Valresultat Hylte 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Hylte med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hylte ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 7 442
- Avgivna röster
- 6 113
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2022 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 839 | 30,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 828 | 30,3 % |
| MModeraterna | 886 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 463 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 432 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 220 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 161 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 2,5 % |
| Övriga partier | 55 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 955 | 32,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 433 | 23,8 % |
| MModeraterna | 814 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 735 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 484 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 270 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 180 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 1,8 % |
| Övriga partier | 50 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Hylte
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 968 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 476 | 24,0 % |
| CCenterpartiet | 900 | 14,7 % |
| MModeraterna | 669 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 270 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 270 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 243 | 4,0 % |
| KVKommunens Väl | 238 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 85 | 1,4 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Hylte 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hylte i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,1 % | 6,9 % | 18,5 % | 25,8 % | 30,5 % | 25,7 % |
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,6 % | 31,2 % | 30,3 % | 26,3 % |
| M | 21,5 % | 25,5 % | 17,3 % | 14,4 % | 14,7 % | 15,8 % |
| C | 15,8 % | 12,7 % | 12,1 % | 11,7 % | 7,7 % | 8,3 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 3,3 % | 6,6 % | 7,2 % | 8,4 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 2,9 % | 3,9 % | 3,6 % | 7,8 % |
| L | 5,1 % | 6,6 % | 4,2 % | 3,3 % | 2,7 % | 3,3 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 3,0 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,8 % | 84,3 % | 85,0 % | 82,1 % | 82,1 % |
Valdeltagande i Hylte 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hylte 2022
Så skiljer sig Hylte från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,5 % i Hylte mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,9
- KD +1,8
- C +1,0
Svagare än i riket
- M −4,4
- V −3,1
- MP −2,6
- L −1,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hylte, från 25,8 % till 30,5 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,7 % till 7,7 % (−4,0).
- SD +4,7
- C −4,0
- S −0,9
- L −0,6
- MP +0,6
- KD +0,6
- V −0,3
- M +0,3
Valdeltagande i Hylte
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hylte på plats 247 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hylte är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,2 % i Hyltebruk till 83,3 % i Unnaryd-Jälluntofta.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rydöbruk-Femsjö (36,7 %) och sitt svagaste i Hyltebruk (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hylte är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- C +7,0
- SD −6,4
- M −3,8
- KD −2,8
- S +1,8
- V +0,8
Största parti i Hylte sedan 2006
Största parti har skiftat i Hylte under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 82,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,5 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hylte 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hylte. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyltebruk | S | 42,0 % | S | 42,6 % | 65,2 % |
| Kinnared-Drängsered | SD | 33,8 % | SD | 32,2 % | 79,4 % |
| Landeryd-Långaryd | SD | 32,2 % | C | 30,5 % | 81,6 % |
| Rydöbruk-Femsjö | SD | 36,7 % | SD | 33,0 % | 78,5 % |
| Staffansbo | S | 34,3 % | S | 34,5 % | 73,7 % |
| Torup | S | 30,9 % | S | 33,7 % | 81,1 % |
| Unnaryd-Jälluntofta | S | 27,2 % | S | 34,7 % | 83,3 % |
| Örnabäckshult | S | 37,0 % | S | 35,9 % | 66,8 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2022 · Alla kommuner 2022