Valresultat Halmstad 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 54 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 75 693
- Avgivna röster
- 66 118
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2018 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 929 | 30,4 % |
| MModeraterna | 13 953 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 598 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 5 398 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 4 083 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 613 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 475 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 420 | 3,7 % |
| Övriga partier | 1 029 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 938 | 32,2 % |
| MModeraterna | 14 364 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 847 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 5 718 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 4 634 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 061 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 819 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 259 | 3,5 % |
| Övriga partier | 427 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 360 | 31,1 % |
| MModeraterna | 14 410 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 958 | 13,7 % |
| CCenterpartiet | 6 401 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 4 072 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 780 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 473 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 425 | 3,7 % |
| Övriga partier | 1 566 | 2,4 % |
Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 32,4 % | 33,4 % | 30,4 % | 31,6 % | 29,5 % |
| M | 27,5 % | 31,6 % | 24,6 % | 21,3 % | 20,8 % | 21,2 % |
| SD | 2,6 % | 5,3 % | 12,4 % | 17,7 % | 21,7 % | 18,6 % |
| C | 6,8 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,2 % | 6,1 % | 6,4 % |
| KD | 6,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,5 % |
| V | 4,4 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,1 % |
| L | 7,8 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,3 % | 4,4 % | 5,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,4 % | 6,2 % | 3,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Övr | 4,2 % | 1,7 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,7 % | 86,0 % | 87,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Halmstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Halmstad 2018
Så skiljer sig Halmstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 5,5 % i Halmstad mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,2
- M +1,5
- SD +0,2
Svagare än i riket
- V −2,5
- MP −0,7
- C −0,4
- L −0,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Halmstad, från 12,4 % till 17,7 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,6 % till 21,3 % (−3,3).
- SD +5,3
- M −3,3
- S −3,0
- MP −2,5
- KD +2,3
- C +2,0
- ÖVR −1,5
- FI −1,4
Valdeltagande i Halmstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Halmstad på plats 148 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Halmstad är indelad i 54 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,9 % i Andersberg Norra till 92,7 % i Eketånga Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg Norra (64,5 %) och sitt svagaste i Tylösand - Frösakull (11,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 36, Moderaterna i 14, Sverigedemokraterna i 4 av 54 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,7 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.
- SD −4,0
- C +1,5
- M +0,7
- S +0,7
- V +0,3
- KD −0,0
- MP +0,0
- L +0,0
Största parti i Halmstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 54 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alet | S | 25,8 % | S | 27,4 % | 88,1 % |
| Andersberg Norra | S | 64,5 % | S | 67,5 % | 61,9 % |
| Andersberg Södra | S | 61,6 % | S | 65,0 % | 63,7 % |
| Brogård | S | 34,3 % | S | 36,6 % | 91,8 % |
| Bäckagård | S | 32,3 % | S | 31,3 % | 87,2 % |
| Centrum | S | 29,1 % | S | 28,9 % | 79,7 % |
| Centrum Väster | S | 30,5 % | S | 29,7 % | 80,2 % |
| Centrum Östra | S | 29,1 % | S | 31,3 % | 77,3 % |
| Eketånga Norra | M | 33,1 % | M | 34,2 % | 92,7 % |
| Eketånga Södra | M | 32,3 % | M | 34,9 % | 90,9 % |
| Eldsberga - Tönnersjö | SD | 25,3 % | S | 23,5 % | 89,3 % |
| Engelbrekt | S | 27,6 % | S | 29,7 % | 83,8 % |
| Enslöv | S | 26,7 % | S | 27,0 % | 92,0 % |
| Frennarp | S | 36,5 % | S | 36,3 % | 91,9 % |
| Furet | S | 32,5 % | S | 35,0 % | 87,5 % |
| Fyllinge Västra | S | 48,0 % | S | 47,6 % | 84,4 % |
| Fyllinge Östra | S | 40,3 % | S | 40,5 % | 87,3 % |
| Galgberget | M | 28,6 % | M | 30,2 % | 86,4 % |
| Gamletull | M | 30,5 % | M | 32,4 % | 91,9 % |
| Getinge | S | 35,1 % | S | 36,0 % | 87,7 % |
| Gullbrandstorp | S | 28,7 % | S | 27,5 % | 92,2 % |
| Gustavsfält | S | 48,6 % | S | 49,2 % | 78,4 % |
| Harplinge | S | 25,3 % | C | 22,5 % | 90,3 % |
| Haverdal | M | 27,0 % | M | 32,2 % | 90,7 % |
| Holm - Vapnö | M | 25,1 % | M | 21,4 % | 88,5 % |
| Kvibille - Slättåkra | S | 24,9 % | S | 23,5 % | 90,1 % |
| Kärleken - Sofieberg | S | 32,1 % | S | 31,9 % | 88,4 % |
| Linehed | S | 38,4 % | S | 42,9 % | 77,5 % |
| Mickedala | M | 26,9 % | M | 29,9 % | 87,6 % |
| Nyatorp | S | 28,3 % | S | 28,2 % | 82,8 % |
| Nyhem Centrum | S | 37,6 % | S | 38,0 % | 81,1 % |
| Nyhem Norra | S | 36,3 % | S | 37,6 % | 76,3 % |
| Nyhem Västra | S | 40,8 % | S | 41,2 % | 78,1 % |
| Onsjö - Fammarp | M | 34,0 % | M | 37,5 % | 90,0 % |
| Oskarström Västra | S | 36,1 % | S | 38,8 % | 79,7 % |
| Oskarström Östra | S | 40,0 % | S | 41,5 % | 86,6 % |
| Rotorp | S | 27,7 % | S | 26,8 % | 84,3 % |
| Sennan - Skavböke | SD | 28,2 % | S | 27,6 % | 89,1 % |
| Simlångsdalen | SD | 31,1 % | SD | 24,7 % | 88,8 % |
| Skedala - Marbäck | SD | 31,4 % | SD | 24,6 % | 90,1 % |
| Slottsjorden | M | 27,5 % | M | 24,5 % | 87,2 % |
| Slottsmöllan - Övraby | M | 25,5 % | M | 25,9 % | 87,0 % |
| Snöstorp | S | 33,1 % | S | 34,0 % | 89,2 % |
| Steninge - Rävinge | M | 25,8 % | M | 25,9 % | 89,9 % |
| Söndrum Norra | M | 29,9 % | M | 32,3 % | 90,8 % |
| Söndrum Södra | M | 30,1 % | M | 33,4 % | 89,0 % |
| Trönninge | S | 26,9 % | S | 26,9 % | 91,7 % |
| Tylösand - Frösakull | M | 45,1 % | M | 50,1 % | 90,6 % |
| Vallås Norra | S | 45,9 % | S | 47,1 % | 81,4 % |
| Vallås Västra | S | 50,1 % | S | 53,3 % | 73,6 % |
| Vallås Östra | S | 46,0 % | S | 46,5 % | 85,9 % |
| Östergård | S | 49,9 % | S | 50,6 % | 78,0 % |
| Östra Förstaden - Tullkammarkajen | S | 26,6 % | S | 26,1 % | 85,0 % |
| Östra stranden - Larsfrid | S | 46,1 % | S | 47,8 % | 72,5 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2018 · Alla kommuner 2018