Valresultat Borgholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Borgholm med 23,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borgholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,6 %
- Röstberättigade
- 8 748
- Avgivna röster
- 7 750
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 823 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 643 | 21,4 % |
| MModeraterna | 1 452 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 1 090 | 14,2 % |
| KDKristdemokraterna | 641 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 435 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 263 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 241 | 3,1 % |
| Övriga partier | 94 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 239 | 30,0 % |
| MModeraterna | 1 312 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 1 236 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 982 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 770 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 403 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 255 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 195 | 2,6 % |
| Övriga partier | 61 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 605 | 34,0 % |
| MModeraterna | 1 217 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 1 057 | 13,8 % |
| FÖLFÖL | 861 | 11,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 733 | 9,6 % |
| ÖlandÖland | 344 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 311 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 278 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 106 | 1,4 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Borgholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borgholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,0 % | 23,3 % | 25,6 % | 23,7 % | 28,1 % | 24,1 % |
| SD | 3,5 % | 5,2 % | 15,3 % | 21,4 % | 25,5 % | 21,7 % |
| M | 25,9 % | 31,7 % | 24,6 % | 18,9 % | 17,8 % | 20,0 % |
| C | 21,9 % | 16,8 % | 14,7 % | 14,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| KD | 8,1 % | 7,3 % | 5,1 % | 8,3 % | 7,4 % | 9,3 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,7 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,1 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 3,5 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,2 % | 4,5 % | 3,1 % | 4,4 % | 5,7 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 84,2 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Borgholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borgholm 2018
Så skiljer sig Borgholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 14,2 % i Borgholm mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,6
- SD +3,9
- KD +2,0
Svagare än i riket
- S −4,5
- V −2,3
- L −2,1
- MP −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Borgholm, från 15,3 % till 21,4 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,6 % till 18,9 % (−5,7).
- SD +6,1
- M −5,7
- KD +3,3
- FI −2,1
- V +2,0
- S −1,9
- MP −1,3
- C −0,5
Valdeltagande i Borgholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Borgholm på plats 77 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borgholm är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,6 % i Borgholms 2 till 88,6 % i Räpplinge-Högsrum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borgholms 2 (31,0 %) och sitt svagaste i Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3, Centerpartiet i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borgholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,6 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- SD −11,8
- S +10,2
- KD −4,3
- M −3,0
- L −2,0
- V −2,0
- MP −1,4
- C −0,4
Största parti i Borgholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Borgholm under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Borgholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Borgholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | C | 23,1 % | S | 30,2 % | 86,6 % |
| Borgholms 1 | S | 29,5 % | S | 44,5 % | 84,6 % |
| Borgholms 2 | S | 31,0 % | S | 45,7 % | 82,6 % |
| Böda | S | 20,7 % | FÖL | 32,5 % | 87,7 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | SD | 23,1 % | S | 32,7 % | 87,7 % |
| Högby | SD | 22,6 % | FÖL | 31,1 % | 85,7 % |
| Källa-Persnäs | S | 22,0 % | FÖL | 28,5 % | 87,7 % |
| Köping | SD | 24,8 % | S | 31,6 % | 85,6 % |
| Räpplinge-Högsrum | S | 23,4 % | S | 36,5 % | 88,6 % |