Valresultat Falkenberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Falkenberg med 30,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falkenberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 31 772
- Avgivna röster
- 26 985
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2010 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 964 | 30,0 % |
| MModeraterna | 7 675 | 28,9 % |
| CCenterpartiet | 3 358 | 12,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 820 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 587 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 536 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 285 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 974 | 3,7 % |
| Övriga partier | 373 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 072 | 32,1 % |
| MModeraterna | 6 536 | 26,0 % |
| CCenterpartiet | 3 886 | 15,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 516 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 365 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 173 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 002 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 978 | 3,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 617 | 2,5 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 082 | 31,4 % |
| CCenterpartiet | 5 583 | 21,7 % |
| MModeraterna | 5 444 | 21,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 473 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 296 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 291 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 939 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 826 | 3,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 477 | 1,9 % |
| APAP | 294 | 1,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Falkenberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falkenberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,3 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- MP
- SD
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 30,0 % | 32,6 % | 30,2 % | 31,5 % | 28,1 % |
| M | 24,5 % | 28,9 % | 23,2 % | 18,8 % | 20,1 % | 20,8 % |
| C | 14,9 % | 12,6 % | 11,3 % | 12,3 % | 8,5 % | 8,8 % |
| L | 6,7 % | 6,8 % | 4,0 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,1 % |
| MP | 3,8 % | 6,0 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,3 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 13,0 % | 17,5 % | 21,7 % | 19,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 3,9 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,1 % | 4,2 % | 6,0 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Falkenberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falkenberg 2010
Så skiljer sig Falkenberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,6 % i Falkenberg mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,1
- SD +0,1
Svagare än i riket
- V −1,9
- MP −1,4
- M −1,2
- KD −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Falkenberg, från 24,5 % till 28,9 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,3 % till 30,0 % (−5,3).
- S −5,3
- M +4,4
- SD +2,8
- C −2,3
- MP +2,2
- KD −0,9
- SPI −0,4
- FP +0,2
Valdeltagande i Falkenberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Falkenberg på plats 115 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falkenberg är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,6 % i Fbg 9 Tånga-Vindilen-Sloalyckan till 88,8 % i Vinberg 1 Tröingeberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stafsinge 1 Skogstorp (48,5 %) och sitt svagaste i Eftra (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 11, Centerpartiet i 2 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falkenberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,7 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- C +9,1
- M −7,7
- KD −1,6
- S +1,4
- FP −1,1
- MP −1,0
- SD −0,7
- V −0,0
Största parti i Falkenberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falkenberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Falkenberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Falkenberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Abild-Asige-Årstad | M | 26,7 % | C | 29,1 % | 82,2 % |
| Alfshög-Vessige-Askome | M | 25,3 % | C | 29,9 % | 82,3 % |
| Eftra | M | 38,1 % | M | 33,0 % | 87,6 % |
| Fagered-Källsjö-Älvsered | C | 31,6 % | C | 44,7 % | 80,7 % |
| Fbg 1 V gärdet-Hamnen | S | 34,9 % | S | 38,6 % | 79,5 % |
| Fbg 2 Arvidstorp | S | 40,8 % | S | 43,0 % | 80,8 % |
| Fbg 3 Herting | S | 35,3 % | S | 38,3 % | 81,5 % |
| Fbg 4 V gärdet-Smedjeholm | S | 37,2 % | S | 41,0 % | 83,4 % |
| Fbg 5 Centrum | S | 34,6 % | S | 34,3 % | 77,5 % |
| Fbg 6 Ö gärdet-Fajans | S | 36,6 % | S | 40,4 % | 87,4 % |
| Fbg 7 Kristineslätt-N Skrea strand | M | 37,2 % | M | 30,1 % | 85,2 % |
| Fbg 8 Hjortsberg-S Skrea strand | M | 36,0 % | S | 33,5 % | 88,3 % |
| Fbg 9 Tånga-Vindilen-Sloalyckan | S | 44,5 % | S | 44,4 % | 70,6 % |
| Gunnarp-Krogsered | M | 30,1 % | C | 33,8 % | 80,4 % |
| Gällared-Ullared | M | 31,9 % | C | 32,5 % | 76,5 % |
| Köinge-Svartrå-Okome | C | 30,7 % | C | 42,9 % | 81,9 % |
| Ljungby | M | 28,4 % | C | 34,9 % | 86,3 % |
| Morup 1 Glommen-Lynga | M | 36,0 % | C | 26,2 % | 86,7 % |
| Morup 2 Långås | S | 26,1 % | C | 27,9 % | 83,3 % |
| Skrea 1 Samhälle-Ringsegård | M | 38,3 % | M | 28,7 % | 88,6 % |
| Skrea 2 Slätten | S | 36,8 % | S | 40,9 % | 87,0 % |
| Slöinge | S | 31,0 % | S | 32,9 % | 80,4 % |
| Stafsinge 1 Skogstorp | S | 48,5 % | S | 50,4 % | 86,3 % |
| Stafsinge 2 Falkagård-Olofsbo | S | 35,3 % | S | 35,2 % | 75,4 % |
| Vinberg 1 Tröingeberg | S | 34,5 % | S | 35,6 % | 88,8 % |
| Vinberg 2 Samhälle och kyrkby | M | 29,7 % | C | 31,9 % | 85,8 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2010 · Alla kommuner 2010