Valresultat Oskarshamn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Oskarshamn med 44,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oskarshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 20 486
- Avgivna röster
- 16 600
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 230 | 44,5 % |
| MModeraterna | 3 424 | 21,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 372 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 101 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 978 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 786 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 657 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 441 | 2,7 % |
| Övriga partier | 252 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 852 | 43,0 % |
| MModeraterna | 2 887 | 18,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 282 | 14,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 381 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 981 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 616 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 564 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 331 | 2,1 % |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 072 | 37,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 268 | 20,0 % |
| MModeraterna | 3 011 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 459 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 964 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 614 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 585 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 1,8 % |
| Övriga partier | 25 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Oskarshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oskarshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % | 37,2 % | 37,8 % | 32,2 % | 31,2 % | 29,0 % |
| M | 21,1 % | 27,7 % | 21,0 % | 18,1 % | 18,9 % | 18,0 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,8 % | 8,2 % | 7,4 % | 9,9 % |
| V | 6,8 % | 5,7 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| C | 6,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,5 % |
| L | 4,8 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,2 % |
| SD | 4,0 % | 6,2 % | 16,3 % | 22,2 % | 27,7 % | 25,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % | 0,9 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 86,6 % | 88,1 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Oskarshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oskarshamn 2006
Så skiljer sig Oskarshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,5 % i Oskarshamn mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,3
- KD +1,8
- SD +1,1
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −5,0
- FP −2,7
- MP −2,4
- C −1,9
Valdeltagande i Oskarshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,0 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Oskarshamn på plats 110 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oskarshamn är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Centrum till 87,4 % i Kolberga-Mockebo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertorn (57,5 %) och sitt svagaste i Bråbo-Ishult (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Centerpartiet i 1 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oskarshamn är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,3 procentenheter.
- V +13,3
- S −7,3
- M −2,6
- FP −1,2
- KD +0,5
- SD −0,3
- C −0,1
Största parti i Oskarshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oskarshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Oskarshamn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Oskarshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bockara | S | 45,5 % | S | 29,6 % | 77,9 % |
| Bråbo-Ishult | C | 32,6 % | C | 31,8 % | 86,0 % |
| Centrum | S | 42,6 % | S | 35,1 % | 72,7 % |
| Döderhult | S | 36,4 % | S | 28,8 % | 86,1 % |
| Figeholm | S | 36,2 % | S | 30,2 % | 83,0 % |
| Fårbo | S | 51,0 % | S | 41,3 % | 80,5 % |
| Gröndal | S | 51,0 % | S | 39,7 % | 81,2 % |
| Humlekärrshult | S | 41,5 % | S | 36,2 % | 81,4 % |
| Kolberga-Mockebo | S | 34,9 % | S | 30,9 % | 87,4 % |
| Kristdala | S | 42,7 % | S | 36,9 % | 81,2 % |
| Kristineberg V | S | 55,8 % | S | 49,3 % | 78,4 % |
| Kristineberg Ö | S | 44,8 % | S | 40,0 % | 80,1 % |
| Misterhult | S | 33,2 % | S | 25,7 % | 81,9 % |
| Norrtorn | S | 49,4 % | S | 40,9 % | 77,8 % |
| Orrängen-Syrenhagen | S | 42,2 % | S | 34,7 % | 80,7 % |
| Påskallavik | S | 54,4 % | S | 49,4 % | 80,7 % |
| Rödsle-Norrby | S | 41,9 % | S | 33,8 % | 86,8 % |
| Solbacka-Åsa | S | 51,3 % | S | 42,0 % | 79,2 % |
| Svalliden | S | 46,5 % | S | 40,1 % | 80,3 % |
| Södertorn | S | 57,5 % | S | 49,2 % | 79,5 % |