Valresultat Hylte 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hylte med 36,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hylte ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Hylte på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
7 322
Avgivna röster
6 169
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2014 i Hylte

Riksdagsvalet 2014 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24436,6 %
SDSverigedemokraterna1 13518,5 %
MModeraterna1 06117,3 %
CCenterpartiet73912,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2584,2 %
KDKristdemokraterna2003,3 %
VVänsterpartiet1762,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1752,9 %
OVRövriga partier691,1 %
FIFeministiskt initiativ661,1 %

Landstingsvalet 2014 i Hylte

Landstingsvalet 2014 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 33838,6 %
MModeraterna94715,6 %
CCenterpartiet90514,9 %
SDSverigedemokraterna78913,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3936,5 %
VVänsterpartiet1973,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1923,2 %
KDKristdemokraterna1682,8 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1181,9 %
Övriga partier160,3 %

Kommunvalet 2014 i Hylte

Kommunvalet 2014 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 29237,2 %
CCenterpartiet1 11118,0 %
SDSverigedemokraterna69111,2 %
KomvKomv6079,8 %
MModeraterna5759,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3936,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1672,7 %
VVänsterpartiet1412,3 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1382,2 %
Övriga partier530,9 %

Partiernas utveckling i Hylte 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hylte i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hylte per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %34,5 %36,6 %31,2 %30,3 %26,3 %
SD4,1 %6,9 %18,5 %25,8 %30,5 %25,7 %
M21,5 %25,5 %17,3 %14,4 %14,7 %15,8 %
C15,8 %12,7 %12,1 %11,7 %7,7 %8,3 %
L5,1 %6,6 %4,2 %3,3 %2,7 %3,3 %
KD6,8 %5,1 %3,3 %6,6 %7,2 %8,4 %
V3,3 %3,2 %2,9 %3,9 %3,6 %7,8 %
MP2,8 %3,8 %2,9 %1,9 %2,5 %3,0 %
Övr2,0 %1,6 %2,2 %1,2 %0,9 %1,4 %
Valdeltagande79,2 %82,8 %84,3 %85,0 %82,1 %82,1 %

Valdeltagande i Hylte 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hylte 2014

Så skiljer sig Hylte från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 17,3 % i Hylte mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,0
  • SD +5,7
  • S +5,6
  • OVR +0,2

Svagare än i riket

  • M −6,0
  • MP −4,0
  • V −2,8
  • FI −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hylte, från 6,9 % till 18,5 % (+11,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,5 % till 17,3 % (−8,2).

  • SD +11,6
  • M −8,2
  • FP −2,4
  • S +2,1
  • KD −1,8
  • FI +1,1
  • MP −0,9
  • OVR +0,8

Valdeltagande i Hylte

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,3 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hylte på plats 231 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hylte är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Hyltebruk till 87,3 % i Landeryd-Långaryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hyltebruk (48,1 %) och sitt svagaste i Landeryd-Långaryd (24,9 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hylte är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.

  • M −8,0
  • SD −7,3
  • C +5,9
  • KD −2,6
  • FP +2,2
  • S +0,5

Största parti i Hylte sedan 2006

Största parti har skiftat i Hylte under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Hylte per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Sverigedemokraterna30,5 %82,1 %
2018Socialdemokraterna31,2 %85,0 %
2014Socialdemokraterna36,6 %84,3 %
2010Socialdemokraterna34,5 %82,8 %
2006Socialdemokraterna38,6 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Hylte 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Hylte. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hylte, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HyltebrukS48,1 %S48,1 %75,4 %
Kinnared-DrängseredS26,5 %C26,1 %81,3 %
Landeryd-LångarydS24,9 %C33,3 %87,3 %
Rydöbruk-FemsjöS36,6 %S35,2 %80,9 %
S Unnaryd-JälluntoftaS28,3 %S38,3 %84,1 %
TorupS38,7 %S36,5 %80,7 %
Örnabäckshult-FärgarydS42,8 %S43,0 %80,8 %

Utforska valdistrikten i Hylte på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014