Valresultat Falkenberg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Falkenberg med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falkenberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 30 566
- Avgivna röster
- 24 677
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2006 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 498 | 35,3 % |
| MModeraterna | 5 903 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 3 596 | 14,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 613 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 376 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 918 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 889 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 724 | 3,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 254 | 1,1 % |
| Övriga partier | 319 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 186 | 35,2 % |
| MModeraterna | 4 970 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 4 344 | 18,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 485 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 283 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 895 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 766 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 658 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 657 | 2,8 % |
| Övriga partier | 37 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Falkenberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 067 | 33,3 % |
| CCenterpartiet | 5 391 | 22,3 % |
| MModeraterna | 4 403 | 18,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 287 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 089 | 4,5 % |
| APAP | 967 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 823 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 771 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 758 | 3,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 569 | 2,4 % |
| Övriga partier | 55 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Falkenberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falkenberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 30,0 % | 32,6 % | 30,2 % | 31,5 % | 28,1 % |
| M | 24,5 % | 28,9 % | 23,2 % | 18,8 % | 20,1 % | 20,8 % |
| C | 14,9 % | 12,6 % | 11,3 % | 12,3 % | 8,5 % | 8,8 % |
| L | 6,7 % | 6,8 % | 4,0 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,1 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 3,9 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| MP | 3,8 % | 6,0 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,3 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,1 % | 4,2 % | 6,0 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 13,0 % | 17,5 % | 21,7 % | 19,2 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,9 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Falkenberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falkenberg 2006
Så skiljer sig Falkenberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 14,9 % i Falkenberg mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,0
- SPI +0,5
- SD +0,1
- S +0,1
Svagare än i riket
- V −2,1
- M −1,6
- MP −1,3
- KD −0,9
Valdeltagande i Falkenberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,7 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Falkenberg på plats 125 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falkenberg är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Falkenberg 9 till 88,2 % i Eftra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stafsinge 1 (51,6 %) och sitt svagaste i Köinge-Svartrå-Okome (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Centerpartiet i 6, Moderaterna i 4 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falkenberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 14,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- C +7,4
- M −6,3
- S −1,9
- FP −1,4
- KD −1,2
- MP −0,6
- V −0,3
- SD +0,1
Största parti i Falkenberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falkenberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Falkenberg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Falkenberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Abild-Asige-Årstad | C | 27,5 % | C | 32,7 % | 82,6 % |
| Alfshög-Vessige-Askome | C | 26,1 % | C | 34,6 % | 81,1 % |
| Eftra | M | 35,2 % | M | 31,6 % | 88,2 % |
| Fagered-Källsjö-Älvsered | C | 35,6 % | C | 45,2 % | 80,0 % |
| Falkenberg 1 | S | 42,2 % | S | 40,8 % | 78,8 % |
| Falkenberg 2 | S | 43,5 % | S | 40,9 % | 76,2 % |
| Falkenberg 3 | S | 42,8 % | S | 41,5 % | 79,9 % |
| Falkenberg 4 | S | 49,5 % | S | 49,4 % | 81,4 % |
| Falkenberg 5 | S | 35,7 % | S | 32,7 % | 75,4 % |
| Falkenberg 6 | S | 45,1 % | S | 44,0 % | 87,0 % |
| Falkenberg 7 | S | 32,5 % | S | 32,4 % | 82,2 % |
| Falkenberg 8 | S | 37,9 % | S | 37,8 % | 85,8 % |
| Falkenberg 9 | S | 47,0 % | S | 44,5 % | 67,6 % |
| Gunnarp-Krogsered | C | 31,2 % | C | 40,2 % | 81,7 % |
| Gällared-Ullared | M | 27,5 % | C | 39,2 % | 77,3 % |
| Köinge-Svartrå-Okome | C | 35,0 % | C | 48,7 % | 81,7 % |
| Ljungby | C | 33,4 % | C | 43,0 % | 84,5 % |
| Morup 1 | M | 30,7 % | S | 25,5 % | 86,1 % |
| Morup 2 | S | 32,6 % | C | 30,5 % | 77,9 % |
| Skrea 1 | M | 34,4 % | M | 28,5 % | 86,7 % |
| Skrea 2 | S | 48,0 % | S | 49,9 % | 87,2 % |
| Slöinge | S | 40,6 % | S | 40,1 % | 78,0 % |
| Stafsinge 1 | S | 51,6 % | S | 49,7 % | 84,9 % |
| Stafsinge 2 | S | 40,2 % | S | 39,9 % | 71,0 % |
| Vinberg 1 | S | 41,5 % | S | 38,7 % | 87,8 % |
| Vinberg 2 | S | 32,0 % | C | 30,4 % | 81,1 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2006 · Alla kommuner 2006