Valresultat Varberg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Varberg med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 90,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Varberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 36 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,0 %
- Röstberättigade
- 48 730
- Avgivna röster
- 43 874
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2018 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 312 | 28,3 % |
| MModeraterna | 8 993 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 013 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 4 838 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 257 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 511 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 426 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 603 | 3,7 % |
| Övriga partier | 516 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 261 | 28,8 % |
| MModeraterna | 8 838 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 5 408 | 12,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 289 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 302 | 7,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 261 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 740 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 326 | 3,1 % |
| Övriga partier | 212 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Varberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 122 | 28,1 % |
| MModeraterna | 8 780 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 5 645 | 13,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 208 | 12,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 219 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 468 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 389 | 5,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 288 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 274 | 3,0 % |
| KK | 456 | 1,1 % |
| Övriga partier | 263 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Varberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Varberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 29,0 % | 31,4 % | 28,3 % | 31,3 % | 28,4 % |
| M | 25,5 % | 31,8 % | 25,2 % | 20,7 % | 20,7 % | 22,0 % |
| SD | 2,8 % | 4,8 % | 11,6 % | 16,1 % | 20,3 % | 18,1 % |
| C | 12,4 % | 9,9 % | 9,1 % | 11,1 % | 7,8 % | 8,1 % |
| KD | 6,2 % | 5,3 % | 4,2 % | 7,5 % | 5,9 % | 7,0 % |
| L | 6,7 % | 7,4 % | 5,2 % | 5,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| V | 4,7 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,6 % | 4,4 % | 4,6 % |
| MP | 4,3 % | 6,2 % | 6,1 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,0 % |
| Övr | 2,5 % | 1,4 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,9 % | 88,5 % | 90,0 % | 88,1 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Varberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Varberg 2018
Så skiljer sig Varberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 11,1 % i Varberg mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +2,5
- KD +1,2
- M +0,9
- L +0,3
Svagare än i riket
- V −2,4
- SD −1,4
- MP −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Varberg, från 11,6 % till 16,1 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,2 % till 20,7 % (−4,5).
- SD +4,6
- M −4,5
- KD +3,3
- S −3,0
- MP −2,4
- C +2,0
- FI −1,8
- V +1,4
Valdeltagande i Varberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,0 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Varberg på plats 29 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Varberg är indelad i 36 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Sörse till 93,9 % i Träslöv S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörse (47,2 %) och sitt svagaste i Karl Gustav-Grimmared (18,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Moderaterna i 6, Sverigedemokraterna i 5 av 36 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Varberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- C +2,0
- KD −1,8
- L +1,7
- MP −0,7
- M −0,3
- S −0,2
- V −0,0
Största parti i Varberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Varberg under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 88,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,8 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Varberg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 36 valdistrikten i Varberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apelvikshöjd | S | 34,9 % | S | 33,3 % | 88,8 % |
| Breared | S | 30,7 % | S | 31,5 % | 86,5 % |
| Brunnsberg-Lugnet | S | 43,2 % | S | 42,1 % | 82,4 % |
| Bua | S | 28,6 % | S | 27,1 % | 88,3 % |
| Getterön-Norrdal | S | 28,1 % | S | 28,0 % | 88,7 % |
| Grimeton-Gödestad-Hunnestad | S | 19,6 % | C | 22,8 % | 91,9 % |
| Håsten | S | 42,8 % | S | 44,1 % | 81,5 % |
| Hästhaga-Rosenfred | S | 28,8 % | S | 29,6 % | 90,1 % |
| Karl Gustav-Grimmared | SD | 30,2 % | C | 28,3 % | 84,4 % |
| Karlberg-Lilla Träslöv | S | 34,3 % | S | 35,7 % | 91,3 % |
| Kungsäter-Gunnarsjö | S | 23,4 % | C | 31,2 % | 84,2 % |
| Lindberg-Tofta-Bläshammar | M | 22,1 % | S | 22,2 % | 91,3 % |
| Mariedal-Tranelyckan | S | 29,6 % | S | 29,3 % | 84,2 % |
| Rolfstorp | SD | 22,3 % | C | 22,1 % | 88,4 % |
| Sibbarp-Dagsås | C | 23,9 % | C | 37,6 % | 89,7 % |
| Skällinge-Nösslinge | S | 22,6 % | C | 31,6 % | 90,4 % |
| Spannarp | SD | 23,6 % | C | 29,6 % | 88,1 % |
| Stenåsa-Äckregården | S | 39,0 % | S | 39,8 % | 88,5 % |
| Stråvalla | SD | 22,4 % | S | 21,2 % | 91,7 % |
| Sörse | S | 47,2 % | S | 46,7 % | 77,6 % |
| Trädlyckan | S | 34,5 % | S | 36,9 % | 90,2 % |
| Träslöv N | S | 31,0 % | S | 33,7 % | 93,0 % |
| Träslöv S | M | 26,3 % | M | 28,6 % | 93,9 % |
| Träslövsläge NV | M | 29,0 % | M | 27,0 % | 92,3 % |
| Träslövsläge SÖ | M | 24,6 % | M | 26,7 % | 91,1 % |
| Trönninge-Trönningenäs-Barnabro | S | 28,8 % | S | 27,0 % | 90,9 % |
| Tvååker landsbygd | S | 26,5 % | S | 24,5 % | 87,7 % |
| Tvååker tätort | S | 34,0 % | S | 33,6 % | 89,7 % |
| Tångaberg-Kärra-Torpa | M | 26,6 % | M | 28,0 % | 90,9 % |
| Valinge-Stamnared | C | 26,5 % | C | 34,9 % | 92,5 % |
| Varbergs centrum N | S | 30,5 % | S | 29,6 % | 86,3 % |
| Varbergs centrum S | M | 28,2 % | M | 28,3 % | 88,3 % |
| Veddige V | S | 25,1 % | S | 24,1 % | 86,1 % |
| Veddige Ö | S | 26,3 % | S | 24,9 % | 83,5 % |
| Värö | SD | 23,3 % | C | 21,1 % | 87,3 % |
| Årnäs-Derome-Sällstorp | S | 22,3 % | S | 22,5 % | 90,3 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2018 · Alla kommuner 2018