Valresultat Hylte 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hylte med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hylte ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hylte på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
7 210
Avgivna röster
6 128
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2018 i Hylte

Riksdagsvalet 2018 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 88931,2 %
SDSverigedemokraterna1 56225,8 %
MModeraterna87314,4 %
CCenterpartiet70611,7 %
KDKristdemokraterna3986,6 %
VVänsterpartiet2393,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2003,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1161,9 %
Övriga partier731,2 %

Landstingsvalet 2018 i Hylte

Landstingsvalet 2018 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18735,0 %
SDSverigedemokraterna1 26020,2 %
CCenterpartiet88414,2 %
MModeraterna87414,0 %
KDKristdemokraterna3405,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2984,8 %
VVänsterpartiet2544,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1111,8 %
Övriga partier380,6 %

Kommunvalet 2018 i Hylte

Kommunvalet 2018 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39937,9 %
SDSverigedemokraterna1 25419,8 %
CCenterpartiet1 00615,9 %
MModeraterna6099,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2914,6 %
KomvKomv2844,5 %
VVänsterpartiet2383,8 %
MPMiljöpartiet de gröna961,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti791,2 %
Övriga partier661,0 %

Partiernas utveckling i Hylte 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hylte i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hylte per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %34,5 %36,6 %31,2 %30,3 %26,3 %
SD4,1 %6,9 %18,5 %25,8 %30,5 %25,7 %
M21,5 %25,5 %17,3 %14,4 %14,7 %15,8 %
C15,8 %12,7 %12,1 %11,7 %7,7 %8,3 %
KD6,8 %5,1 %3,3 %6,6 %7,2 %8,4 %
V3,3 %3,2 %2,9 %3,9 %3,6 %7,8 %
L5,1 %6,6 %4,2 %3,3 %2,7 %3,3 %
MP2,8 %3,8 %2,9 %1,9 %2,5 %3,0 %
Övr2,0 %1,6 %2,2 %1,2 %0,9 %1,4 %
Valdeltagande79,2 %82,8 %84,3 %85,0 %82,1 %82,1 %

Valdeltagande i Hylte 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hylte 2018

Så skiljer sig Hylte från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,8 % i Hylte mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,3
  • C +3,1
  • S +2,9
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • V −4,1
  • MP −2,5
  • L −2,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hylte, från 18,5 % till 25,8 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,6 % till 31,2 % (−5,5).

  • SD +7,3
  • S −5,5
  • KD +3,3
  • M −2,9
  • V +1,1
  • ÖVR −1,1
  • MP −0,9
  • L −0,9

Valdeltagande i Hylte

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,0 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hylte på plats 245 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hylte är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Örnabäckshult till 85,9 % i Landeryd-Långaryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örnabäckshult (40,8 %) och sitt svagaste i Kinnared-Drängsered (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hylte är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i kommunvalet mot 31,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • S +6,8
  • SD −6,0
  • KD −5,7
  • M −4,8
  • C +4,3
  • L +1,3
  • V −0,2

Största parti i Hylte sedan 2006

Största parti har skiftat i Hylte under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Hylte per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Sverigedemokraterna30,5 %82,1 %
2018Socialdemokraterna31,2 %85,0 %
2014Socialdemokraterna36,6 %84,3 %
2010Socialdemokraterna34,5 %82,8 %
2006Socialdemokraterna38,6 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Hylte 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hylte. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hylte, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HyltebrukS40,6 %S49,2 %73,6 %
Kinnared-DrängseredSD31,5 %S28,5 %81,4 %
Landeryd-LångarydSD28,7 %C30,5 %85,9 %
Rydöbruk-FemsjöSD29,4 %S35,4 %81,6 %
StaffansboS33,1 %S43,9 %79,4 %
TorupS30,5 %S34,0 %83,4 %
Unnaryd-JälluntoftaS26,3 %S37,4 %85,1 %
ÖrnabäckshultS40,8 %S41,9 %73,4 %

Utforska valdistrikten i Hylte på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2018 · Alla kommuner 2018