Valresultat Hallands län 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hallands län med 25,8 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 89,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Hallands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,0 %
Röstberättigade
245 991
Avgivna röster
218 988
Kommuner i länet
6

Riksdagsvalet 2018 i Hallands län

Riksdagsvalet 2018 i Hallands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna56 02125,8 %
MModeraterna49 63022,9 %
SDSverigedemokraterna40 39218,6 %
CCenterpartiet21 96010,1 %
KDKristdemokraterna15 4157,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)12 4445,7 %
VVänsterpartiet10 4984,8 %
MPMiljöpartiet de gröna7 6903,5 %
Övriga partier2 9321,4 %

Landstingsvalet 2018 i Hallands län

Landstingsvalet 2018 i Hallands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna57 11426,7 %
MModeraterna49 71523,2 %
SDSverigedemokraterna30 13514,1 %
CCenterpartiet24 78811,6 %
KDKristdemokraterna16 2167,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)15 3177,2 %
VVänsterpartiet11 3525,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6 9693,3 %
Övriga partier2 4301,1 %

Kommunvalet 2018 i Hallands län

Kommunvalet 2018 i Hallands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna56 63426,2 %
MModeraterna48 45822,4 %
SDSverigedemokraterna29 89413,8 %
CCenterpartiet29 08213,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)14 3826,6 %
KDKristdemokraterna12 0645,6 %
VVänsterpartiet9 9754,6 %
MPMiljöpartiet de gröna7 3103,4 %
Övriga partier8 5243,9 %

Partiernas utveckling i Hallands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hallands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hallands län per valår
Parti200620102014201820222026
S31,7 %26,8 %28,4 %25,8 %28,3 %25,6 %
M29,5 %34,7 %27,7 %22,9 %22,5 %23,3 %
SD2,9 %5,4 %12,9 %18,6 %22,6 %19,6 %
C10,4 %8,8 %8,4 %10,1 %7,0 %7,5 %
KD6,7 %5,6 %4,4 %7,1 %6,0 %7,0 %
L7,7 %7,8 %5,7 %5,7 %4,8 %5,9 %
V3,9 %3,5 %3,8 %4,8 %4,0 %5,3 %
MP4,0 %5,9 %5,9 %3,5 %3,6 %4,4 %
Övr3,1 %1,5 %2,9 %1,4 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande82,4 %86,2 %87,5 %89,0 %86,6 %86,7 %

Valdeltagande i Hallands län 2006–2026

Länet mot riket.

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Hallands län 2018

Så skiljer sig Hallands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 4,8 % i Hallands län mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,0
  • C +1,5
  • SD +1,1
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • V −3,2
  • S −2,4
  • MP −0,9

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallands län, från 12,9 % till 18,6 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,7 % till 22,9 % (−4,8).

  • SD +5,8
  • M −4,8
  • KD +2,8
  • S −2,5
  • MP −2,4
  • C +1,7
  • FI −1,5
  • ÖVR −1,1

Valdeltagande i Hallands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,0 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Hallands län är indelad i 182 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 61,9 % i Andersberg Norra till 93,9 % i Träslöv S.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg Norra (64,5 %) och sitt svagaste i Släps Kullen (4,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 89, Moderaterna i 59, Sverigedemokraterna i 31 av 182 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 18,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • SD −4,8
  • C +3,3
  • KD −1,5
  • L +0,9
  • M −0,5
  • S +0,4
  • V −0,2
  • MP −0,2

Största parti i Hallands län sedan 2006

Största parti har skiftat i Hallands län under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Hallands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,6 %86,7 %
2022Socialdemokraterna28,3 %86,6 %
2018Socialdemokraterna25,8 %89,0 %
2014Socialdemokraterna28,4 %87,5 %
2010Moderaterna34,7 %86,2 %
2006Socialdemokraterna31,7 %82,4 %

Valresultat per kommun i Hallands län 2018

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Hallands län, riksdagsvalet 2018
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
FalkenbergS30,2 %87,7 %
HalmstadS30,4 %87,4 %
HylteS31,2 %85,0 %
KungsbackaM30,6 %91,8 %
LaholmSD25,7 %88,0 %
VarbergS28,3 %90,0 %

Andra län 2018

Valresultat för alla kommuner 2018