Valresultat Varberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Varberg med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Varberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 36 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 45 185
- Avgivna röster
- 39 261
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2010 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 273 | 31,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 204 | 29,0 % |
| CCenterpartiet | 3 820 | 9,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 871 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 411 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 034 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 836 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 628 | 4,2 % |
| Övriga partier | 555 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 750 | 31,6 % |
| MModeraterna | 10 743 | 28,9 % |
| CCenterpartiet | 4 186 | 11,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 633 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 931 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 757 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 583 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 396 | 3,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 147 | 3,1 % |
| Övriga partier | 32 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 900 | 31,6 % |
| MModeraterna | 10 658 | 28,3 % |
| CCenterpartiet | 4 506 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 418 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 959 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 684 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 559 | 4,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 554 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 413 | 3,7 % |
| Övriga partier | 37 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Varberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Varberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,2 procentenheter).
- M
- S
- C
- L
- MP
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 25,5 % | 31,8 % | 25,2 % | 20,7 % | 20,7 % | 22,0 % |
| S | 34,9 % | 29,0 % | 31,4 % | 28,3 % | 31,3 % | 28,4 % |
| C | 12,4 % | 9,9 % | 9,1 % | 11,1 % | 7,8 % | 8,1 % |
| L | 6,7 % | 7,4 % | 5,2 % | 5,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| MP | 4,3 % | 6,2 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,0 % |
| KD | 6,2 % | 5,3 % | 4,2 % | 7,5 % | 5,9 % | 7,0 % |
| SD | 2,8 % | 4,8 % | 11,6 % | 16,1 % | 20,3 % | 18,1 % |
| V | 4,7 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,6 % | 4,4 % | 4,6 % |
| Övr | 2,5 % | 1,4 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,9 % | 88,5 % | 90,0 % | 88,1 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Varberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Varberg 2010
Så skiljer sig Varberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 9,9 % i Varberg mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,3
- M +1,7
- FP +0,4
Svagare än i riket
- S −1,7
- V −1,4
- MP −1,1
- SD −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Varberg, från 25,5 % till 31,8 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,9 % till 29,0 % (−5,9).
- M +6,2
- S −5,9
- C −2,5
- MP +1,9
- SD +1,9
- KD −0,9
- FP +0,7
- V −0,5
Valdeltagande i Varberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,9 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Varberg på plats 43 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Varberg är indelad i 36 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Sörse till 92,0 % i Träslöv N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Träslövsläge 1 (43,7 %) och sitt svagaste i Sörse (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 24, Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 3 av 36 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Varberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,3 % i kommunvalet mot 31,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- M −3,5
- S +2,6
- C +2,1
- KD −1,5
- MP −1,0
- FP −1,0
- SD −0,6
- V +0,3
Största parti i Varberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Varberg under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 88,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,8 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Varberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 36 valdistrikten i Varberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apelvikshöjd | S | 32,1 % | S | 36,8 % | 80,6 % |
| Breared | M | 33,3 % | S | 36,4 % | 83,4 % |
| Brunnsberg-Lugnet | S | 45,3 % | S | 48,3 % | 81,9 % |
| Bua | M | 35,7 % | S | 31,3 % | 85,3 % |
| Getterön-Norrdal | M | 37,5 % | M | 34,7 % | 84,6 % |
| Grimeton-Gödestad-Hunnestad | M | 30,6 % | M | 26,9 % | 89,4 % |
| Håsten | S | 47,8 % | S | 51,8 % | 80,5 % |
| Hästhaga-Rosenfred | M | 35,0 % | S | 33,9 % | 85,0 % |
| Karl Gustav-Grimmared | C | 28,5 % | C | 31,7 % | 82,2 % |
| Karlberg-Lilla Träslöv | M | 34,3 % | S | 34,8 % | 90,1 % |
| Kungsäter-Gunnarsjö | M | 25,5 % | S | 24,7 % | 82,0 % |
| Lindberg-Tofta-Bläshammar | M | 34,0 % | M | 28,7 % | 86,5 % |
| Mariedal-Tranelyckan | M | 34,7 % | M | 33,3 % | 81,8 % |
| Rolfstorp | S | 29,4 % | S | 30,6 % | 84,0 % |
| Sibbarp-Dagsås | C | 30,7 % | C | 38,3 % | 82,8 % |
| Skällinge-Nösslinge | M | 25,2 % | C | 34,7 % | 86,6 % |
| Spannarp | M | 29,4 % | C | 27,4 % | 84,3 % |
| Stenåsa-Äckregården | S | 41,6 % | S | 46,8 % | 85,6 % |
| Stråvalla | M | 33,1 % | M | 33,6 % | 86,9 % |
| Sörse | S | 53,5 % | S | 54,7 % | 77,9 % |
| Trädlyckan | S | 37,4 % | S | 46,5 % | 84,7 % |
| Träslöv N | M | 37,0 % | S | 34,1 % | 92,0 % |
| Träslöv S | M | 40,9 % | M | 39,1 % | 90,8 % |
| Träslövsläge 1 | M | 43,7 % | M | 38,5 % | 89,3 % |
| Träslövsläge 2 | M | 40,3 % | M | 40,0 % | 88,5 % |
| Trönninge-Trönningenäs-Barnabro | M | 34,2 % | M | 31,1 % | 88,6 % |
| Tvååker 1 | S | 34,3 % | S | 36,9 % | 84,9 % |
| Tvååker 2 | M | 29,1 % | M | 26,6 % | 83,8 % |
| Tångaberg-Kärra-Torpa | M | 40,4 % | M | 37,9 % | 90,1 % |
| Valinge-Stamnared | C | 32,2 % | C | 37,8 % | 87,2 % |
| Varbergs centrum N | M | 35,3 % | M | 32,9 % | 82,6 % |
| Varbergs centrum S | M | 40,2 % | M | 37,9 % | 84,7 % |
| Veddige V | M | 32,2 % | S | 28,1 % | 84,6 % |
| Veddige Ö | S | 31,4 % | S | 30,8 % | 80,6 % |
| Värö | M | 30,7 % | C | 29,8 % | 83,9 % |
| Årnäs-Derome-Sällstorp | M | 34,4 % | M | 31,0 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2010 · Alla kommuner 2010