 0383,5 %2(±0)
VVänsterpartiet1 8433,1 %2(±0)
Övriga partier7171,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Kungsbacka 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsbacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsbacka per valår
Parti200620102014201820222026
M39,6 %45,5 %38,0 %30,6 %29,0 %29,8 %
SD2,1 %4,6 %12,0 %19,3 %22,6 %19,3 %
S21,7 %15,9 %17,1 %16,3 %21,2 %18,1 %
L9,9 %9,7 %8,1 %7,6 %6,4 %8,2 %
C8,4 %7,4 %7,6 %9,7 %6,6 %7,8 %
KD8,4 %7,3 %5,5 %7,8 %6,4 %7,5 %
MP3,8 %5,7 %6,0 %3,7 %3,8 %4,6 %
V3,1 %2,6 %2,9 %3,7 %3,0 %3,2 %
Övr3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %1,0 %1,4 %
Valdeltagande85,9 %89,3 %90,3 %91,8 %90,3 %90,1 %

Valdeltagande i Kungsbacka 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsbacka 2026

Så skiljer sig Kungsbacka från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 29,8 % i Kungsbacka mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,0
  • L +2,9
  • SD +1,9
  • KD +1,4

Svagare än i riket

  • S −9,9
  • V −5,2
  • MP −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Kungsbacka, från 6,4 % till 8,2 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,6 % till 19,3 % (−3,2).

  • SD −3,2
  • S −3,0
  • L +1,8
  • C +1,1
  • KD +1,1
  • M +0,8
  • MP +0,8
  • V +0,1

Valdeltagande i Kungsbacka

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 90,1 %, vilket är 5,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kungsbacka på plats 8 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsbacka är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Varla Södra till 87,2 % i Släps Kullen.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Släps Kullen (42,1 %) och sitt svagaste i Varla Södra (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 46 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsbacka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,2 % i kommunvalet mot 29,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • M +3,4
  • SD −3,1
  • L −2,4
  • KD −1,9
  • C +0,9
  • MP −0,3
  • S +0,1
  • V −0,1

Största parti i Kungsbacka sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Kungsbacka i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsbacka per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,8 %90,1 %
2022Moderaterna29,0 %90,3 %
2018Moderaterna30,6 %91,8 %
2014Moderaterna38,0 %90,3 %
2010Moderaterna45,5 %89,3 %
2006Moderaterna39,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsbacka 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Kungsbacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsbacka, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnebergM22,3 %S27,2 %83,8 %
BjörkrisM27,4 %M31,0 %79,7 %
Bukärrs CentrumM39,2 %M45,9 %81,2 %
Fjärås NorraSD24,7 %M23,1 %79,4 %
Fjärås SödraSD29,7 %M25,9 %79,0 %
Fjärås/MåS24,3 %M24,9 %79,8 %
ForsM28,6 %M30,3 %83,1 %
Forsbäck/OskarsbergM39,3 %M42,9 %83,0 %
Frillesås KustM26,0 %M23,1 %81,5 %
Frillesås LandsbygdSD24,3 %SD21,9 %81,7 %
GottskärM39,8 %M50,8 %84,6 %
Gällinge/Idala/FörlandaSD30,4 %SD28,1 %85,1 %
HammeröS24,0 %M24,0 %72,9 %
Hammerö Södra/VästraM23,8 %M27,7 %80,5 %
HanhalsM27,6 %M28,0 %81,3 %
HedeM28,6 %M33,6 %81,2 %
HålabäckS24,1 %S25,7 %76,4 %
InnerstadenM29,7 %M34,0 %71,8 %
Kolla NorraM30,3 %M32,8 %78,4 %
Kolla SödraM31,8 %M38,5 %78,0 %
Kullavik CentrumM34,8 %M39,9 %83,1 %
KyvikM39,8 %M48,6 %84,0 %
Malevik/Släps InlandM34,3 %M41,4 %83,4 %
Onsala KyrkaM35,8 %M38,0 %82,1 %
Onsala RydetM38,2 %M44,4 %83,0 %
Onsala SödraM37,3 %M45,1 %83,0 %
Onsala VästraM31,1 %M35,8 %82,7 %
Presse/SkällaredM36,7 %M40,4 %83,8 %
Släps KullenM42,1 %M55,6 %87,2 %
SäröM39,1 %M46,7 %84,7 %
TingbergetM24,8 %M26,9 %74,7 %
TölöM31,6 %M33,7 %81,2 %
Vallda BackaM28,4 %M29,2 %80,0 %
Vallda BröndomeM29,1 %M30,2 %78,5 %
Vallda LerkilM29,4 %M33,8 %84,2 %
Vallda SandöM34,0 %M35,6 %83,1 %
Varla NorraM28,2 %M32,6 %76,6 %
Varla SödraS29,9 %S31,3 %69,0 %
Vässingö/Röda HolmeM32,3 %M38,5 %83,6 %
Västra VillastadenM24,6 %M26,3 %76,6 %
Åsa CentrumM24,3 %S24,0 %79,2 %
Åsa kustM32,1 %M34,9 %75,8 %
ÄlvsåkerSD24,7 %SD24,0 %84,2 %
Ö Villastaden/Signeskulle/GårdskullaM29,5 %M30,0 %72,7 %
ÖlmanäsM30,0 %M32,3 %84,1 %
Ölmevalla ÖstraM25,9 %M26,9 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Kungsbacka på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2026 · Alla kommuner 2026