Valresultat Borgholm 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Borgholm med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,2 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borgholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 8 840
- Avgivna röster
- 7 440
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 329 | 31,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 709 | 23,3 % |
| CCenterpartiet | 1 236 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 537 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 453 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 380 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 364 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 261 | 3,6 % |
| Övriga partier | 71 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 069 | 29,1 % |
| MModeraterna | 1 954 | 27,5 % |
| CCenterpartiet | 1 340 | 18,8 % |
| KDKristdemokraterna | 528 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 360 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 337 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 256 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 243 | 3,4 % |
| Övriga partier | 28 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 908 | 26,2 % |
| CCenterpartiet | 1 848 | 25,4 % |
| MModeraterna | 1 588 | 21,8 % |
| ÖlandÖland | 555 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 409 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 370 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 242 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 210 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 142 | 2,0 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Borgholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borgholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,8 procentenheter).
- M
- S
- C
- KD
- MP
- SD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 25,9 % | 31,7 % | 24,6 % | 18,9 % | 17,8 % | 20,0 % |
| S | 27,0 % | 23,3 % | 25,6 % | 23,7 % | 28,1 % | 24,1 % |
| C | 21,9 % | 16,8 % | 14,7 % | 14,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| KD | 8,1 % | 7,3 % | 5,1 % | 8,3 % | 7,4 % | 9,3 % |
| MP | 3,8 % | 6,2 % | 4,5 % | 3,1 % | 4,4 % | 5,7 % |
| SD | 3,5 % | 5,2 % | 15,3 % | 21,4 % | 25,5 % | 21,7 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 3,5 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,9 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,7 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,1 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 84,2 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Borgholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borgholm 2010
Så skiljer sig Borgholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 16,8 % i Borgholm mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +10,3
- KD +1,7
- M +1,7
Svagare än i riket
- S −7,4
- FP −2,1
- V −2,0
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Borgholm, från 25,9 % till 31,7 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 21,9 % till 16,8 % (−5,0).
- M +5,8
- C −5,0
- S −3,7
- MP +2,4
- SD +1,7
- KD −0,8
- FP +0,5
- V −0,2
Valdeltagande i Borgholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,2 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Borgholm på plats 156 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borgholm är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Böda till 82,6 % i Källa-Persnäs.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Köping (38,9 %) och sitt svagaste i Källa-Persnäs (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Centerpartiet i 2, Socialdemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borgholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 31,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.
- M −9,9
- C +8,5
- SD −3,2
- S +2,9
- KD −1,7
- FP −1,6
- MP −1,1
- V −0,7
Största parti i Borgholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Borgholm under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Borgholm 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Borgholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | M | 33,2 % | C | 38,6 % | 81,4 % |
| Borgholms 1 | M | 33,5 % | S | 37,8 % | 77,1 % |
| Borgholms 2 | M | 35,4 % | S | 36,5 % | 77,0 % |
| Böda | S | 27,3 % | S | 29,2 % | 76,6 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | C | 29,5 % | C | 41,8 % | 79,4 % |
| Högby | M | 33,3 % | C | 33,7 % | 81,5 % |
| Källa-Persnäs | C | 24,5 % | C | 30,3 % | 82,6 % |
| Köping | M | 38,9 % | M | 29,0 % | 79,4 % |
| Räpplinge-Högsrum | M | 30,1 % | S | 23,1 % | 81,1 % |