Valresultat Kungsbacka 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Kungsbacka med 45,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsbacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.

Se Kungsbacka på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,3 %
Röstberättigade
55 587
Avgivna röster
49 644
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2010 i Kungsbacka

Riksdagsvalet 2010 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna22 40445,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 79715,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 7899,7 %
CCenterpartiet3 6307,4 %
KDKristdemokraterna3 6117,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7995,7 %
SDSverigedemokraterna2 2414,6 %
VVänsterpartiet1 2612,6 %
Övriga partier6551,3 %

Landstingsvalet 2010 i Kungsbacka

Landstingsvalet 2010 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna19 86942,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 13317,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 63511,9 %
CCenterpartiet3 6027,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7105,7 %
KDKristdemokraterna2 6155,5 %
SDSverigedemokraterna1 7173,6 %
VVänsterpartiet1 1272,4 %
KbaboKbabo1 0732,3 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti7211,5 %
Övriga partier780,2 %

Kommunvalet 2010 i Kungsbacka

Kommunvalet 2010 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna18 61238,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 53915,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 53911,6 %
CCenterpartiet3 9838,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 8305,9 %
KbaboKbabo2 6275,5 %
KDKristdemokraterna2 4905,2 %
SDSverigedemokraterna1 7713,7 %
VVänsterpartiet1 1902,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti6421,3 %
Din FDin F6051,3 %
Övriga partier520,1 %

Partiernas utveckling i Kungsbacka 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsbacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • SD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsbacka per valår
Parti200620102014201820222026
M39,6 %45,5 %38,0 %30,6 %29,0 %29,8 %
S21,7 %15,9 %17,1 %16,3 %21,2 %18,1 %
L9,9 %9,7 %8,1 %7,6 %6,4 %8,2 %
C8,4 %7,4 %7,6 %9,7 %6,6 %7,8 %
KD8,4 %7,3 %5,5 %7,8 %6,4 %7,5 %
MP3,8 %5,7 %6,0 %3,7 %3,8 %4,6 %
SD2,1 %4,6 %12,0 %19,3 %22,6 %19,3 %
V3,1 %2,6 %2,9 %3,7 %3,0 %3,2 %
Övr3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %1,0 %1,4 %
Valdeltagande85,9 %89,3 %90,3 %91,8 %90,3 %90,1 %

Valdeltagande i Kungsbacka 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsbacka 2010

Så skiljer sig Kungsbacka från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 45,5 % i Kungsbacka mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 15,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +15,5
  • FP +2,7
  • KD +1,7
  • C +0,8

Svagare än i riket

  • S −14,8
  • V −3,0
  • MP −1,6
  • SD −1,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kungsbacka, från 39,6 % till 45,5 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 21,7 % till 15,9 % (−5,9).

  • M +6,0
  • S −5,9
  • SD +2,4
  • MP +1,9
  • KD −1,1
  • C −1,0
  • SPI −0,9
  • V −0,5

Valdeltagande i Kungsbacka

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 89,3 %, vilket är 4,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kungsbacka på plats 9 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsbacka är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Innerstaden till 90,3 % i Ölmanäs.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Kyvik (63,4 %) och sitt svagaste i Varla Södra (27,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 40, Socialdemokraterna i 1 av 41 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsbacka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 38,9 % i kommunvalet mot 45,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • M −6,7
  • KD −2,1
  • FP +1,8
  • C +0,9
  • SD −0,9
  • MP +0,2
  • S −0,1

Största parti i Kungsbacka sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Kungsbacka i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsbacka per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,8 %90,1 %
2022Moderaterna29,0 %90,3 %
2018Moderaterna30,6 %91,8 %
2014Moderaterna38,0 %90,3 %
2010Moderaterna45,5 %89,3 %
2006Moderaterna39,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsbacka 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Kungsbacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsbacka, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnebergM36,2 %M30,2 %89,1 %
Bukärrs CentrumM59,1 %M55,1 %90,0 %
Fjärås NorraM34,3 %M25,9 %87,0 %
Fjärås SödraM37,1 %M25,8 %83,8 %
Fjärås/MåM32,8 %M24,5 %85,1 %
ForsM44,6 %M37,5 %88,9 %
Forsbäck/OskarsbergM56,9 %M47,4 %86,8 %
Frillesås KustM40,2 %M28,0 %85,9 %
Frillesås LandsbygdM30,7 %M23,5 %85,8 %
GottskärM62,1 %M58,3 %90,1 %
Gällinge/Idala/FörlandaM28,1 %C32,9 %87,9 %
HammeröM31,9 %M27,7 %80,1 %
Hammerö Södra/VästraM40,8 %M34,9 %83,2 %
HanhalsM40,0 %M31,4 %86,1 %
HedeM42,9 %M37,5 %87,8 %
HålabäckM31,0 %S26,1 %81,6 %
InnerstadenM43,0 %M40,0 %78,5 %
Kullavik CentrumM52,6 %M46,3 %89,9 %
KyvikM63,4 %M52,9 %88,8 %
Malevik/Släps InlandM56,0 %M51,5 %87,5 %
Onsala KyrkaM53,9 %M47,8 %86,4 %
Onsala RydetM52,8 %M48,1 %89,9 %
Presse/SkällaredM55,6 %M47,1 %90,2 %
Släps KullenM62,9 %M59,1 %90,3 %
SäröM58,6 %M57,8 %89,5 %
TingbergetM33,5 %M27,7 %84,7 %
Tölö LandsbygdM39,9 %M33,3 %86,1 %
Vallda BackaM44,3 %M39,2 %89,2 %
Vallda BröndomeM44,3 %M37,7 %88,2 %
Vallda LerkilM50,8 %M42,7 %89,0 %
Vallda SandöM50,2 %M42,6 %89,1 %
Varla NorraM40,4 %M34,4 %84,7 %
Varla SödraS34,1 %S32,3 %78,9 %
Vässingö/Röda HolmeM51,3 %M48,3 %89,5 %
Västra OnsalaM45,2 %M39,3 %85,5 %
Västra Villastaden/KollaM42,2 %M36,7 %84,4 %
Åsa CentrumM44,5 %M35,5 %86,5 %
ÄlvsåkerM34,6 %M29,2 %85,7 %
Ö Villastaden/Signeskulle/GårdskullaM38,4 %M32,0 %82,4 %
ÖlmanäsM49,5 %M43,1 %90,3 %
Ölmevalla ÖstraM40,6 %M30,3 %86,6 %

Utforska valdistrikten i Kungsbacka på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2010 · Alla kommuner 2010