Valresultat Laholm 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Laholm med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,4 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 18 430
- Avgivna röster
- 15 855
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2014 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 234 | 27,0 % |
| MModeraterna | 3 882 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 867 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 1 764 | 11,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 793 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 612 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 607 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 468 | 3,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 231 | 1,5 % |
| OVRövriga partier | 203 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2014 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 251 | 27,8 % |
| MModeraterna | 3 621 | 23,7 % |
| CCenterpartiet | 2 142 | 14,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 021 | 13,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 878 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 677 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 653 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 543 | 3,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 448 | 2,9 % |
| Övriga partier | 42 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 630 | 23,4 % |
| MModeraterna | 3 356 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 2 797 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 908 | 12,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 937 | 6,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 815 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 565 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 544 | 3,5 % |
| LapLap | 464 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 449 | 2,9 % |
| Övriga partier | 37 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Laholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 28,9 % | 25,3 % | 27,0 % | 23,3 % | 25,1 % | 23,0 % |
| M | 27,9 % | 33,4 % | 24,8 % | 18,9 % | 18,5 % | 20,3 % |
| SD | 6,1 % | 8,7 % | 18,3 % | 25,7 % | 30,9 % | 26,6 % |
| C | 15,9 % | 12,9 % | 11,3 % | 11,7 % | 7,4 % | 7,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 5,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 3,2 % |
| L | 5,5 % | 5,7 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,9 % | 4,9 % |
| KD | 6,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 7,6 % | 7,3 % | 8,6 % |
| V | 3,7 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,9 % | 3,0 % | 4,6 % |
| Övr | 2,4 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,0 % | 86,0 % | 88,0 % | 85,4 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Laholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laholm 2014
Så skiljer sig Laholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 18,3 % i Laholm mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,4
- C +5,2
- M +1,5
- OVR +0,3
Svagare än i riket
- S −4,0
- V −2,7
- MP −1,8
- FI −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Laholm, från 8,7 % till 18,3 % (+9,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,4 % till 24,8 % (−8,6).
- SD +9,6
- M −8,6
- FP −1,8
- S +1,8
- C −1,7
- FI +1,4
- OVR +1,2
- KD −0,8
Valdeltagande i Laholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Laholm på plats 137 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laholm är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Laholm Ö till 91,0 % i Mellbystrand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laholm Ö (39,6 %) och sitt svagaste i Mellbystrand (17,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laholm är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,0 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- C +6,8
- SD −6,0
- S −3,6
- M −3,1
- MP +1,0
- FP −0,4
- KD −0,2
Största parti i Laholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Laholm under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,9 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,7 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,4 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Laholm 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Laholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hasslöv | S | 24,0 % | C | 28,6 % | 83,9 % |
| Hishult | SD | 26,9 % | C | 30,9 % | 84,1 % |
| Knäred | SD | 23,6 % | C | 28,5 % | 80,7 % |
| Laholm centrum | S | 31,4 % | S | 28,1 % | 81,3 % |
| Laholm N | S | 30,4 % | S | 28,2 % | 84,4 % |
| Laholm V | S | 32,2 % | S | 29,1 % | 88,1 % |
| Laholm Ö | S | 39,6 % | S | 36,7 % | 80,4 % |
| Mellbystrand | M | 41,4 % | M | 40,0 % | 91,0 % |
| Ränneslöv | SD | 24,0 % | C | 32,0 % | 84,4 % |
| Skummeslöv | M | 34,4 % | M | 31,1 % | 88,0 % |
| Tjärby | S | 32,9 % | S | 29,9 % | 85,2 % |
| Vallberga | S | 32,6 % | S | 30,2 % | 81,9 % |
| Veinge | S | 28,7 % | S | 23,6 % | 84,7 % |
| Våxtorp | SD | 23,0 % | C | 30,7 % | 83,1 % |
| Ysby | S | 24,7 % | C | 30,6 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014