Valresultat Laholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Laholm med 28,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 80,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,3 %
- Röstberättigade
- 17 817
- Avgivna röster
- 14 299
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2006 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 037 | 28,9 % |
| MModeraterna | 3 905 | 27,9 % |
| CCenterpartiet | 2 223 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 892 | 6,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 858 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 767 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 513 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 468 | 3,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 150 | 1,1 % |
| Övriga partier | 175 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 740 | 27,4 % |
| MModeraterna | 3 656 | 26,8 % |
| CCenterpartiet | 2 546 | 18,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 767 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 749 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 706 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 539 | 3,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 482 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 3,3 % |
| Övriga partier | 15 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Laholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 550 | 25,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 279 | 23,3 % |
| CCenterpartiet | 3 122 | 22,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 877 | 6,2 % |
| LapLap | 647 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 586 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 567 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 483 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 472 | 3,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 440 | 3,1 % |
| Övriga partier | 14 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Laholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 28,9 % | 25,3 % | 27,0 % | 23,3 % | 25,1 % | 23,0 % |
| M | 27,9 % | 33,4 % | 24,8 % | 18,9 % | 18,5 % | 20,3 % |
| C | 15,9 % | 12,9 % | 11,3 % | 11,7 % | 7,4 % | 7,4 % |
| KD | 6,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 7,6 % | 7,3 % | 8,6 % |
| SD | 6,1 % | 8,7 % | 18,3 % | 25,7 % | 30,9 % | 26,6 % |
| L | 5,5 % | 5,7 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,9 % | 4,9 % |
| V | 3,7 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,9 % | 3,0 % | 4,6 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 5,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 3,2 % |
| Övr | 2,4 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,0 % | 86,0 % | 88,0 % | 85,4 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Laholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laholm 2006
Så skiljer sig Laholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,9 % i Laholm mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,0
- SD +3,2
- M +1,8
- SPI +0,5
Svagare än i riket
- S −6,4
- V −2,2
- FP −2,0
- MP −1,8
Valdeltagande i Laholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,3 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Laholm på plats 138 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laholm är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Knäred till 87,0 % i Mellbystrand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tjärby (38,9 %) och sitt svagaste i Ränneslöv (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 3, Centerpartiet i 2 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laholm är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,2 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- C +6,3
- S −5,5
- SD −2,7
- M −2,6
- KD −2,2
- FP +0,8
- V +0,4
- MP +0,0
Största parti i Laholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Laholm under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,9 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,7 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,4 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Laholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Laholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hasslöv | S | 28,9 % | C | 35,0 % | 81,7 % |
| Hishult | M | 26,0 % | C | 28,9 % | 77,0 % |
| Knäred | S | 25,4 % | C | 31,2 % | 76,3 % |
| Laholm N | S | 31,4 % | S | 23,9 % | 78,6 % |
| Laholm V | S | 35,8 % | M | 32,3 % | 84,5 % |
| Laholm Ö | S | 38,9 % | S | 30,6 % | 77,1 % |
| Laholm centrum | S | 32,7 % | M | 28,6 % | 79,2 % |
| Mellbystrand | M | 45,8 % | M | 45,1 % | 87,0 % |
| Ränneslöv | C | 31,5 % | C | 39,1 % | 80,0 % |
| Skummeslöv | M | 39,5 % | M | 38,8 % | 82,7 % |
| Tjärby | S | 38,9 % | S | 34,6 % | 78,9 % |
| Vallberga | S | 34,1 % | S | 28,2 % | 78,4 % |
| Veinge | S | 30,1 % | C | 25,6 % | 79,3 % |
| Våxtorp | S | 25,9 % | C | 41,8 % | 78,6 % |
| Ysby | C | 25,9 % | C | 35,1 % | 83,9 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2006 · Alla kommuner 2006