Valresultat Falkenberg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Falkenberg med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falkenberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 36 900
- Avgivna röster
- 31 396
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2026 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 728 | 28,1 % |
| MModeraterna | 6 456 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 965 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 2 714 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 969 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 862 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 582 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 338 | 4,3 % |
| Övriga partier | 396 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 573 | 31,4 % |
| MModeraterna | 6 707 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 715 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 3 221 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 264 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 909 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 033 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 938 | 3,1 % |
| Övriga partier | 115 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Falkenberg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Falkenberg har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Centerpartiet med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 307 | 30,2 % | 19(−1) |
| MModeraterna | 6 674 | 21,7 % | 13(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 4 679 | 15,2 % | 9(−1) |
| CCenterpartiet | 4 344 | 14,1 % | 9(−1) |
| VVänsterpartiet | 1 749 | 5,7 % | 4(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 366 | 4,4 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 119 | 3,6 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 976 | 3,2 % | 2(±0) |
| FALKEFALKENBERGSpartiet | 530 | 1,7 % | |
| Övriga partier | 61 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Falkenberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falkenberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 30,0 % | 32,6 % | 30,2 % | 31,5 % | 28,1 % |
| M | 24,5 % | 28,9 % | 23,2 % | 18,8 % | 20,1 % | 20,8 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 13,0 % | 17,5 % | 21,7 % | 19,2 % |
| C | 14,9 % | 12,6 % | 11,3 % | 12,3 % | 8,5 % | 8,8 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 3,9 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,1 % | 4,2 % | 6,0 % |
| L | 6,7 % | 6,8 % | 4,0 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,1 % |
| MP | 3,8 % | 6,0 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Falkenberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falkenberg 2026
Så skiljer sig Falkenberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 6,0 % i Falkenberg mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +1,8
- C +1,7
- M +1,0
- KD +0,2
Svagare än i riket
- V −2,4
- MP −1,8
- L −0,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Falkenberg, från 4,2 % till 6,0 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,5 % till 28,1 % (−3,3).
- S −3,3
- SD −2,4
- V +1,8
- L +1,1
- KD +0,9
- MP +0,8
- M +0,7
- C +0,3
Valdeltagande i Falkenberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Falkenberg på plats 127 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falkenberg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i FBG 4 V Gärdet-Smedjeholm till 91,5 % i FBG 12 S Skrea Strand-Ringsegård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i FBG 11 Slätten (40,0 %) och sitt svagaste i Ljungby (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 4 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falkenberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 8,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- C +5,3
- SD −4,0
- S +2,1
- L −1,9
- KD −1,9
- M +0,8
- MP −0,7
- V −0,3
Största parti i Falkenberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falkenberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Falkenberg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Falkenberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| FBG 1 V Gärdet-Hamnen-Gamla stan | S | 29,6 % | S | 33,9 % | 78,6 % |
| FBG 2 Arvidstorp | S | 36,4 % | S | 38,7 % | 79,6 % |
| FBG 3 Herting | S | 28,9 % | S | 33,2 % | 78,6 % |
| FBG 4 V Gärdet-Smedjeholm | S | 37,6 % | S | 37,9 % | 76,5 % |
| FBG 5 Centrum | S | 33,8 % | S | 36,2 % | 78,7 % |
| FBG 6 Ö Gärdet-Vindilen-Fajans | S | 37,2 % | S | 41,2 % | 84,6 % |
| FBG 7 N Skrea Strand | M | 31,5 % | M | 36,9 % | 86,8 % |
| FBG 8 Hjortsberg | S | 36,0 % | S | 38,7 % | 83,5 % |
| FBG 9 Tånga-Sloalyckan-V Tröinge | S | 35,1 % | S | 40,8 % | 77,3 % |
| FBG 10 Falkagård-Stafsinge | S | 33,3 % | S | 37,4 % | 78,2 % |
| FBG 11 Slätten | S | 40,0 % | S | 42,8 % | 85,0 % |
| FBG 12 S Skrea Strand-Ringsegård | M | 34,4 % | M | 36,5 % | 91,5 % |
| Glommen-Olofsbo | S | 24,3 % | S | 26,4 % | 88,7 % |
| Köinge-Okome | SD | 26,3 % | C | 25,0 % | 84,3 % |
| Ljungby | SD | 27,0 % | C | 26,8 % | 86,7 % |
| Långås-Morup | SD | 23,7 % | SD | 21,2 % | 88,1 % |
| Skogstorp | S | 36,2 % | S | 40,3 % | 85,2 % |
| Skrea Samhälle-Ringsegård | M | 28,1 % | M | 29,1 % | 88,9 % |
| Slöinge | S | 27,0 % | S | 30,3 % | 79,2 % |
| Tröingeberg | S | 31,3 % | S | 36,7 % | 87,0 % |
| Ugglarp-Långasand | M | 25,3 % | M | 29,4 % | 90,5 % |
| Ullared | SD | 27,0 % | C | 21,5 % | 79,6 % |
| Vessigebro | SD | 23,8 % | S | 21,9 % | 84,8 % |
| Vinbergs Samhälle och kyrkby | SD | 24,7 % | S | 25,3 % | 85,8 % |
| Årstad | SD | 26,5 % | M | 26,8 % | 83,0 % |
| Älvsered | SD | 26,4 % | C | 26,6 % | 84,2 % |
| Ätran-Fegen | SD | 25,9 % | M | 24,2 % | 80,5 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2026 · Alla kommuner 2026