Valresultat Kungsbacka 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Kungsbacka med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 91,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsbacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 43 valdistrikt.

Se Kungsbacka på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
91,8 %
Röstberättigade
61 538
Avgivna röster
56 490
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2018 i Kungsbacka

Riksdagsvalet 2018 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 15630,6 %
SDSverigedemokraterna10 82419,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 14916,3 %
CCenterpartiet5 4649,7 %
KDKristdemokraterna4 3827,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 2557,6 %
VVänsterpartiet2 0743,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0503,7 %
Övriga partier6951,2 %

Landstingsvalet 2018 i Kungsbacka

Landstingsvalet 2018 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 12831,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 63515,7 %
SDSverigedemokraterna7 82414,2 %
CCenterpartiet5 99510,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 59710,2 %
KDKristdemokraterna4 4128,0 %
VVänsterpartiet2 0953,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9343,5 %
KbaboKbabo1 0021,8 %
Övriga partier3780,7 %

Kommunvalet 2018 i Kungsbacka

Kommunvalet 2018 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna16 85230,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 58515,4 %
SDSverigedemokraterna8 01014,4 %
CCenterpartiet7 43613,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 1859,3 %
KDKristdemokraterna3 1715,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1994,0 %
KbaboKbabo2 0333,7 %
VVänsterpartiet1 7803,2 %
Övriga partier3380,6 %

Partiernas utveckling i Kungsbacka 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsbacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−7,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsbacka per valår
Parti200620102014201820222026
M39,6 %45,5 %38,0 %30,6 %29,0 %29,8 %
SD2,1 %4,6 %12,0 %19,3 %22,6 %19,3 %
S21,7 %15,9 %17,1 %16,3 %21,2 %18,1 %
C8,4 %7,4 %7,6 %9,7 %6,6 %7,8 %
KD8,4 %7,3 %5,5 %7,8 %6,4 %7,5 %
L9,9 %9,7 %8,1 %7,6 %6,4 %8,2 %
V3,1 %2,6 %2,9 %3,7 %3,0 %3,2 %
MP3,8 %5,7 %6,0 %3,7 %3,8 %4,6 %
Övr3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %1,0 %1,4 %
Valdeltagande85,9 %89,3 %90,3 %91,8 %90,3 %90,1 %

Valdeltagande i Kungsbacka 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsbacka 2018

Så skiljer sig Kungsbacka från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 16,3 % i Kungsbacka mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,8
  • L +2,1
  • SD +1,8
  • KD +1,5

Svagare än i riket

  • S −11,9
  • V −4,3
  • MP −0,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungsbacka, från 12,0 % till 19,3 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,0 % till 30,6 % (−7,4).

  • M −7,4
  • SD +7,3
  • MP −2,4
  • KD +2,3
  • C +2,2
  • FI −1,7
  • V +0,8
  • S −0,7

Valdeltagande i Kungsbacka

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,8 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kungsbacka på plats 7 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsbacka är indelad i 43 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,9 % i Innerstaden till 92,3 % i Kyvik.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Släps Kullen (46,8 %) och sitt svagaste i Frillesås Landsbygd (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 34, Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 4 av 43 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsbacka är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.

  • SD −4,9
  • C +3,6
  • KD −2,1
  • L +1,7
  • S −0,9
  • V −0,5
  • MP +0,3
  • M −0,3

Största parti i Kungsbacka sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Kungsbacka i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsbacka per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,8 %90,1 %
2022Moderaterna29,0 %90,3 %
2018Moderaterna30,6 %91,8 %
2014Moderaterna38,0 %90,3 %
2010Moderaterna45,5 %89,3 %
2006Moderaterna39,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsbacka 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 43 valdistrikten i Kungsbacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsbacka, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnebergM25,5 %M26,0 %92,3 %
BjörkrisM28,0 %M30,6 %89,9 %
Bukärrs CentrumM39,7 %M44,2 %90,2 %
Fjärås NorraSD26,3 %SD22,2 %89,2 %
Fjärås SödraSD26,3 %M21,3 %87,6 %
Fjärås/MåS24,5 %S24,6 %87,1 %
ForsM28,2 %M29,4 %92,1 %
Forsbäck/OskarsbergM40,6 %M38,7 %90,4 %
Frillesås KustM26,1 %C23,8 %90,1 %
Frillesås LandsbygdSD24,5 %C28,0 %90,0 %
GottskärM40,4 %M41,6 %89,8 %
Gällinge/Idala/FörlandaSD29,7 %C26,6 %88,3 %
HammeröM24,2 %M25,0 %83,6 %
Hammerö Södra/VästraM26,6 %M25,9 %85,6 %
HanhalsM24,9 %M23,3 %88,7 %
HedeM30,4 %M28,1 %90,1 %
HålabäckS24,6 %S23,5 %86,7 %
InnerstadenM31,9 %M34,7 %80,9 %
KollaM33,5 %M35,3 %90,2 %
Kullavik CentrumM36,8 %M38,4 %90,6 %
KyvikM43,2 %M42,7 %92,3 %
Malevik/Släps InlandM38,3 %M40,9 %91,0 %
Onsala KyrkaM39,7 %M38,5 %89,3 %
Onsala RydetM35,2 %M38,0 %91,8 %
Presse/SkällaredM38,2 %M39,0 %91,4 %
Släps KullenM46,8 %M50,1 %91,0 %
SäröM42,4 %M42,8 %89,7 %
TingbergetS25,5 %S24,2 %86,7 %
TölöM31,1 %M32,9 %91,7 %
Vallda BackaM27,5 %M27,4 %90,0 %
Vallda BröndomeM27,0 %M27,8 %90,4 %
Vallda LerkilM32,2 %M31,9 %91,3 %
Vallda SandöM33,1 %M29,2 %91,5 %
Varla NorraM30,6 %M29,4 %84,8 %
Varla SödraS30,2 %S28,0 %81,7 %
Vässingö/Röda HolmeM35,7 %M39,9 %91,1 %
Västra OnsalaM33,0 %M36,0 %90,5 %
Västra VillastadenM27,4 %M25,1 %87,1 %
Åsa CentrumM25,5 %M23,5 %82,9 %
ÄlvsåkerS25,1 %S23,7 %89,1 %
Ö Villastaden/Signeskulle/GårdskullaM27,5 %M26,1 %87,3 %
ÖlmanäsM32,4 %M28,7 %92,0 %
Ölmevalla ÖstraM27,7 %M22,9 %88,5 %

Utforska valdistrikten i Kungsbacka på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2018 · Alla kommuner 2018