Valresultat Kungsbacka 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Kungsbacka med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 90,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsbacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.

Se Kungsbacka på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,3 %
Röstberättigade
64 298
Avgivna röster
58 063
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2022 i Kungsbacka

Riksdagsvalet 2022 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna16 70429,0 %
SDSverigedemokraterna12 99322,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 19121,2 %
CCenterpartiet3 8096,6 %
KDKristdemokraterna3 7056,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 6766,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1753,8 %
VVänsterpartiet1 7523,0 %
Övriga partier5981,0 %

Regionvalet 2022 i Kungsbacka

Regionvalet 2022 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 28830,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 30220,0 %
SDSverigedemokraterna9 40816,6 %
KDKristdemokraterna4 9458,7 %
CCenterpartiet4 4777,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 8826,9 %
VVänsterpartiet2 0903,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6562,9 %
KungsKungsbackaborna7151,3 %
Övriga partier7741,4 %

Kommunvalet 2022 i Kungsbacka

Kommunvalet 2022 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 52730,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 03519,4 %
SDSverigedemokraterna9 30116,3 %
CCenterpartiet5 1269,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 7796,6 %
KDKristdemokraterna3 3035,8 %
KungsKungsbackaborna2 0513,6 %
VVänsterpartiet1 8713,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8503,2 %
Övriga partier1 1061,9 %

Partiernas utveckling i Kungsbacka 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsbacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsbacka per valår
Parti200620102014201820222026
M39,6 %45,5 %38,0 %30,6 %29,0 %29,8 %
SD2,1 %4,6 %12,0 %19,3 %22,6 %19,3 %
S21,7 %15,9 %17,1 %16,3 %21,2 %18,1 %
C8,4 %7,4 %7,6 %9,7 %6,6 %7,8 %
KD8,4 %7,3 %5,5 %7,8 %6,4 %7,5 %
L9,9 %9,7 %8,1 %7,6 %6,4 %8,2 %
MP3,8 %5,7 %6,0 %3,7 %3,8 %4,6 %
V3,1 %2,6 %2,9 %3,7 %3,0 %3,2 %
Övr3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %1,0 %1,4 %
Valdeltagande85,9 %89,3 %90,3 %91,8 %90,3 %90,1 %

Valdeltagande i Kungsbacka 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsbacka 2022

Så skiljer sig Kungsbacka från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 29,0 % i Kungsbacka mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +9,9
  • SD +2,0
  • L +1,8
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • S −9,2
  • V −3,7
  • MP −1,3
  • C −0,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Kungsbacka, från 16,3 % till 21,2 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,7 % till 6,6 % (−3,1).

  • S +4,8
  • SD +3,2
  • C −3,1
  • M −1,6
  • KD −1,4
  • L −1,2
  • V −0,7
  • MP +0,1

Valdeltagande i Kungsbacka

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 90,3 %, vilket är 6,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kungsbacka på plats 8 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsbacka är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Innerstaden till 91,7 % i Fors.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Släps Kullen (47,3 %) och sitt svagaste i Gällinge/Idala/Förlanda (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 30, Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 7 av 46 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsbacka är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 22,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • SD −6,2
  • C +2,4
  • S −1,8
  • M +1,8
  • KD −0,6
  • MP −0,5
  • L +0,3
  • V +0,2

Största parti i Kungsbacka sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Kungsbacka i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsbacka per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,8 %90,1 %
2022Moderaterna29,0 %90,3 %
2018Moderaterna30,6 %91,8 %
2014Moderaterna38,0 %90,3 %
2010Moderaterna45,5 %89,3 %
2006Moderaterna39,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsbacka 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Kungsbacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsbacka, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnebergSD24,4 %S25,1 %89,2 %
BjörkrisM26,4 %M28,9 %87,1 %
Bukärrs CentrumM37,8 %M41,9 %88,7 %
Fjärås NorraSD27,2 %M21,1 %87,5 %
Fjärås SödraSD30,2 %SD24,0 %86,1 %
Fjärås/MåS28,2 %S26,8 %86,4 %
ForsS26,9 %M30,2 %91,7 %
Forsbäck/OskarsbergM37,6 %M39,2 %89,9 %
Frillesås KustS24,9 %M20,7 %88,2 %
Frillesås LandsbygdSD28,1 %S21,6 %89,6 %
GottskärM40,6 %M44,6 %88,6 %
Gällinge/Idala/FörlandaSD35,2 %SD29,0 %89,5 %
HammeröS25,3 %M25,5 %82,7 %
Hammerö Södra/VästraM25,6 %M26,2 %84,6 %
HanhalsM27,8 %M25,4 %89,4 %
HedeS28,5 %M28,3 %89,4 %
HålabäckS26,4 %S25,5 %82,9 %
InnerstadenM29,6 %M34,0 %77,8 %
Kolla NorraM29,9 %M34,5 %87,7 %
Kolla SödraM33,1 %M35,7 %88,8 %
Kullavik CentrumM32,9 %M37,7 %88,3 %
KyvikM41,1 %M43,8 %88,8 %
Malevik/Släps InlandM34,0 %M39,2 %89,7 %
Onsala KyrkaM36,2 %M38,7 %88,2 %
Onsala RydetM33,1 %M36,3 %90,6 %
Presse/SkällaredM34,3 %M36,9 %89,3 %
Släps KullenM47,3 %M51,3 %90,7 %
SäröM38,9 %M43,5 %88,3 %
Södra OnsalaM36,5 %M42,2 %89,1 %
TingbergetM25,9 %M25,7 %83,5 %
TölöM29,1 %M30,6 %90,3 %
Vallda BackaM25,3 %M27,7 %89,0 %
Vallda BröndomeSD30,0 %M28,9 %88,2 %
Vallda LerkilM29,8 %M33,3 %90,3 %
Vallda SandöM31,5 %M32,9 %91,5 %
Varla NorraM27,3 %M30,1 %85,6 %
Varla SödraS31,3 %S30,0 %77,9 %
Vässingö/Röda HolmeM34,6 %M38,3 %88,1 %
Västra OnsalaM29,6 %M33,5 %89,6 %
Västra VillastadenS25,6 %S24,4 %86,2 %
Åsa CentrumS28,3 %S25,2 %84,0 %
Åsa kustM29,5 %M30,0 %82,5 %
ÄlvsåkerSD30,6 %S25,9 %88,1 %
Ö Villastaden/Signeskulle/GårdskullaM27,3 %M28,5 %86,1 %
ÖlmanäsM29,8 %M28,0 %91,5 %
Ölmevalla ÖstraM26,9 %M25,9 %90,6 %

Utforska valdistrikten i Kungsbacka på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2022 · Alla kommuner 2022