Valresultat Falkenberg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Falkenberg med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falkenberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 32 975
- Avgivna röster
- 28 419
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2014 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 158 | 32,6 % |
| MModeraterna | 6 516 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 666 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 3 177 | 11,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 615 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 137 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 104 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 094 | 3,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 466 | 1,7 % |
| Övriga partier | 166 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 683 | 35,5 % |
| MModeraterna | 5 405 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 3 812 | 14,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 726 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 462 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 298 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 297 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 132 | 4,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 389 | 1,4 % |
| Övriga partier | 102 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 682 | 34,8 % |
| CCenterpartiet | 5 111 | 18,4 % |
| MModeraterna | 4 838 | 17,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 052 | 11,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 481 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 364 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 266 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 885 | 3,2 % |
| Övriga partier | 106 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Falkenberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falkenberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 30,0 % | 32,6 % | 30,2 % | 31,5 % | 28,1 % |
| M | 24,5 % | 28,9 % | 23,2 % | 18,8 % | 20,1 % | 20,8 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 13,0 % | 17,5 % | 21,7 % | 19,2 % |
| C | 14,9 % | 12,6 % | 11,3 % | 12,3 % | 8,5 % | 8,8 % |
| MP | 3,8 % | 6,0 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,3 % |
| L | 6,7 % | 6,8 % | 4,0 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,1 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 3,9 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,1 % | 4,2 % | 6,0 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Falkenberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falkenberg 2014
Så skiljer sig Falkenberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,3 % i Falkenberg mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,2
- S +1,6
- SD +0,2
Svagare än i riket
- V −1,8
- FI −1,5
- FP −1,4
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Falkenberg, från 5,8 % till 13,0 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,9 % till 23,2 % (−5,7).
- SD +7,3
- M −5,7
- FP −2,8
- S +2,6
- FI +1,5
- C −1,3
- KD −0,9
- V +0,2
Valdeltagande i Falkenberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Falkenberg på plats 128 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falkenberg är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Fbg 9 Tånga-Vindilen-Sloalyckan till 90,3 % i Ljungby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stafsinge 1 Skogstorp (50,8 %) och sitt svagaste i Eftra (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 4, Centerpartiet i 2 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falkenberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- C +7,1
- M −5,8
- S +2,3
- SD −2,1
- FP +0,9
- KD −0,7
- V +0,7
- MP −0,4
Största parti i Falkenberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falkenberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Falkenberg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Falkenberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Abild-Asige-Årstad | S | 24,4 % | C | 26,4 % | 79,3 % |
| Alfshög-Vessige-Askome | S | 25,3 % | S | 27,2 % | 83,2 % |
| Eftra | M | 29,4 % | M | 25,6 % | 86,1 % |
| Fagered-Källsjö-Älvsered | C | 28,1 % | C | 35,8 % | 78,8 % |
| Fbg 1 V gärdet-Hamnen | S | 40,9 % | S | 43,2 % | 76,8 % |
| Fbg 2 Arvidstorp | S | 43,7 % | S | 47,5 % | 81,3 % |
| Fbg 3 Herting | S | 37,5 % | S | 42,6 % | 81,0 % |
| Fbg 4 V gärdet-Smedjeholm | S | 43,4 % | S | 44,5 % | 82,8 % |
| Fbg 5 Centrum | S | 35,1 % | S | 38,1 % | 77,2 % |
| Fbg 6 Ö gärdet-Fajans | S | 38,3 % | S | 40,8 % | 87,5 % |
| Fbg 7 Kristineslätt-N Skrea strand | M | 33,6 % | S | 31,0 % | 85,3 % |
| Fbg 8 Hjortsberg-S Skrea strand | S | 33,2 % | S | 34,5 % | 89,8 % |
| Fbg 9 Tånga-Vindilen-Sloalyckan | S | 47,2 % | S | 49,3 % | 71,8 % |
| Gunnarp-Krogsered | M | 27,3 % | M | 31,8 % | 80,1 % |
| Gällared-Ullared | S | 25,9 % | C | 24,6 % | 74,6 % |
| Köinge-Svartrå-Okome | C | 25,7 % | C | 33,7 % | 83,3 % |
| Ljungby | S | 25,6 % | C | 27,5 % | 90,3 % |
| Morup 1 Glommen-Lynga | S | 26,6 % | S | 28,3 % | 86,8 % |
| Morup 2 Långås | S | 27,5 % | S | 28,8 % | 85,2 % |
| Skrea 1 Samhälle-Ringsegård | M | 34,9 % | M | 27,3 % | 88,5 % |
| Skrea 2 Slätten | S | 42,3 % | S | 45,3 % | 89,9 % |
| Slöinge | S | 35,7 % | S | 37,5 % | 76,9 % |
| Stafsinge 1 Skogstorp | S | 50,8 % | S | 54,3 % | 87,1 % |
| Stafsinge 2 Falkagård-Olofsbo | S | 33,2 % | S | 36,8 % | 74,0 % |
| Vinberg 1 Tröingeberg | S | 38,2 % | S | 41,0 % | 89,7 % |
| Vinberg 2 Samhälle och kyrkby | S | 28,4 % | S | 32,7 % | 86,0 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014