Valresultat Hylte 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hylte med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,3 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hylte ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 7 388
- Avgivna röster
- 6 064
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2026 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 576 | 26,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 539 | 25,7 % |
| MModeraterna | 948 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 503 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 497 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 465 | 7,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 3,0 % |
| Övriga partier | 85 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 725 | 28,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 147 | 19,2 % |
| MModeraterna | 1 046 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 680 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 582 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 513 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 145 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 116 | 1,9 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Hylte — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hylte har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 583 | 26,3 % | 11(−2) |
| CCenterpartiet | 1 180 | 19,6 % | 8(+2) |
| MModeraterna | 1 046 | 17,4 % | 8(+4) |
| SDSverigedemokraterna | 1 039 | 17,2 % | 7(−3) |
| VVänsterpartiet | 474 | 7,9 % | 3(+1) |
| KDKristdemokraterna | 245 | 4,1 % | 2(±0) |
| KVKommunens Väl | 174 | 2,9 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 155 | 2,6 % | 1(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 94 | 1,6 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hylte 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hylte i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,6 % | 31,2 % | 30,3 % | 26,3 % |
| SD | 4,1 % | 6,9 % | 18,5 % | 25,8 % | 30,5 % | 25,7 % |
| M | 21,5 % | 25,5 % | 17,3 % | 14,4 % | 14,7 % | 15,8 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 3,3 % | 6,6 % | 7,2 % | 8,4 % |
| C | 15,8 % | 12,7 % | 12,1 % | 11,7 % | 7,7 % | 8,3 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 2,9 % | 3,9 % | 3,6 % | 7,8 % |
| L | 5,1 % | 6,6 % | 4,2 % | 3,3 % | 2,7 % | 3,3 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 3,0 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,8 % | 84,3 % | 85,0 % | 82,1 % | 82,1 % |
Valdeltagande i Hylte 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hylte 2026
Så skiljer sig Hylte från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,7 % i Hylte mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- KD +2,2
- C +1,3
Svagare än i riket
- M −4,0
- MP −3,1
- L −2,1
- S −1,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Hylte, från 3,6 % till 7,8 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,5 % till 25,7 % (−4,8).
- SD −4,8
- V +4,1
- S −4,0
- KD +1,2
- M +1,2
- C +0,6
- L +0,6
- MP +0,5
Valdeltagande i Hylte
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,1 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hylte på plats 244 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hylte är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,1 % i Hyltebruk till 84,0 % i Landeryd-Långaryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hyltebruk (32,1 %) och sitt svagaste i Kinnared-Drängsered (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hylte är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 8,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- C +11,3
- SD −8,5
- KD −4,3
- L −1,7
- M +1,5
- V +0,1
- S −0,1
Största parti i Hylte sedan 2006
Största parti har skiftat i Hylte under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 82,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,5 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hylte 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hylte. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyltebruk | S | 32,1 % | S | 32,1 % | 67,1 % |
| Kinnared-Drängsered | SD | 30,1 % | SD | 24,5 % | 78,0 % |
| Landeryd-Långaryd | SD | 27,9 % | C | 36,0 % | 84,0 % |
| Rydöbruk-Femsjö | SD | 32,1 % | SD | 23,1 % | 79,4 % |
| Staffansbo | S | 28,1 % | S | 28,6 % | 75,2 % |
| Torup | S | 31,7 % | S | 31,3 % | 77,1 % |
| Unnaryd-Jälluntofta | SD | 23,8 % | S | 27,5 % | 79,7 % |
| Örnabäckshult | S | 32,1 % | S | 32,9 % | 72,2 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2026 · Alla kommuner 2026