Valresultat Torsås 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Torsås med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Torsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,4 %
Röstberättigade
5 509
Avgivna röster
4 647
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2010 i Torsås

Riksdagsvalet 2010 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 56234,0 %
MModeraterna1 16325,3 %
CCenterpartiet66714,5 %
SDSverigedemokraterna3307,2 %
KDKristdemokraterna2776,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2124,6 %
VVänsterpartiet1763,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1673,6 %
Övriga partier350,8 %

Landstingsvalet 2010 i Torsås

Landstingsvalet 2010 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 73639,0 %
CCenterpartiet87719,7 %
MModeraterna73516,5 %
KDKristdemokraterna3257,3 %
SDSverigedemokraterna2505,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2014,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1673,8 %
VVänsterpartiet1443,2 %
Övriga partier130,3 %

Kommunvalet 2010 i Torsås

Kommunvalet 2010 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 48832,8 %
CCenterpartiet1 37030,2 %
MModeraterna49010,8 %
TpTp3036,7 %
KDKristdemokraterna2395,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1703,7 %
SDSverigedemokraterna1683,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1673,7 %
VVänsterpartiet1343,0 %
Övriga partier80,2 %

Partiernas utveckling i Torsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Torsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Torsås per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %34,0 %33,5 %28,7 %26,5 %23,7 %
M20,4 %25,3 %16,1 %12,7 %14,3 %17,2 %
C17,6 %14,5 %13,7 %12,0 %7,1 %7,6 %
SD4,0 %7,2 %20,8 %28,8 %34,1 %27,9 %
KD8,8 %6,0 %4,1 %7,4 %7,5 %8,7 %
MP3,1 %4,6 %3,2 %2,1 %2,8 %4,0 %
V3,0 %3,8 %3,2 %4,4 %3,8 %4,6 %
L3,8 %3,6 %3,4 %2,9 %2,8 %4,6 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,1 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande79,1 %84,4 %87,1 %87,9 %87,0 %87,2 %

Valdeltagande i Torsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Torsås 2010

Så skiljer sig Torsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,5 % i Torsås mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,0
  • S +3,4
  • SD +1,5
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • M −4,7
  • FP −3,4
  • MP −2,7
  • V −1,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Torsås, från 20,4 % till 25,3 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,3 % till 34,0 % (−3,3).

  • M +4,9
  • S −3,3
  • SD +3,2
  • C −3,0
  • KD −2,8
  • MP +1,5
  • V +0,8
  • FP −0,1

Valdeltagande i Torsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,4 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Torsås på plats 146 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Torsås är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,2 % i Torsås 3 till 86,6 % i Torsås 1.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderåkra 1 (38,0 %) och sitt svagaste i Söderåkra 3 (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,2 % i kommunvalet mot 14,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,7 procentenheter.

  • C +15,7
  • M −14,5
  • SD −3,5
  • S −1,2
  • V −0,9
  • MP −0,9
  • KD −0,8
  • FP +0,0

Största parti i Torsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Torsås under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Torsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,9 %87,2 %
2022Sverigedemokraterna34,1 %87,0 %
2018Sverigedemokraterna28,8 %87,9 %
2014Socialdemokraterna33,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,0 %84,4 %
2006Socialdemokraterna37,3 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Torsås 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Torsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Torsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GullaboC26,0 %C49,7 %84,1 %
Söderåkra 1S38,0 %S35,8 %81,6 %
Söderåkra 2S35,5 %S34,7 %86,0 %
Söderåkra 3M31,3 %C39,4 %83,9 %
Torsås 1S34,6 %S35,9 %86,6 %
Torsås 2S37,6 %S37,9 %81,3 %
Torsås 3S29,7 %C37,2 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Torsås på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2010 · Alla kommuner 2010