Valresultat Halmstad 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 67 valdistrikt.

Se Halmstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
79 133
Avgivna röster
66 351
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2022 i Halmstad

Riksdagsvalet 2022 i Halmstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 70831,6 %
SDSverigedemokraterna14 21421,7 %
MModeraterna13 61120,8 %
CCenterpartiet3 9966,1 %
KDKristdemokraterna3 6195,5 %
VVänsterpartiet3 1914,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 8834,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3663,6 %
Övriga partier9601,5 %

Regionvalet 2022 i Halmstad

Regionvalet 2022 i Halmstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 38133,0 %
MModeraterna13 77221,3 %
SDSverigedemokraterna10 21115,8 %
KDKristdemokraterna5 5668,6 %
CCenterpartiet4 5167,0 %
VVänsterpartiet4 0846,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 6784,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7982,8 %
Övriga partier7521,2 %

Kommunvalet 2022 i Halmstad

Kommunvalet 2022 i Halmstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna19 96830,6 %
MModeraterna11 84918,2 %
SDSverigedemokraterna9 72014,9 %
CCenterpartiet4 6547,1 %
KDKristdemokraterna4 3966,7 %
VVänsterpartiet3 8565,9 %
HHHjärta för Halmstad3 7555,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3313,6 %
HLHalmstads Lokala Parti2 2183,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0313,1 %
Övriga partier3860,6 %

Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Halmstad per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %32,4 %33,4 %30,4 %31,6 %29,5 %
SD2,6 %5,3 %12,4 %17,7 %21,7 %18,6 %
M27,5 %31,6 %24,6 %21,3 %20,8 %21,2 %
C6,8 %6,1 %6,3 %8,2 %6,1 %6,4 %
KD6,2 %5,1 %3,9 %6,2 %5,5 %6,5 %
V4,4 %4,0 %4,5 %5,5 %4,9 %7,1 %
L7,8 %7,6 %5,4 %5,3 %4,4 %5,1 %
MP4,3 %6,4 %6,2 %3,7 %3,6 %4,3 %
Övr4,2 %1,7 %3,4 %1,6 %1,5 %1,3 %
Valdeltagande81,2 %84,7 %86,0 %87,4 %83,8 %84,4 %

Valdeltagande i Halmstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Halmstad 2022

Så skiljer sig Halmstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 4,9 % i Halmstad mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +1,7
  • S +1,3
  • SD +1,1
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • V −1,9
  • MP −1,5
  • C −0,6
  • L −0,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Halmstad, från 17,7 % till 21,7 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,2 % till 6,1 % (−2,1).

  • SD +4,0
  • C −2,1
  • S +1,2
  • L −0,9
  • KD −0,7
  • V −0,6
  • M −0,5
  • MP −0,1

Valdeltagande i Halmstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Halmstad på plats 200 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Halmstad är indelad i 67 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 49,4 % i Andersberg norra och västra till 92,2 % i Söndrum norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg södra (50,9 %) och sitt svagaste i Frösakull västra-Tylösand (12,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 53, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 6 av 67 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,9 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • SD −6,8
  • M −2,6
  • KD +1,2
  • V +1,0
  • C +1,0
  • S −0,9
  • L −0,8
  • MP −0,5

Största parti i Halmstad sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Halmstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,5 %84,4 %
2022Socialdemokraterna31,6 %83,8 %
2018Socialdemokraterna30,4 %87,4 %
2014Socialdemokraterna33,4 %86,0 %
2010Socialdemokraterna32,4 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %81,2 %

Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 67 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Halmstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Andersberg norra och västraS47,7 %S48,0 %49,4 %
Andersberg södraS50,9 %S52,1 %51,2 %
Bäckagård centrumS34,9 %S32,7 %82,7 %
Bäckagård norra-FammarpS29,2 %S26,7 %90,5 %
Bäckagård södraM30,4 %S23,5 %91,6 %
Centrum norraS27,2 %S27,8 %83,6 %
Centrum södraS29,0 %S27,6 %83,3 %
Centrum västraS30,1 %S28,3 %76,0 %
Centrum östra-Gamletull södraS32,8 %S29,1 %80,7 %
Eldsberga-TönnersjöSD31,6 %SD24,9 %88,6 %
Engelbrekt västraS33,4 %S34,4 %80,6 %
Engelbrekt östra-Östra strandenS29,2 %S30,5 %80,5 %
FrennarpS38,4 %S38,3 %91,2 %
Frösakull västra-TylösandM41,3 %M30,1 %89,3 %
Frösakull östraM36,3 %M25,2 %89,8 %
FuretS33,4 %S30,6 %86,1 %
Fyllinge norra och östraS38,6 %S40,2 %82,7 %
Fyllinge västra och södraS42,3 %S44,3 %81,0 %
Galgberget västraM30,2 %M28,8 %86,3 %
Galgberget östraS30,8 %S28,6 %84,5 %
Gamletull norra och östraS34,5 %S33,7 %76,7 %
Gamletull västraS29,7 %S29,5 %89,6 %
Getinge norraS30,5 %S28,8 %85,6 %
Getinge södra-RävingeS31,9 %S29,9 %87,2 %
Gullbrandstorp norra-OnsjöS27,1 %S27,1 %91,4 %
Gullbrandstorp södra-VillshäradS29,5 %S29,9 %90,3 %
Gullbranna-LaxvikS27,5 %S27,7 %89,3 %
Gustavsfält norraS45,0 %S41,2 %69,9 %
Gustavsfält södraS43,2 %S44,5 %64,4 %
HarplingeS28,0 %S24,7 %85,6 %
HaverdalS27,2 %S24,9 %90,1 %
Holm-Vapnö-SperlingsholmSD26,4 %S22,2 %88,8 %
Kattegatt östraS34,1 %S29,3 %86,2 %
Kvibille-SlättåkraSD29,7 %SD22,1 %89,6 %
Kärleken-Sofieberg västraS34,6 %S31,3 %87,8 %
Kärleken-Sofieberg östraS30,2 %S30,5 %85,9 %
Linehed norraS40,1 %S41,7 %67,9 %
Linehed södraS42,7 %S43,4 %58,0 %
MickedalaS30,1 %S27,5 %87,5 %
Nyatorp norraS30,9 %S30,6 %84,9 %
Nyatorp södraS28,5 %S29,6 %75,1 %
Nyhem södraS30,5 %S31,3 %72,4 %
Nyhem västraS36,5 %S35,0 %73,2 %
Nyhem östraS42,0 %S41,6 %64,3 %
Oskarström norra-JohansforsS34,2 %S36,3 %75,4 %
Oskarström västra och södraS35,5 %S37,4 %72,0 %
Oskarström östra-SkavbökeS31,7 %S31,8 %80,0 %
Rotorp norraS35,9 %S34,1 %77,1 %
Rotorp södra-AletS33,3 %S29,1 %86,9 %
SimlångsdalenSD34,7 %SD25,5 %87,4 %
Skedala-MarbäckSD34,7 %SD24,9 %88,4 %
Slottsjord-Kattegatt västraS30,2 %S26,8 %84,9 %
Snöstorp västra och södraS34,3 %S35,1 %85,3 %
Snöstorp östra-BrogårdS36,2 %S36,0 %88,4 %
Stenhuggeriet-SandhamnM27,1 %S18,8 %91,0 %
Steninge-SärdalS22,6 %M22,9 %91,6 %
Söndrum centrumM28,9 %S23,8 %89,6 %
Söndrum norraM32,0 %M24,3 %92,2 %
Söndrum södra-EketångaM29,5 %M24,5 %91,6 %
TrönningeS30,0 %S28,8 %87,5 %
Vallås norraS45,5 %S46,7 %72,0 %
Vallås södraS45,2 %S46,1 %76,7 %
Vallås västraS46,9 %S45,2 %65,7 %
Vallås östraS43,1 %S44,0 %81,6 %
Åled västraS31,0 %S28,8 %88,0 %
Åled östra-SennanSD31,2 %S27,4 %81,1 %
Östra Förstaden-Engelbrekt norraS27,9 %S28,8 %83,3 %

Utforska valdistrikten i Halmstad på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2022 · Alla kommuner 2022