Valresultat Varberg 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Varberg med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Varberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 36 valdistrikt.

Se Varberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
47 158
Avgivna röster
41 744
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2014 i Varberg

Riksdagsvalet 2014 i Varberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 94731,4 %
MModeraterna10 39225,2 %
SDSverigedemokraterna4 78211,6 %
CCenterpartiet3 7729,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 5156,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1675,2 %
KDKristdemokraterna1 7394,2 %
VVänsterpartiet1 7254,2 %
FIFeministiskt initiativ8292,0 %
OVRövriga partier4231,0 %

Landstingsvalet 2014 i Varberg

Landstingsvalet 2014 i Varberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 63533,8 %
MModeraterna9 34323,2 %
CCenterpartiet4 38510,9 %
SDSverigedemokraterna3 5028,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2855,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2815,7 %
VVänsterpartiet2 0915,2 %
KDKristdemokraterna1 6634,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1 0082,5 %
Övriga partier1380,3 %

Kommunvalet 2014 i Varberg

Kommunvalet 2014 i Varberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 41032,9 %
MModeraterna9 29722,8 %
CCenterpartiet4 91412,1 %
SDSverigedemokraterna3 8139,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3035,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0545,0 %
VVänsterpartiet1 9964,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1 5313,8 %
KDKristdemokraterna1 3003,2 %
Övriga partier1370,3 %

Partiernas utveckling i Varberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Varberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Varberg per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %29,0 %31,4 %28,3 %31,3 %28,4 %
M25,5 %31,8 %25,2 %20,7 %20,7 %22,0 %
SD2,8 %4,8 %11,6 %16,1 %20,3 %18,1 %
C12,4 %9,9 %9,1 %11,1 %7,8 %8,1 %
MP4,3 %6,2 %6,1 %3,7 %3,9 %5,0 %
L6,7 %7,4 %5,2 %5,8 %4,7 %5,6 %
KD6,2 %5,3 %4,2 %7,5 %5,9 %7,0 %
V4,7 %4,2 %4,2 %5,6 %4,4 %4,6 %
Övr2,5 %1,4 %3,0 %1,2 %1,0 %1,2 %
Valdeltagande83,0 %86,9 %88,5 %90,0 %88,1 %88,4 %

Valdeltagande i Varberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

828486889092%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Varberg 2014

Så skiljer sig Varberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 9,1 % i Varberg mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,0
  • M +1,8
  • S +0,3
  • OVR +0,1

Svagare än i riket

  • V −1,5
  • SD −1,3
  • FI −1,1
  • MP −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Varberg, från 4,8 % till 11,6 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,8 % till 25,2 % (−6,6).

  • SD +6,8
  • M −6,6
  • S +2,4
  • FP −2,2
  • FI +1,8
  • KD −1,1
  • OVR +1,0
  • C −0,8

Valdeltagande i Varberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,5 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Varberg på plats 37 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Varberg är indelad i 36 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Sörse till 92,2 % i Tångaberg-Kärra-Torpa.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörse (54,0 %) och sitt svagaste i Valinge-Stamnared (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 12, Centerpartiet i 4 av 36 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Varberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.

  • C +2,9
  • M −2,4
  • SD −2,2
  • S +1,5
  • KD −1,0
  • V +0,7
  • MP −0,4
  • FP −0,2

Största parti i Varberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Varberg under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Varberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %88,4 %
2022Socialdemokraterna31,3 %88,1 %
2018Socialdemokraterna28,3 %90,0 %
2014Socialdemokraterna31,4 %88,5 %
2010Moderaterna31,8 %86,9 %
2006Socialdemokraterna34,9 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Varberg 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 36 valdistrikten i Varberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Varberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ApelvikshöjdS33,4 %S36,6 %86,4 %
BrearedS34,2 %S36,7 %85,0 %
Brunnsberg-LugnetS44,3 %S47,6 %82,3 %
BuaS36,0 %S35,8 %86,7 %
Getterön-NorrdalM28,9 %S31,9 %86,6 %
Grimeton-Gödestad-HunnestadS25,0 %C24,4 %89,5 %
HåstenS49,3 %S52,5 %81,7 %
Hästhaga-RosenfredM31,6 %S31,1 %87,4 %
Karl Gustav-GrimmaredC23,7 %C33,0 %85,1 %
Karlberg-Lilla TräslövS35,0 %S39,7 %90,0 %
Kungsäter-GunnarsjöS28,0 %C31,4 %81,0 %
Lindberg-Tofta-BläshammarM25,8 %S27,2 %89,8 %
Mariedal-TranelyckanS33,6 %S36,0 %84,2 %
RolfstorpS28,1 %S26,7 %85,9 %
Sibbarp-DagsåsC26,5 %C39,3 %84,5 %
Skällinge-NösslingeS28,3 %C33,4 %88,8 %
SpannarpC25,2 %C29,8 %86,7 %
Stenåsa-ÄckregårdenS42,0 %S45,8 %87,1 %
StråvallaM28,7 %M26,8 %89,7 %
SörseS54,0 %S53,7 %77,7 %
TrädlyckanS38,7 %S43,9 %86,8 %
Träslöv NS31,4 %S37,2 %91,6 %
Träslöv SM32,6 %M30,4 %91,5 %
Träslövsläge 1M35,8 %M33,0 %88,7 %
Träslövsläge 2M31,8 %M28,4 %89,8 %
Trönninge-Trönningenäs-BarnabroM30,0 %S30,3 %89,0 %
Tvååker 1S38,8 %S39,0 %87,8 %
Tvååker 2S28,4 %S28,8 %87,3 %
Tångaberg-Kärra-TorpaM32,2 %M31,6 %92,2 %
Valinge-StamnaredC29,4 %C39,7 %91,1 %
Varbergs centrum NS32,7 %S36,4 %86,2 %
Varbergs centrum SM34,8 %M33,3 %84,9 %
Veddige VS31,0 %S29,1 %87,3 %
Veddige ÖS31,1 %S29,4 %81,8 %
VäröM25,9 %C24,2 %84,4 %
Årnäs-Derome-SällstorpM28,5 %S27,7 %89,0 %

Utforska valdistrikten i Varberg på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014