Valresultat Kalmar 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,9 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalmar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 49 178
- Avgivna röster
- 42 434
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 778 | 32,9 % |
| MModeraterna | 12 430 | 29,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 304 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 2 712 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 592 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 320 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 267 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 007 | 4,8 % |
| Övriga partier | 453 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 133 | 42,6 % |
| MModeraterna | 9 484 | 23,6 % |
| CCenterpartiet | 2 687 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 487 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 436 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 224 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 963 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 673 | 4,2 % |
| Övriga partier | 178 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 768 | 45,9 % |
| MModeraterna | 8 739 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 2 809 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 584 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 336 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 864 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 834 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 542 | 3,8 % |
| Övriga partier | 396 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Kalmar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalmar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,9 procentenheter).
- S
- M
- MP
- C
- L
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,8 % | 32,9 % | 32,7 % | 30,4 % | 31,8 % | 29,6 % |
| M | 24,6 % | 29,7 % | 23,5 % | 19,7 % | 20,6 % | 21,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| C | 7,6 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,2 % | 6,4 % | 6,2 % |
| L | 6,5 % | 6,2 % | 4,5 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,7 % |
| KD | 6,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,8 % |
| SD | 3,0 % | 5,4 % | 13,1 % | 17,1 % | 20,1 % | 17,2 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,5 % | 7,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,3 % | 87,6 % | 89,2 % | 87,0 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Kalmar 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalmar 2010
Så skiljer sig Kalmar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 32,9 % i Kalmar mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,3
- MP +0,6
Svagare än i riket
- FP −0,9
- V −0,8
- M −0,4
- SD −0,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kalmar, från 24,6 % till 29,7 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,8 % till 32,9 % (−6,9).
- S −6,9
- M +5,1
- MP +2,8
- SD +2,4
- C −1,1
- KD −1,0
- FP −0,3
- V +0,0
Valdeltagande i Kalmar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,3 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kalmar på plats 56 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalmar är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Norrliden Ö till 91,4 % i Lindsdal SO-Fjölebro.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden V (57,2 %) och sitt svagaste i Ängö-Varvsholmen (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 20, Socialdemokraterna i 20 av 40 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,9 % i kommunvalet mot 32,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.
- S +13,0
- M −8,3
- KD −1,8
- MP −1,6
- SD −0,9
- FP −0,5
- C +0,4
- V −0,3
Största parti i Kalmar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalmar 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Kalmar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | M | 39,6 % | S | 39,2 % | 88,2 % |
| Berga Centrum | S | 46,3 % | S | 55,8 % | 80,1 % |
| Bergavik | M | 36,2 % | S | 37,6 % | 88,9 % |
| Björkenäs mfl | M | 38,4 % | S | 40,7 % | 90,9 % |
| Djurängen V | S | 38,9 % | S | 49,0 % | 82,2 % |
| Djurängen Ö | S | 43,1 % | S | 53,1 % | 86,4 % |
| Falkenberg | S | 39,7 % | S | 50,2 % | 81,2 % |
| Funkabo | S | 44,1 % | S | 51,8 % | 79,6 % |
| Gamla stan | M | 37,5 % | S | 35,3 % | 84,6 % |
| Getingen-Tallhagen | M | 35,7 % | S | 40,0 % | 89,3 % |
| Hagby Vassmolösa S | S | 32,1 % | S | 42,2 % | 87,2 % |
| Halltorp-Voxtorp | M | 31,4 % | S | 39,3 % | 86,7 % |
| Kalmarsundsparken-Stensö | M | 44,3 % | M | 35,3 % | 88,9 % |
| Kvarnholmen | M | 40,9 % | S | 38,1 % | 79,1 % |
| Lindsdal NO | S | 36,3 % | S | 52,4 % | 88,2 % |
| Lindsdal NV-Förlösa | M | 32,3 % | S | 40,5 % | 88,2 % |
| Lindsdal SO-Fjölebro | S | 39,6 % | S | 55,8 % | 91,4 % |
| Lindsdal SV-Kläckeberga | S | 39,8 % | S | 55,1 % | 89,7 % |
| Ljungbyholm-Vassmolösa N | S | 37,4 % | S | 51,2 % | 84,9 % |
| Läckeby | M | 30,5 % | S | 42,8 % | 85,3 % |
| Malmen S | M | 33,9 % | S | 41,8 % | 84,3 % |
| Malmen V | M | 29,7 % | S | 43,4 % | 85,2 % |
| Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö | M | 32,6 % | S | 42,8 % | 85,7 % |
| Norrgårdsgärdet V | S | 41,0 % | S | 51,6 % | 81,9 % |
| Norrliden V | S | 57,2 % | S | 60,6 % | 75,0 % |
| Norrliden Ö | S | 53,7 % | S | 60,5 % | 73,5 % |
| Oxhagen | S | 51,6 % | S | 59,8 % | 77,9 % |
| Påryd | S | 38,7 % | S | 42,0 % | 85,7 % |
| Rinkabyholm S-Hossmo | M | 37,3 % | S | 42,7 % | 90,1 % |
| Rockneby-Revsudden | M | 31,2 % | S | 41,1 % | 87,0 % |
| Sandås-Stensberg | M | 31,6 % | S | 43,4 % | 85,2 % |
| Skälby | S | 38,6 % | S | 47,5 % | 77,9 % |
| Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna | M | 34,1 % | S | 47,5 % | 89,1 % |
| Smedby V | S | 49,4 % | S | 58,8 % | 76,2 % |
| Smedby Ö | S | 40,2 % | S | 58,0 % | 87,6 % |
| Tegelviken-Johannesborg | S | 30,7 % | S | 47,1 % | 86,4 % |
| Trekanten | M | 29,5 % | S | 40,9 % | 87,8 % |
| Tvärskog | S | 25,9 % | C | 32,0 % | 79,7 % |
| Vimpeltorpet | M | 38,2 % | S | 46,8 % | 89,0 % |
| Ängö-Varvsholmen | M | 47,0 % | M | 35,7 % | 89,8 % |