Valresultat Halmstad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 50 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 71 620
- Avgivna röster
- 60 680
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2010 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 424 | 32,4 % |
| MModeraterna | 18 910 | 31,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 534 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 849 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 3 641 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 150 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 043 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 370 | 4,0 % |
| Övriga partier | 1 015 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 827 | 35,9 % |
| MModeraterna | 17 302 | 29,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 959 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 3 723 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 517 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 419 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 348 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 278 | 3,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 561 | 2,7 % |
| Övriga partier | 70 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 088 | 36,1 % |
| MModeraterna | 17 638 | 30,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 057 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 3 813 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 584 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 731 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 243 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 887 | 3,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 248 | 2,1 % |
| Övriga partier | 85 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- M
- L
- MP
- C
- SD
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 32,4 % | 33,4 % | 30,4 % | 31,6 % | 29,5 % |
| M | 27,5 % | 31,6 % | 24,6 % | 21,3 % | 20,8 % | 21,2 % |
| L | 7,8 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,3 % | 4,4 % | 5,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,4 % | 6,2 % | 3,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| C | 6,8 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,2 % | 6,1 % | 6,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,3 % | 12,4 % | 17,7 % | 21,7 % | 18,6 % |
| KD | 6,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,5 % |
| V | 4,4 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,1 % |
| Övr | 4,2 % | 1,7 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,7 % | 86,0 % | 87,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Halmstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Halmstad 2010
Så skiljer sig Halmstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 32,4 % i Halmstad mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 1,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,7
- M +1,5
- FP +0,5
Svagare än i riket
- V −1,7
- MP −0,9
- KD −0,5
- C −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Halmstad, från 27,5 % till 31,6 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,3 % till 32,4 % (−3,8).
- M +4,0
- S −3,8
- SD +2,6
- MP +2,1
- SPI −1,6
- KD −1,1
- C −0,7
- V −0,4
Valdeltagande i Halmstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Halmstad på plats 129 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Halmstad är indelad i 50 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,4 % i Martin Luther 13 till 90,6 % i Gullbrandstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Martin Luther 12 (71,0 %) och sitt svagaste i Söndrum 6 (11,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 26, Socialdemokraterna i 24 av 50 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i kommunvalet mot 32,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- S +3,7
- KD −1,8
- M −1,3
- FP −0,6
- SD −0,6
- C +0,5
- MP −0,3
- V −0,1
Största parti i Halmstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 50 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Breared | M | 29,3 % | S | 26,9 % | 84,5 % |
| Eldsberga | S | 32,3 % | S | 34,9 % | 85,1 % |
| Enslöv | S | 32,7 % | S | 35,1 % | 84,9 % |
| Getinge | S | 39,8 % | S | 42,2 % | 82,7 % |
| Gullbrandstorp | M | 39,8 % | M | 38,1 % | 90,6 % |
| Harplinge | M | 34,3 % | M | 31,2 % | 86,4 % |
| Haverdal | M | 39,7 % | M | 39,8 % | 88,2 % |
| Holm-Vapnö | M | 34,3 % | M | 30,2 % | 85,4 % |
| Kvibille | M | 31,8 % | S | 30,9 % | 87,6 % |
| Martin Luther 1 | M | 36,7 % | M | 36,2 % | 80,1 % |
| Martin Luther 2 | S | 35,6 % | S | 38,6 % | 81,5 % |
| Martin Luther 3 | S | 41,0 % | S | 42,9 % | 75,5 % |
| Martin Luther 4 | S | 40,8 % | S | 45,3 % | 74,1 % |
| Martin Luther 5 | S | 38,0 % | S | 41,1 % | 80,1 % |
| Martin Luther 6 | M | 39,5 % | M | 39,8 % | 86,2 % |
| Martin Luther 7 | S | 37,0 % | S | 44,5 % | 88,8 % |
| Martin Luther 8 | S | 43,9 % | S | 46,2 % | 72,3 % |
| Martin Luther 9 | S | 54,6 % | S | 56,2 % | 74,2 % |
| Martin Luther 10 | S | 52,4 % | S | 55,1 % | 78,7 % |
| Martin Luther 11 | S | 53,5 % | S | 57,7 % | 76,7 % |
| Martin Luther 12 | S | 71,0 % | S | 73,8 % | 67,8 % |
| Martin Luther 13 | S | 70,2 % | S | 72,3 % | 60,4 % |
| Martin Luther 14 | S | 36,1 % | S | 42,6 % | 85,3 % |
| Oskarström 1 | S | 48,6 % | S | 53,4 % | 74,8 % |
| Oskarström 2 | S | 46,9 % | S | 53,6 % | 77,7 % |
| S:t Nikolai 1 | M | 35,5 % | M | 32,9 % | 88,3 % |
| S:t Nikolai 2 | M | 38,0 % | M | 37,7 % | 78,7 % |
| S:t Nikolai 3 | M | 36,2 % | M | 36,1 % | 79,9 % |
| S:t Nikolai 4 | M | 40,3 % | M | 40,2 % | 80,7 % |
| S:t Nikolai 5 | M | 38,7 % | M | 38,6 % | 84,8 % |
| S:t Nikolai 6 | M | 31,5 % | M | 30,8 % | 84,4 % |
| S:t Nikolai 7 | M | 35,5 % | M | 34,4 % | 79,9 % |
| Sennan-Skavböke | S | 30,4 % | S | 30,6 % | 82,3 % |
| Slättåkra | S | 26,9 % | S | 31,2 % | 82,8 % |
| Snöstorp 1 | S | 58,3 % | S | 60,6 % | 72,8 % |
| Snöstorp 2 | S | 49,1 % | S | 54,1 % | 86,3 % |
| Snöstorp 3 | S | 48,2 % | S | 52,4 % | 83,3 % |
| Snöstorp 4 | S | 45,9 % | S | 49,9 % | 83,2 % |
| Snöstorp 5 | M | 32,0 % | S | 31,2 % | 87,0 % |
| Snöstorp 6 | M | 33,0 % | S | 36,9 % | 87,9 % |
| Snöstorp 7 | S | 49,9 % | S | 53,8 % | 79,6 % |
| Steninge-Rävinge | M | 40,6 % | M | 36,1 % | 85,6 % |
| Söndrum 1 | M | 49,0 % | M | 51,2 % | 87,6 % |
| Söndrum 2 | M | 46,3 % | M | 49,8 % | 90,2 % |
| Söndrum 3 | M | 37,1 % | M | 36,6 % | 87,7 % |
| Söndrum 4 | M | 53,2 % | M | 55,5 % | 89,1 % |
| Söndrum 5 | M | 43,1 % | M | 44,1 % | 89,1 % |
| Söndrum 6 | M | 56,8 % | M | 60,0 % | 85,9 % |
| Trönninge | M | 39,0 % | M | 36,7 % | 88,0 % |
| Tönnersjö | M | 24,8 % | C | 27,8 % | 84,8 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2010 · Alla kommuner 2010