Valresultat Hylte 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hylte med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 79,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hylte ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,2 %
- Röstberättigade
- 7 589
- Avgivna röster
- 6 013
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2006 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 279 | 38,6 % |
| MModeraterna | 1 270 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 930 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 402 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 299 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 242 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 193 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 167 | 2,8 % |
| Övriga partier | 115 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 187 | 37,9 % |
| MModeraterna | 1 195 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 1 111 | 19,3 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 302 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 173 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 159 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 2,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 122 | 2,1 % |
| ÖVRövriga partier | 59 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 696 | 28,2 % |
| KomvKomv | 1 526 | 25,4 % |
| CCenterpartiet | 1 037 | 17,3 % |
| MModeraterna | 903 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 288 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 244 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 113 | 1,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 76 | 1,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 67 | 1,1 % |
| Övriga partier | 54 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Hylte 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hylte i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,6 % | 31,2 % | 30,3 % | 26,3 % |
| M | 21,5 % | 25,5 % | 17,3 % | 14,4 % | 14,7 % | 15,8 % |
| C | 15,8 % | 12,7 % | 12,1 % | 11,7 % | 7,7 % | 8,3 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 3,3 % | 6,6 % | 7,2 % | 8,4 % |
| L | 5,1 % | 6,6 % | 4,2 % | 3,3 % | 2,7 % | 3,3 % |
| SD | 4,1 % | 6,9 % | 18,5 % | 25,8 % | 30,5 % | 25,7 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 2,9 % | 3,9 % | 3,6 % | 7,8 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 3,0 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,8 % | 84,3 % | 85,0 % | 82,1 % | 82,1 % |
Valdeltagande i Hylte 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hylte 2006
Så skiljer sig Hylte från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,8 % i Hylte mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,9
- S +3,4
- SD +1,2
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −4,5
- V −2,6
- FP −2,4
- MP −2,3
Valdeltagande i Hylte
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,2 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hylte på plats 183 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hylte är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Hyltebruk till 84,7 % i Landeryd-Långaryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hyltebruk (50,2 %) och sitt svagaste i Kinnared-Drängsered (25,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hylte är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,2 % i kommunvalet mot 38,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,4 procentenheter.
- S −10,4
- M −6,5
- SD −2,8
- KD −2,0
- C +1,5
- V −1,4
- FP −1,0
Största parti i Hylte sedan 2006
Största parti har skiftat i Hylte under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 82,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,5 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hylte 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Hylte. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyltebruk | S | 50,2 % | S | 38,0 % | 74,0 % |
| Kinnared-Drängsered | S | 25,2 % | C | 25,7 % | 79,6 % |
| Landeryd-Långaryd | S | 29,7 % | Komv | 49,4 % | 84,7 % |
| Rydöbruk-Femsjö | S | 35,1 % | S | 31,7 % | 81,4 % |
| S Unnaryd-Jälluntofta | S | 30,3 % | C | 38,5 % | 82,4 % |
| Torup | S | 40,2 % | S | 32,6 % | 77,7 % |
| Örnabäckshult-Färgaryd | S | 44,8 % | Komv | 37,9 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2006 · Alla kommuner 2006