Valresultat Emmaboda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Emmaboda med 45,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,7 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Emmaboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 7 310
- Avgivna röster
- 5 915
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 620 | 45,4 % |
| MModeraterna | 1 010 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 806 | 14,0 % |
| KDKristdemokraterna | 446 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 237 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 197 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 182 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 159 | 2,8 % |
| Övriga partier | 115 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 703 | 47,0 % |
| CCenterpartiet | 994 | 17,3 % |
| MModeraterna | 781 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 603 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 235 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 170 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 132 | 2,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 124 | 2,2 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 740 | 46,7 % |
| CCenterpartiet | 1 051 | 17,9 % |
| KDKristdemokraterna | 764 | 13,0 % |
| MModeraterna | 731 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 185 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 86 | 1,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 84 | 1,4 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Emmaboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Emmaboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- MP
- SD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 40,3 % | 40,1 % | 33,5 % | 33,4 % | 31,2 % |
| M | 17,5 % | 23,6 % | 16,6 % | 14,4 % | 14,6 % | 16,0 % |
| C | 14,0 % | 11,1 % | 11,1 % | 11,4 % | 6,9 % | 5,9 % |
| KD | 7,7 % | 5,3 % | 4,0 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,1 % |
| V | 4,1 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,9 % |
| MP | 3,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 2,4 % | 2,7 % | 3,0 % |
| SD | 3,2 % | 5,8 % | 15,3 % | 22,3 % | 28,0 % | 24,7 % |
| L | 2,8 % | 3,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,8 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,9 % | 85,9 % | 87,0 % | 84,9 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Emmaboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Emmaboda 2006
Så skiljer sig Emmaboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 45,4 % i Emmaboda mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,2
- C +6,1
- KD +1,1
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −8,6
- FP −4,8
- MP −1,7
- V −1,7
Valdeltagande i Emmaboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,9 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Emmaboda på plats 115 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Emmaboda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Emmaboda 1 till 83,8 % i Emmaboda 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Emmaboda 2 (52,3 %) och sitt svagaste i Långasjö (34,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Emmaboda är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 13,0 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- KD +5,3
- M −5,0
- C +3,9
- SD −1,7
- S +1,3
- V −0,4
- MP −0,3
Största parti i Emmaboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Emmaboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Emmaboda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Emmaboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsboda | S | 41,2 % | S | 43,5 % | 81,3 % |
| Emmaboda 1 | S | 51,1 % | S | 53,6 % | 75,7 % |
| Emmaboda 2 | S | 52,3 % | S | 52,1 % | 83,8 % |
| Långasjö | S | 34,2 % | S | 33,5 % | 80,6 % |
| Vissefjärda 1 | S | 48,9 % | S | 51,7 % | 83,6 % |
| Vissefjärda 2 | S | 36,6 % | S | 36,9 % | 80,7 % |