Valresultat Falkenberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Falkenberg med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falkenberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 35 872
- Avgivna röster
- 30 707
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2022 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 547 | 31,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 572 | 21,7 % |
| MModeraterna | 6 107 | 20,1 % |
| CCenterpartiet | 2 568 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 663 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 282 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 216 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 055 | 3,5 % |
| Övriga partier | 308 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 723 | 32,7 % |
| MModeraterna | 5 892 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 734 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 3 631 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 071 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 498 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 004 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 827 | 2,8 % |
| Övriga partier | 314 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 342 | 34,4 % |
| MModeraterna | 5 513 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 4 807 | 16,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 800 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 444 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 295 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 975 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 832 | 2,8 % |
| Övriga partier | 67 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Falkenberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falkenberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 30,0 % | 32,6 % | 30,2 % | 31,5 % | 28,1 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 13,0 % | 17,5 % | 21,7 % | 19,2 % |
| M | 24,5 % | 28,9 % | 23,2 % | 18,8 % | 20,1 % | 20,8 % |
| C | 14,9 % | 12,6 % | 11,3 % | 12,3 % | 8,5 % | 8,8 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 3,9 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,1 % | 4,2 % | 6,0 % |
| L | 6,7 % | 6,8 % | 4,0 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,1 % |
| MP | 3,8 % | 6,0 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Falkenberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falkenberg 2022
Så skiljer sig Falkenberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 4,2 % i Falkenberg mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,8
- S +1,2
- SD +1,1
- M +1,0
Svagare än i riket
- V −2,5
- MP −1,6
- L −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Falkenberg, från 17,5 % till 21,7 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,3 % till 8,5 % (−3,8).
- SD +4,1
- C −3,8
- KD −1,5
- M +1,3
- S +1,3
- V −0,9
- L −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Falkenberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Falkenberg på plats 109 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falkenberg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,7 % i FBG 9 Tånga-Sloalyckan-V Tröinge till 88,7 % i FBG 12 S Skrea Strand-Ringsegård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i FBG 11 Slätten (44,4 %) och sitt svagaste i Älvsered (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 3 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falkenberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 8,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- C +7,5
- SD −5,7
- S +2,9
- M −1,8
- L −0,8
- MP −0,7
- KD −0,7
- V +0,1
Största parti i Falkenberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falkenberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Falkenberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Falkenberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| FBG 1 V Gärdet-Hamnen-Gamla stan | S | 33,7 % | S | 37,8 % | 76,6 % |
| FBG 2 Arvidstorp | S | 40,2 % | S | 42,9 % | 75,9 % |
| FBG 3 Herting | S | 34,7 % | S | 41,5 % | 75,5 % |
| FBG 4 V Gärdet-Smedjeholm | S | 38,9 % | S | 42,1 % | 77,6 % |
| FBG 5 Centrum | S | 34,8 % | S | 36,6 % | 76,2 % |
| FBG 6 Ö Gärdet-Vindilen-Fajans | S | 41,2 % | S | 44,4 % | 80,4 % |
| FBG 7 N Skrea Strand | M | 29,5 % | S | 33,4 % | 84,2 % |
| FBG 8 Hjortsberg | S | 39,1 % | S | 40,9 % | 83,3 % |
| FBG 9 Tånga-Sloalyckan-V Tröinge | S | 41,8 % | S | 45,6 % | 71,7 % |
| FBG 10 Falkagård-Stafsinge | S | 37,0 % | S | 40,8 % | 71,9 % |
| FBG 11 Slätten | S | 44,4 % | S | 48,3 % | 87,7 % |
| FBG 12 S Skrea Strand-Ringsegård | M | 32,5 % | M | 28,5 % | 88,7 % |
| Glommen-Olofsbo | S | 28,4 % | S | 29,2 % | 87,6 % |
| Köinge-Okome | SD | 27,1 % | C | 24,6 % | 84,1 % |
| Ljungby | SD | 26,6 % | C | 28,5 % | 85,0 % |
| Långås-Morup | SD | 29,7 % | S | 28,3 % | 85,4 % |
| Skogstorp | S | 38,3 % | S | 42,8 % | 83,7 % |
| Skrea Samhälle-Ringsegård | S | 29,1 % | S | 30,6 % | 86,6 % |
| Slöinge | S | 30,9 % | S | 32,1 % | 78,0 % |
| Tröingeberg | S | 36,3 % | S | 40,0 % | 85,0 % |
| Ugglarp-Långasand | M | 25,5 % | M | 23,1 % | 85,7 % |
| Ullared | SD | 30,8 % | SD | 24,7 % | 79,7 % |
| Vessigebro | S | 25,4 % | S | 26,9 % | 83,3 % |
| Vinbergs Samhälle och kyrkby | SD | 26,6 % | S | 27,0 % | 85,3 % |
| Årstad | SD | 32,4 % | C | 25,6 % | 79,0 % |
| Älvsered | SD | 33,5 % | S | 28,2 % | 86,4 % |
| Ätran- Fegen | SD | 28,4 % | S | 29,6 % | 84,3 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2022 · Alla kommuner 2022