Valresultat Kungsbacka 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Kungsbacka med 38,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 90,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsbacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,3 %
- Röstberättigade
- 58 477
- Avgivna röster
- 52 828
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2014 i Kungsbacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 19 909 | 38,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 936 | 17,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 281 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 254 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 3 975 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 160 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 884 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 506 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 042 | 2,0 % |
| Övriga partier | 439 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Kungsbacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 18 657 | 36,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 171 | 17,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 142 | 10,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 580 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 4 222 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 444 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 732 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 753 | 3,4 % |
| KbaboKbabo | 966 | 1,9 % |
| Övriga partier | 637 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Kungsbacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 790 | 34,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 603 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 5 240 | 10,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 956 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 889 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 780 | 7,3 % |
| KbaboKbabo | 2 312 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 131 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 549 | 3,0 % |
| Övriga partier | 562 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Kungsbacka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungsbacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,5 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 39,6 % | 45,5 % | 38,0 % | 30,6 % | 29,0 % | 29,8 % |
| S | 21,7 % | 15,9 % | 17,1 % | 16,3 % | 21,2 % | 18,1 % |
| SD | 2,1 % | 4,6 % | 12,0 % | 19,3 % | 22,6 % | 19,3 % |
| L | 9,9 % | 9,7 % | 8,1 % | 7,6 % | 6,4 % | 8,2 % |
| C | 8,4 % | 7,4 % | 7,6 % | 9,7 % | 6,6 % | 7,8 % |
| MP | 3,8 % | 5,7 % | 6,0 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,6 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,5 % | 7,8 % | 6,4 % | 7,5 % |
| V | 3,1 % | 2,6 % | 2,9 % | 3,7 % | 3,0 % | 3,2 % |
| Övr | 3,0 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 85,9 % | 89,3 % | 90,3 % | 91,8 % | 90,3 % | 90,1 % |
Valdeltagande i Kungsbacka 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungsbacka 2014
Så skiljer sig Kungsbacka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 38,0 % i Kungsbacka mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 14,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +14,7
- FP +2,7
- C +1,5
- KD +0,9
Svagare än i riket
- S −14,0
- V −2,8
- FI −1,1
- SD −0,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungsbacka, från 4,6 % till 12,0 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 45,5 % till 38,0 % (−7,5).
- M −7,5
- SD +7,4
- KD −1,8
- FI +1,6
- FP −1,6
- S +1,2
- MP +0,3
- V +0,3
Valdeltagande i Kungsbacka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,3 %, vilket är 4,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kungsbacka på plats 7 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungsbacka är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Varla Södra till 91,4 % i Fors.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Släps Kullen (55,7 %) och sitt svagaste i Gällinge/Idala/Förlanda (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 36, Socialdemokraterna i 5 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsbacka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,3 % i kommunvalet mot 38,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- M −3,7
- SD −2,6
- C +2,5
- FP +1,4
- KD −1,4
- MP +1,3
- S −0,5
Största parti i Kungsbacka sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Kungsbacka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 29,8 % | 90,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 29,0 % | 90,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 30,6 % | 91,8 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,0 % | 90,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,5 % | 89,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 39,6 % | 85,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungsbacka 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Kungsbacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | M | 30,9 % | M | 28,0 % | 90,2 % |
| Bukärrs Centrum | M | 51,1 % | M | 50,4 % | 88,4 % |
| Fjärås Norra | M | 26,3 % | M | 21,1 % | 85,4 % |
| Fjärås Södra | M | 30,5 % | M | 23,4 % | 87,4 % |
| Fjärås/Må | S | 30,0 % | S | 27,8 % | 87,9 % |
| Fors | M | 36,8 % | M | 31,3 % | 91,4 % |
| Forsbäck/Oskarsberg | M | 49,7 % | M | 45,6 % | 88,1 % |
| Frillesås Kust | M | 31,6 % | M | 23,5 % | 87,6 % |
| Frillesås Landsbygd | S | 24,8 % | S | 23,2 % | 87,2 % |
| Gottskär | M | 54,5 % | M | 52,5 % | 89,4 % |
| Gällinge/Idala/Förlanda | S | 22,0 % | C | 28,4 % | 88,4 % |
| Hammerö | M | 28,2 % | M | 23,5 % | 82,7 % |
| Hammerö Södra/Västra | M | 35,3 % | M | 29,0 % | 82,8 % |
| Hanhals | M | 31,3 % | M | 25,8 % | 86,7 % |
| Hede | M | 33,0 % | M | 28,7 % | 88,8 % |
| Hålabäck | S | 27,6 % | S | 25,8 % | 82,0 % |
| Innerstaden | M | 41,0 % | M | 37,3 % | 81,0 % |
| Kullavik Centrum | M | 45,2 % | M | 41,6 % | 89,8 % |
| Kyvik | M | 53,6 % | M | 47,9 % | 89,1 % |
| Malevik/Släps Inland | M | 47,1 % | M | 47,2 % | 90,3 % |
| Onsala Kyrka | M | 47,3 % | M | 44,6 % | 85,9 % |
| Onsala Rydet | M | 46,3 % | M | 42,7 % | 90,7 % |
| Presse/Skällared | M | 46,6 % | M | 42,0 % | 90,8 % |
| Släps Kullen | M | 55,7 % | M | 54,5 % | 91,1 % |
| Särö | M | 50,1 % | M | 50,2 % | 87,7 % |
| Tingberget | M | 27,0 % | S | 25,4 % | 85,1 % |
| Tölö Landsbygd | M | 34,1 % | M | 31,8 % | 86,6 % |
| Vallda Backa | M | 34,4 % | M | 30,1 % | 88,9 % |
| Vallda Bröndome | M | 36,8 % | M | 31,2 % | 88,9 % |
| Vallda Lerkil | M | 41,1 % | M | 36,2 % | 90,0 % |
| Vallda Sandö | M | 40,7 % | M | 35,5 % | 89,5 % |
| Varla Norra | M | 35,9 % | M | 33,0 % | 84,5 % |
| Varla Södra | S | 35,4 % | S | 33,5 % | 79,8 % |
| Vässingö/Röda Holme | M | 42,8 % | M | 44,4 % | 89,5 % |
| Västra Onsala | M | 40,1 % | M | 39,1 % | 86,0 % |
| Västra Villastaden/Kolla | M | 34,9 % | M | 33,3 % | 85,0 % |
| Åsa Centrum | M | 37,2 % | M | 31,9 % | 87,9 % |
| Älvsåker | M | 28,4 % | M | 23,2 % | 86,4 % |
| Ö Villastaden/Signeskulle/Gårdskulla | M | 32,2 % | M | 26,5 % | 85,2 % |
| Ölmanäs | M | 43,6 % | M | 39,7 % | 89,9 % |
| Ölmevalla Östra | M | 34,3 % | M | 28,8 % | 87,5 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014