Valresultat Kalmar län 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar län med 31,2 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 88,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Kalmar län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,1 %
Röstberättigade
184 447
Avgivna röster
162 490
Kommuner i länet
12

Riksdagsvalet 2018 i Kalmar län

Riksdagsvalet 2018 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna50 17831,2 %
SDSverigedemokraterna33 07520,6 %
MModeraterna27 73317,2 %
CCenterpartiet15 7749,8 %
KDKristdemokraterna11 5837,2 %
VVänsterpartiet9 8516,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 0383,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4 6452,9 %
Övriga partier1 9871,2 %

Landstingsvalet 2018 i Kalmar län

Landstingsvalet 2018 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna55 08634,6 %
MModeraterna23 26414,6 %
SDSverigedemokraterna22 56014,2 %
CCenterpartiet18 81211,8 %
KDKristdemokraterna16 47310,3 %
VVänsterpartiet10 0886,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 7544,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4 1202,6 %
Övriga partier1 1760,7 %

Kommunvalet 2018 i Kalmar län

Kommunvalet 2018 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna55 09134,1 %
CCenterpartiet25 47215,8 %
MModeraterna23 86914,8 %
SDSverigedemokraterna22 23413,8 %
VVänsterpartiet9 5895,9 %
KDKristdemokraterna8 8565,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 1934,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3 8322,4 %
Övriga partier5 3693,3 %

Partiernas utveckling i Kalmar län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kalmar län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kalmar län per valår
Parti200620102014201820222026
S41,6 %35,6 %35,5 %31,2 %31,7 %29,0 %
SD3,2 %5,8 %15,3 %20,6 %24,5 %21,4 %
M21,2 %26,9 %20,3 %17,2 %17,8 %18,7 %
C11,1 %8,9 %8,7 %9,8 %6,5 %6,4 %
KD7,1 %6,0 %4,7 %7,2 %7,0 %8,4 %
V5,0 %5,0 %4,6 %6,1 %4,6 %6,1 %
L5,2 %5,1 %3,5 %3,8 %3,2 %4,3 %
MP3,8 %5,6 %4,7 %2,9 %3,4 %4,1 %
Övr1,9 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande80,9 %84,9 %86,7 %88,1 %86,0 %85,7 %

Valdeltagande i Kalmar län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Kalmar län 2018

Så skiljer sig Kalmar län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 20,6 % i Kalmar län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,0
  • S +2,9
  • C +1,2
  • KD +0,9

Svagare än i riket

  • M −2,6
  • V −1,9
  • L −1,7
  • MP −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalmar län, från 15,3 % till 20,6 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,5 % till 31,2 % (−4,3).

  • SD +5,3
  • S −4,3
  • M −3,1
  • KD +2,5
  • MP −1,8
  • V +1,6
  • FI −1,6
  • C +1,1

Valdeltagande i Kalmar län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Kalmar län är indelad i 161 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 69,7 % i Nybro 3 till 93,6 % i Kolberga-Mockebo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karstorp (50,7 %) och sitt svagaste i Rumskulla-Pelarne (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 125, Sverigedemokraterna i 23, Moderaterna i 8 av 161 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 20,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • SD −6,8
  • C +6,0
  • S +2,9
  • M −2,5
  • KD −1,7
  • L +0,7
  • V −0,2

Största parti i Kalmar län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kalmar län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,0 %85,7 %
2022Socialdemokraterna31,7 %86,0 %
2018Socialdemokraterna31,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna35,5 %86,7 %
2010Socialdemokraterna35,6 %84,9 %
2006Socialdemokraterna41,6 %80,9 %

Valresultat per kommun i Kalmar län 2018

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Kalmar län, riksdagsvalet 2018
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BorgholmS23,7 %88,6 %
EmmabodaS33,5 %87,0 %
HultsfredS33,6 %85,8 %
HögsbyS31,8 %85,9 %
KalmarS30,4 %89,2 %
MönsteråsS31,9 %89,3 %
MörbylångaS27,1 %91,7 %
NybroS32,7 %86,6 %
OskarshamnS32,2 %88,1 %
TorsåsSD28,8 %87,9 %
VimmerbyS30,4 %88,2 %
VästervikS34,3 %86,3 %

Andra län 2018

Valresultat för alla kommuner 2018