Valresultat Varberg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Varberg med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Varberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 42 814
- Avgivna röster
- 35 552
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2006 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 083 | 34,9 % |
| MModeraterna | 8 842 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 4 283 | 12,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 315 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 150 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 633 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 488 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 983 | 2,8 % |
| Övriga partier | 845 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 603 | 34,5 % |
| MModeraterna | 7 991 | 23,7 % |
| CCenterpartiet | 5 244 | 15,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 069 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 969 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 927 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 121 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 895 | 2,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 821 | 2,4 % |
| Övriga partier | 22 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 661 | 34,0 % |
| MModeraterna | 8 734 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 5 373 | 15,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 975 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 899 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 782 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 095 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 003 | 2,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 743 | 2,2 % |
| Övriga partier | 36 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Varberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Varberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 29,0 % | 31,4 % | 28,3 % | 31,3 % | 28,4 % |
| M | 25,5 % | 31,8 % | 25,2 % | 20,7 % | 20,7 % | 22,0 % |
| C | 12,4 % | 9,9 % | 9,1 % | 11,1 % | 7,8 % | 8,1 % |
| L | 6,7 % | 7,4 % | 5,2 % | 5,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| KD | 6,2 % | 5,3 % | 4,2 % | 7,5 % | 5,9 % | 7,0 % |
| V | 4,7 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,6 % | 4,4 % | 4,6 % |
| MP | 4,3 % | 6,2 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,0 % |
| SD | 2,8 % | 4,8 % | 11,6 % | 16,1 % | 20,3 % | 18,1 % |
| Övr | 2,5 % | 1,4 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,9 % | 88,5 % | 90,0 % | 88,1 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Varberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Varberg 2006
Så skiljer sig Varberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 12,4 % i Varberg mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,5
Svagare än i riket
- V −1,1
- MP −0,9
- FP −0,8
- M −0,5
Valdeltagande i Varberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,0 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Varberg på plats 54 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Varberg är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Sörse till 89,8 % i Stråvalla.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörse (53,2 %) och sitt svagaste i Valinge-Stamnared (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 6, Centerpartiet i 4 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Varberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,7 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- C +3,3
- MP −1,1
- KD −1,0
- FP −0,9
- S −0,9
- V +0,8
- M −0,1
Största parti i Varberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Varberg under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 88,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,8 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Varberg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Varberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apelvikshöjd | S | 34,5 % | S | 36,2 % | 78,2 % |
| Breared | S | 39,8 % | S | 39,5 % | 83,0 % |
| Brunnsberg-Lugnet | S | 47,9 % | S | 50,2 % | 79,1 % |
| Bua | S | 35,1 % | S | 34,1 % | 82,6 % |
| Getterön-Norrdal | S | 34,6 % | S | 34,7 % | 83,1 % |
| Grimeton-Gödestad-Hunnestad | S | 29,7 % | C | 31,4 % | 87,2 % |
| Håsten | S | 49,2 % | S | 50,2 % | 76,3 % |
| Hästhaga-Rosenfred | S | 34,6 % | S | 35,3 % | 85,9 % |
| Karl Gustav-Grimmared | C | 30,1 % | C | 36,4 % | 78,7 % |
| Karlberg-Lilla Träslöv | S | 40,4 % | S | 41,0 % | 89,4 % |
| Kungsäter-Gunnarsjö | S | 31,5 % | C | 26,4 % | 79,4 % |
| Lindberg-Tofta-Bläshammar | M | 26,3 % | C | 29,1 % | 84,4 % |
| Mariedal-Tranelyckan | S | 39,3 % | S | 39,1 % | 81,2 % |
| Rolfstorp | S | 30,6 % | C | 32,6 % | 83,0 % |
| Sibbarp-Dagsås | C | 36,0 % | C | 46,0 % | 87,8 % |
| Skällinge-Nösslinge | S | 28,8 % | C | 36,3 % | 80,7 % |
| Spannarp | C | 32,6 % | C | 38,8 % | 80,5 % |
| Stenåsa-Äckregården | S | 48,3 % | S | 48,0 % | 84,8 % |
| Stråvalla | M | 29,3 % | C | 35,9 % | 89,8 % |
| Sörse | S | 53,2 % | S | 53,5 % | 69,4 % |
| Trädlyckan | S | 46,6 % | S | 47,0 % | 85,3 % |
| Träslöv N | S | 40,5 % | S | 41,6 % | 89,2 % |
| Träslöv S | M | 36,1 % | M | 37,5 % | 89,2 % |
| Träslövsläge | M | 33,7 % | M | 35,9 % | 85,4 % |
| Trönninge-Trönningenäs-Barnabro | S | 36,4 % | S | 34,7 % | 87,4 % |
| Tvååker 1 | S | 40,1 % | S | 38,0 % | 84,3 % |
| Tvååker 2 | S | 28,6 % | C | 29,1 % | 80,8 % |
| Tångaberg-Kärra-Torpa | M | 31,4 % | M | 33,9 % | 86,9 % |
| Valinge-Stamnared | C | 42,6 % | C | 52,4 % | 84,7 % |
| Varbergs centrum N | S | 36,6 % | S | 35,7 % | 80,4 % |
| Varbergs centrum S | M | 37,1 % | M | 38,3 % | 83,4 % |
| Veddige V | S | 34,7 % | S | 29,2 % | 84,5 % |
| Veddige Ö | S | 31,7 % | S | 28,5 % | 73,8 % |
| Värö | S | 26,4 % | C | 38,4 % | 82,2 % |
| Årnäs-Derome-Sällstorp | S | 28,8 % | M | 26,0 % | 84,6 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2006 · Alla kommuner 2006