Valresultat Laholm 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Laholm med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,5 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 20 527
- Avgivna röster
- 17 571
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2026 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 630 | 26,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 001 | 23,0 % |
| MModeraterna | 3 525 | 20,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 487 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 282 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 848 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 802 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 557 | 3,2 % |
| Övriga partier | 247 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 016 | 23,6 % |
| MModeraterna | 3 712 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 707 | 21,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 856 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 1 374 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 905 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 517 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 474 | 2,8 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 440 | 2,6 % |
| Övriga partier | 48 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Laholm — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Laholm har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 8 och Moderaterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 535 | 20,5 % | 9(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 167 | 18,4 % | 8(±0) |
| MModeraterna | 2 983 | 17,3 % | 7(±0) |
| MEDMedborgerlig Samling | 2 268 | 13,2 % | 5(+1) |
| CCenterpartiet | 2 125 | 12,3 % | 5(−1) |
| KDKristdemokraterna | 1 042 | 6,0 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 789 | 4,6 % | 2(+1) |
| LaholLaholmspartiet | 579 | 3,4 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 542 | 3,1 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 1,0 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 22 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Laholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,1 % | 8,7 % | 18,3 % | 25,7 % | 30,9 % | 26,6 % |
| S | 28,9 % | 25,3 % | 27,0 % | 23,3 % | 25,1 % | 23,0 % |
| M | 27,9 % | 33,4 % | 24,8 % | 18,9 % | 18,5 % | 20,3 % |
| KD | 6,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 7,6 % | 7,3 % | 8,6 % |
| C | 15,9 % | 12,9 % | 11,3 % | 11,7 % | 7,4 % | 7,4 % |
| L | 5,5 % | 5,7 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,9 % | 4,9 % |
| V | 3,7 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,9 % | 3,0 % | 4,6 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 5,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 3,2 % |
| Övr | 2,4 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,0 % | 86,0 % | 88,0 % | 85,4 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Laholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laholm 2026
Så skiljer sig Laholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Laholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,2
- KD +2,4
- M +0,4
- C +0,3
Svagare än i riket
- S −5,0
- V −3,8
- MP −2,9
- L −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Laholm, från 18,5 % till 20,3 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,9 % till 26,6 % (−4,3).
- SD −4,3
- S −2,1
- M +1,8
- V +1,6
- KD +1,3
- L +1,0
- MP +0,4
- C +0,0
Valdeltagande i Laholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Laholm på plats 108 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laholm är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Laholm Östra till 92,2 % i Mellbystrand Södra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hishult (41,3 %) och sitt svagaste i Laholm Östra (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 3 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 26,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- SD −8,3
- C +5,0
- L −3,8
- M −3,0
- KD −2,5
- S −2,5
- MP −0,1
- V −0,0
Största parti i Laholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Laholm under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,9 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,7 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,4 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Laholm 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Laholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hasslöv-Skottorp | SD | 27,6 % | SD | 19,8 % | 82,5 % |
| Hishult | SD | 41,3 % | SD | 32,6 % | 83,2 % |
| Knäred | SD | 32,9 % | SD | 23,2 % | 80,6 % |
| Laholm Centrum | S | 32,6 % | S | 30,1 % | 80,9 % |
| Laholm Norra | SD | 29,5 % | MED | 22,9 % | 81,3 % |
| Laholm Södra | S | 30,7 % | S | 30,5 % | 80,3 % |
| Laholm Västra | S | 26,7 % | S | 25,6 % | 85,8 % |
| Laholm Östra | S | 34,1 % | S | 32,3 % | 79,1 % |
| Mellbystrand Norra | M | 31,2 % | M | 31,8 % | 89,0 % |
| Mellbystrand Södra | M | 30,9 % | M | 26,9 % | 92,2 % |
| Ränneslöv | SD | 33,3 % | SD | 22,9 % | 85,8 % |
| Skummeslöv | M | 28,9 % | M | 28,2 % | 89,6 % |
| Tjärby | SD | 33,3 % | SD | 26,3 % | 83,1 % |
| Vallberga-Ysby | SD | 32,3 % | SD | 21,4 % | 82,1 % |
| Veinge | SD | 33,9 % | SD | 23,7 % | 82,9 % |
| Våxtorp | SD | 31,4 % | C | 22,3 % | 82,3 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2026 · Alla kommuner 2026