Valresultat Varberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Varberg med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Varberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 51 969
- Avgivna röster
- 45 807
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2022 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 142 | 31,3 % |
| MModeraterna | 9 372 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 192 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 3 507 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 682 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 141 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 002 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 747 | 3,9 % |
| Övriga partier | 463 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 224 | 32,1 % |
| MModeraterna | 9 532 | 21,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 535 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 4 179 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 426 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 532 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 331 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 023 | 2,3 % |
| Övriga partier | 474 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 664 | 30,5 % |
| MModeraterna | 9 778 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 201 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 4 131 | 9,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 592 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 462 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 051 | 4,6 % |
| tjugotjugofyrasju | 1 447 | 3,2 % |
| VarbeVarbergspartiet | 1 363 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 838 | 1,9 % |
| Övriga partier | 258 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Varberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Varberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 29,0 % | 31,4 % | 28,3 % | 31,3 % | 28,4 % |
| M | 25,5 % | 31,8 % | 25,2 % | 20,7 % | 20,7 % | 22,0 % |
| SD | 2,8 % | 4,8 % | 11,6 % | 16,1 % | 20,3 % | 18,1 % |
| C | 12,4 % | 9,9 % | 9,1 % | 11,1 % | 7,8 % | 8,1 % |
| KD | 6,2 % | 5,3 % | 4,2 % | 7,5 % | 5,9 % | 7,0 % |
| L | 6,7 % | 7,4 % | 5,2 % | 5,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| V | 4,7 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,6 % | 4,4 % | 4,6 % |
| MP | 4,3 % | 6,2 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,0 % |
| Övr | 2,5 % | 1,4 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,9 % | 88,5 % | 90,0 % | 88,1 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Varberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Varberg 2022
Så skiljer sig Varberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 4,4 % i Varberg mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,6
- C +1,0
- S +0,9
- KD +0,6
Svagare än i riket
- V −2,3
- MP −1,2
- SD −0,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Varberg, från 16,1 % till 20,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,1 % till 7,8 % (−3,4).
- SD +4,2
- C −3,4
- S +2,9
- KD −1,6
- V −1,2
- L −1,0
- MP +0,2
- M +0,0
Valdeltagande i Varberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,1 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Varberg på plats 34 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Varberg är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Håsten till 92,4 % i Träslöv N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörse-Apelvikshöjd (45,3 %) och sitt svagaste i Karl Gustav-Grimmared (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 2 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Varberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- SD −6,5
- MP −2,0
- C +1,5
- M +1,1
- L +1,1
- S −0,7
- KD −0,4
- V +0,2
Största parti i Varberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Varberg under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 88,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,8 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Varberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Varberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apelviken-Nygård | S | 31,2 % | M | 31,1 % | 90,0 % |
| Barnabro-Lugnet-Getterön | S | 39,7 % | S | 37,7 % | 87,4 % |
| Bläshammar-Trönningenäs | S | 28,8 % | S | 28,9 % | 89,9 % |
| Breared | S | 35,5 % | S | 35,3 % | 86,2 % |
| Brunnsberg-Norrdal | S | 36,3 % | S | 35,4 % | 79,5 % |
| Bua | S | 30,1 % | S | 30,4 % | 88,6 % |
| Derome-Sällstorp | SD | 26,9 % | S | 23,0 % | 89,5 % |
| Gamleby | S | 29,1 % | S | 28,7 % | 81,3 % |
| Grimeton-Gödestad-Hunnestad | SD | 23,5 % | S | 22,3 % | 89,3 % |
| Håsten | S | 40,9 % | S | 41,2 % | 74,8 % |
| Hästhaga-Rosenfred | S | 34,2 % | S | 33,1 % | 89,6 % |
| Karl Gustav-Grimmared | SD | 38,9 % | SD | 28,7 % | 84,6 % |
| Karlberg | S | 42,1 % | S | 44,2 % | 88,7 % |
| Kungsäter-Gunnarsjö | SD | 29,0 % | SD | 22,7 % | 85,5 % |
| Lilla Träslöv | S | 33,1 % | S | 34,5 % | 88,8 % |
| Lindberg-Tofta-Torpa | S | 26,0 % | S | 24,9 % | 90,9 % |
| Lorensberg-Tranelyckan | S | 32,3 % | S | 30,7 % | 82,8 % |
| Mariedal | S | 32,6 % | S | 34,8 % | 82,8 % |
| Rolfstorp | SD | 29,0 % | S | 24,3 % | 87,9 % |
| Sibbarp-Dagsås | S | 23,6 % | C | 29,7 % | 89,1 % |
| Skällinge-Nösslinge | S | 28,1 % | S | 26,2 % | 90,7 % |
| Spannarp | SD | 28,1 % | S | 23,5 % | 89,3 % |
| Stenåsa-Äckregården | S | 39,5 % | S | 40,7 % | 86,1 % |
| Stråvalla | S | 27,0 % | S | 25,5 % | 89,3 % |
| Sörse-Apelvikshöjd | S | 45,3 % | S | 44,8 % | 81,4 % |
| Sörse-Ranelid | S | 44,3 % | S | 41,7 % | 76,6 % |
| Trädlyckan | S | 34,7 % | S | 33,8 % | 86,4 % |
| Träslöv N | S | 35,0 % | S | 37,6 % | 92,4 % |
| Träslöv S | S | 32,8 % | S | 33,0 % | 89,5 % |
| Träslövsläge NV | M | 28,8 % | M | 31,0 % | 90,8 % |
| Träslövsläge SÖ | S | 28,7 % | S | 26,4 % | 89,8 % |
| Trönninge-Göingegården | S | 32,2 % | S | 30,2 % | 89,6 % |
| Tvååker V | S | 31,0 % | S | 28,3 % | 87,2 % |
| Tvååker Ö | S | 29,6 % | S | 27,0 % | 88,3 % |
| Tångaberg-Kärra-Åskloster | M | 26,3 % | M | 30,0 % | 90,4 % |
| Valinge-Stamnared | SD | 26,3 % | C | 21,4 % | 91,6 % |
| Varberg centrum N | S | 34,4 % | S | 32,9 % | 80,6 % |
| Varberg centrum S | S | 30,5 % | S | 28,4 % | 86,9 % |
| Veddige V | S | 29,4 % | S | 28,6 % | 84,9 % |
| Veddige Ö | SD | 29,3 % | S | 24,4 % | 84,2 % |
| Värö | SD | 29,3 % | S | 23,0 % | 86,1 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2022 · Alla kommuner 2022