Valresultat Oskarshamn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Oskarshamn med 37,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oskarshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 20 619
- Avgivna röster
- 17 458
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 400 | 37,2 % |
| MModeraterna | 4 770 | 27,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 261 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 074 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 984 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 974 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 852 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 724 | 4,2 % |
| Övriga partier | 176 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 806 | 40,5 % |
| MModeraterna | 3 652 | 21,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 991 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 334 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 813 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 809 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 788 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 580 | 3,4 % |
| Övriga partier | 51 | 0,3 % |
Kommunvalet 2010 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 626 | 38,9 % |
| MModeraterna | 3 866 | 22,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 960 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 203 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 127 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 862 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 855 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 542 | 3,2 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Oskarshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oskarshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,3 procentenheter).
- S
- M
- KD
- SD
- L
- V
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % | 37,2 % | 37,8 % | 32,2 % | 31,2 % | 29,0 % |
| M | 21,1 % | 27,7 % | 21,0 % | 18,1 % | 18,9 % | 18,0 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,8 % | 8,2 % | 7,4 % | 9,9 % |
| SD | 4,0 % | 6,2 % | 16,3 % | 22,2 % | 27,7 % | 25,0 % |
| L | 4,8 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,2 % |
| V | 6,8 % | 5,7 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| C | 6,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,5 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % | 0,9 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 86,6 % | 88,1 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Oskarshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oskarshamn 2010
Så skiljer sig Oskarshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,2 % i Oskarshamn mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,5
- KD +1,7
- SD +0,5
- V +0,1
Svagare än i riket
- MP −3,1
- M −2,4
- C −1,6
- FP −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Oskarshamn, från 21,1 % till 27,7 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,5 % till 37,2 % (−7,3).
- S −7,3
- M +6,6
- SD +2,2
- MP +1,5
- KD −1,1
- V −1,1
- C −1,1
- FP +0,9
Valdeltagande i Oskarshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Oskarshamn på plats 134 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oskarshamn är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Centrum till 88,8 % i Kolberga-Mockebo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertorn (55,6 %) och sitt svagaste i Kolberga-Mockebo (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 5 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oskarshamn är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- V +5,8
- M −5,0
- S +1,7
- SD −1,2
- MP −1,0
- FP +0,9
- KD −0,3
- C +0,1
Största parti i Oskarshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oskarshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Oskarshamn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Oskarshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 37,4 % | S | 39,4 % | 77,1 % |
| Döderhult-Bockara | M | 32,2 % | M | 29,4 % | 85,3 % |
| Figeholm | M | 30,0 % | S | 31,5 % | 84,6 % |
| Fårbo-Misterhult | S | 37,1 % | S | 35,0 % | 84,8 % |
| Gröndal | S | 43,3 % | S | 43,9 % | 83,1 % |
| Humlekärrshult | M | 33,9 % | S | 36,3 % | 82,7 % |
| Kolberga-Mockebo | M | 39,3 % | M | 32,3 % | 88,8 % |
| Kristdala-Bråbo-Ishult | M | 27,9 % | S | 28,7 % | 84,4 % |
| Kristineberg V | S | 51,0 % | S | 51,2 % | 82,6 % |
| Kristineberg Ö | S | 40,8 % | S | 44,1 % | 80,3 % |
| Norrtorn | S | 44,1 % | S | 44,6 % | 83,3 % |
| Orrängen-Syrenhagen | S | 35,9 % | S | 35,5 % | 82,2 % |
| Påskallavik | S | 42,9 % | S | 44,9 % | 84,0 % |
| Rödsle-Norrby | S | 31,2 % | S | 35,9 % | 88,7 % |
| Solbacka-Åsa | S | 43,0 % | S | 45,2 % | 82,8 % |
| Svalliden | S | 37,2 % | S | 39,2 % | 85,5 % |
| Södertorn | S | 55,6 % | S | 57,2 % | 82,3 % |