Valresultat Kalmar 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar med 39,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,7 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalmar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 47 801
- Avgivna röster
- 39 506
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 432 | 39,8 % |
| MModeraterna | 9 560 | 24,6 % |
| CCenterpartiet | 2 933 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 546 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 529 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 995 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 848 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 161 | 3,0 % |
| Övriga partier | 778 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 487 | 40,9 % |
| MModeraterna | 8 908 | 23,5 % |
| CCenterpartiet | 3 127 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 979 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 416 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 133 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 625 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 068 | 2,8 % |
| Övriga partier | 143 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 278 | 44,7 % |
| MModeraterna | 8 145 | 21,1 % |
| CCenterpartiet | 3 363 | 8,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 388 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 325 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 975 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 871 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 187 | 3,1 % |
| Övriga partier | 142 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Kalmar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalmar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,8 % | 32,9 % | 32,7 % | 30,4 % | 31,8 % | 29,6 % |
| M | 24,6 % | 29,7 % | 23,5 % | 19,7 % | 20,6 % | 21,5 % |
| C | 7,6 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,2 % | 6,4 % | 6,2 % |
| KD | 6,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,8 % |
| L | 6,5 % | 6,2 % | 4,5 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,7 % |
| MP | 5,1 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,5 % | 7,1 % |
| SD | 3,0 % | 5,4 % | 13,1 % | 17,1 % | 20,1 % | 17,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,3 % | 87,6 % | 89,2 % | 87,0 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Kalmar 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalmar 2006
Så skiljer sig Kalmar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 39,8 % i Kalmar mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,6
- SD +0,1
Svagare än i riket
- M −1,4
- V −1,1
- FP −1,0
- C −0,3
Valdeltagande i Kalmar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,6 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kalmar på plats 60 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalmar är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,1 % i Kalmar 20 till 90,5 % i Förlösa-Kläckeberga 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kalmar 20 (58,5 %) och sitt svagaste i Kalmar 10 (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Moderaterna i 7 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 44,7 % i kommunvalet mot 39,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.
- S +4,9
- M −3,6
- C +1,1
- KD −0,6
- FP −0,3
- V +0,3
- MP −0,3
Största parti i Kalmar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalmar 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Kalmar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dörby 1 | S | 48,8 % | S | 53,0 % | 86,6 % |
| Dörby 2 | S | 50,8 % | S | 53,9 % | 76,6 % |
| Förlösa-Kläckeberga 1 | S | 37,8 % | S | 40,8 % | 87,3 % |
| Förlösa-Kläckeberga 2 | S | 45,5 % | S | 51,5 % | 86,2 % |
| Förlösa-Kläckeberga 3 | S | 47,8 % | S | 52,7 % | 90,5 % |
| Förlösa-Kläckeberga 4 | S | 45,0 % | S | 51,1 % | 89,3 % |
| Hagby-Arby | S | 38,4 % | S | 40,1 % | 85,2 % |
| Halltorp-Voxtorp | S | 32,7 % | S | 36,5 % | 83,4 % |
| Hossmo | S | 36,3 % | S | 45,1 % | 87,2 % |
| Kalmar 1 | M | 40,0 % | M | 34,8 % | 78,4 % |
| Kalmar 2 | M | 33,7 % | S | 36,8 % | 83,4 % |
| Kalmar 3 | M | 37,8 % | M | 34,9 % | 88,4 % |
| Kalmar 4 | S | 34,1 % | S | 40,4 % | 81,6 % |
| Kalmar 5 | S | 46,3 % | S | 50,7 % | 78,2 % |
| Kalmar 6 | S | 39,7 % | S | 47,6 % | 84,5 % |
| Kalmar 7 | S | 30,9 % | S | 38,4 % | 83,3 % |
| Kalmar 8 | M | 30,1 % | S | 35,8 % | 80,8 % |
| Kalmar 9 | S | 34,1 % | S | 39,0 % | 81,7 % |
| Kalmar 10 | M | 43,3 % | M | 35,7 % | 87,4 % |
| Kalmar 11 | M | 30,1 % | S | 36,7 % | 86,7 % |
| Kalmar 12 | S | 45,4 % | S | 47,6 % | 80,5 % |
| Kalmar 13 | S | 56,5 % | S | 58,7 % | 75,1 % |
| Kalmar 14 | S | 46,7 % | S | 50,2 % | 74,4 % |
| Kalmar 15 | S | 45,0 % | S | 48,8 % | 80,4 % |
| Kalmar 16 | S | 51,0 % | S | 54,6 % | 79,3 % |
| Kalmar 17 | S | 50,1 % | S | 53,2 % | 76,0 % |
| Kalmar 18 | S | 31,7 % | S | 38,8 % | 88,1 % |
| Kalmar 19 | S | 52,6 % | S | 56,3 % | 76,6 % |
| Kalmar 20 | S | 58,5 % | S | 61,9 % | 70,1 % |
| Kalmar 21 | S | 53,9 % | S | 58,5 % | 71,7 % |
| Kalmar 22 | M | 35,1 % | S | 38,1 % | 88,4 % |
| Kalmar 23 | S | 32,7 % | S | 41,6 % | 87,7 % |
| Karlslunda | S | 41,4 % | S | 40,2 % | 82,9 % |
| Ljungby 1 | S | 35,2 % | S | 38,1 % | 83,3 % |
| Ljungby 2 | S | 44,2 % | S | 48,3 % | 84,4 % |
| Mortorp | S | 32,2 % | S | 32,6 % | 83,1 % |
| Ryssby | S | 39,6 % | S | 42,2 % | 81,2 % |
| Åby | S | 37,4 % | S | 41,3 % | 86,6 % |