Valresultat Falkenberg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Falkenberg med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,6 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falkenberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 33 924
- Avgivna röster
- 29 753
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2018 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 905 | 30,2 % |
| MModeraterna | 5 550 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 172 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 3 624 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 048 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 503 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 270 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 009 | 3,4 % |
| Övriga partier | 391 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 248 | 32,0 % |
| MModeraterna | 5 326 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 4 440 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 679 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 146 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 548 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 531 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 848 | 2,9 % |
| Övriga partier | 104 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 891 | 33,6 % |
| CCenterpartiet | 5 767 | 19,6 % |
| MModeraterna | 5 138 | 17,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 645 | 12,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 447 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 386 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 254 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 804 | 2,7 % |
| Övriga partier | 63 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Falkenberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falkenberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 30,0 % | 32,6 % | 30,2 % | 31,5 % | 28,1 % |
| M | 24,5 % | 28,9 % | 23,2 % | 18,8 % | 20,1 % | 20,8 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 13,0 % | 17,5 % | 21,7 % | 19,2 % |
| C | 14,9 % | 12,6 % | 11,3 % | 12,3 % | 8,5 % | 8,8 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 3,9 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,1 % | 4,2 % | 6,0 % |
| L | 6,7 % | 6,8 % | 4,0 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,1 % |
| MP | 3,8 % | 6,0 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Falkenberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falkenberg 2018
Så skiljer sig Falkenberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 12,3 % i Falkenberg mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,7
- S +2,0
- KD +0,6
- SD +0,0
Svagare än i riket
- V −2,9
- L −1,2
- M −1,0
- MP −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Falkenberg, från 13,0 % till 17,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,2 % till 18,8 % (−4,4).
- SD +4,5
- M −4,4
- KD +3,0
- S −2,4
- MP −2,3
- FI −1,2
- V +1,2
- C +1,0
Valdeltagande i Falkenberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Falkenberg på plats 128 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falkenberg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,0 % i FBG 5 Centrum till 91,1 % i Skrea Samhälle-Ringsegård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i FBG 9 Tånga-Sloalyckan-V Tröinge (43,4 %) och sitt svagaste i Ugglarp-Långasand (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 3 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falkenberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- C +7,3
- SD −5,1
- S +3,4
- KD −2,2
- M −1,4
- V −0,8
- MP −0,7
- L +0,6
Största parti i Falkenberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falkenberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Falkenberg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Falkenberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| FBG 1 V Gärdet-Hamnen-Gamla stan | S | 32,6 % | S | 36,1 % | 84,4 % |
| FBG 2 Arvidstorp | S | 39,4 % | S | 43,6 % | 84,4 % |
| FBG 3 Herting | S | 33,7 % | S | 43,2 % | 83,6 % |
| FBG 4 V Gärdet-Smedjeholm | S | 39,0 % | S | 42,6 % | 79,6 % |
| FBG 5 Centrum | S | 31,8 % | S | 35,8 % | 74,0 % |
| FBG 6 Ö Gärdet-Vindilen-Fajans | S | 38,7 % | S | 43,0 % | 84,2 % |
| FBG 7 N Skrea Strand | M | 29,8 % | S | 29,6 % | 89,6 % |
| FBG 8 Hjortsberg | S | 36,0 % | S | 38,9 % | 85,9 % |
| FBG 9 Tånga-Sloalyckan-V Tröinge | S | 43,4 % | S | 48,6 % | 77,5 % |
| FBG 10 Falkagård-Stafsinge-Olofsbo | S | 31,5 % | S | 34,7 % | 76,3 % |
| FBG 11 Slätten | S | 38,5 % | S | 43,8 % | 90,5 % |
| FBG 12 S Skrea Strand-Ringsegård | M | 29,0 % | M | 28,2 % | 89,8 % |
| Glommen | S | 27,1 % | S | 29,1 % | 90,6 % |
| Köinge-Okome | SD | 21,7 % | C | 29,3 % | 85,3 % |
| Ljungby | C | 24,5 % | C | 33,4 % | 89,7 % |
| Långås-Morup | SD | 25,0 % | C | 26,8 % | 87,8 % |
| Skogstorp | S | 42,4 % | S | 46,5 % | 87,7 % |
| Skrea Samhälle-Ringsegård | S | 24,8 % | S | 26,2 % | 91,1 % |
| Slöinge | S | 32,4 % | S | 33,0 % | 83,0 % |
| Tröingeberg | S | 36,4 % | S | 39,1 % | 89,8 % |
| Ugglarp-Långasand | M | 22,4 % | M | 22,5 % | 90,4 % |
| Ullared | SD | 25,1 % | C | 25,4 % | 82,5 % |
| Vessigebro | S | 22,0 % | C | 27,4 % | 84,3 % |
| Vinbergs Samhälle och kyrkby | S | 25,4 % | S | 27,5 % | 88,0 % |
| Årstad | SD | 26,2 % | C | 28,2 % | 83,2 % |
| Älvsered | SD | 24,4 % | C | 33,4 % | 85,2 % |
| Ätran- Fegen | SD | 22,5 % | C | 26,2 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2018 · Alla kommuner 2018