Valresultat Torsås 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Torsås med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Torsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,1 %
Röstberättigade
5 633
Avgivna röster
4 453
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2006 i Torsås

Riksdagsvalet 2006 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 62937,3 %
MModeraterna89020,4 %
CCenterpartiet76617,6 %
KDKristdemokraterna3858,8 %
SDSverigedemokraterna1764,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1643,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1343,1 %
VVänsterpartiet1323,0 %
Övriga partier872,0 %

Landstingsvalet 2006 i Torsås

Landstingsvalet 2006 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 57537,3 %
CCenterpartiet89621,2 %
MModeraterna70716,7 %
KDKristdemokraterna44210,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1704,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1493,5 %
SDSverigedemokraterna1373,2 %
VVänsterpartiet1363,2 %
Övriga partier130,3 %

Kommunvalet 2006 i Torsås

Kommunvalet 2006 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 26328,4 %
CCenterpartiet1 11125,0 %
TpTp82718,6 %
MModeraterna48911,0 %
KDKristdemokraterna2966,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1643,7 %
VVänsterpartiet1353,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1072,4 %
SDSverigedemokraterna481,1 %
Övriga partier90,2 %

Partiernas utveckling i Torsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Torsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Torsås per valår
Parti200620102014201820222026
S37,3 %34,0 %33,5 %28,7 %26,5 %23,7 %
M20,4 %25,3 %16,1 %12,7 %14,3 %17,2 %
C17,6 %14,5 %13,7 %12,0 %7,1 %7,6 %
KD8,8 %6,0 %4,1 %7,4 %7,5 %8,7 %
SD4,0 %7,2 %20,8 %28,8 %34,1 %27,9 %
L3,8 %3,6 %3,4 %2,9 %2,8 %4,6 %
MP3,1 %4,6 %3,2 %2,1 %2,8 %4,0 %
V3,0 %3,8 %3,2 %4,4 %3,8 %4,6 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,1 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande79,1 %84,4 %87,1 %87,9 %87,0 %87,2 %

Valdeltagande i Torsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Torsås 2006

Så skiljer sig Torsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 17,6 % i Torsås mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +9,7
  • KD +2,2
  • S +2,1
  • SD +1,1

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • FP −3,7
  • V −2,8
  • MP −2,1

Valdeltagande i Torsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Torsås på plats 192 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Torsås är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Torsås 2 till 82,7 % i Söderåkra 2.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderåkra 2 (43,6 %) och sitt svagaste i Söderåkra 3 (25,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Centerpartiet i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsås är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,0 % i kommunvalet mot 20,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.

  • M −9,4
  • S −9,0
  • C +7,4
  • SD −3,0
  • KD −2,2
  • FP −1,4
  • MP +0,6
  • V +0,0

Största parti i Torsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Torsås under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Torsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,9 %87,2 %
2022Sverigedemokraterna34,1 %87,0 %
2018Sverigedemokraterna28,8 %87,9 %
2014Socialdemokraterna33,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,0 %84,4 %
2006Socialdemokraterna37,3 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Torsås 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Torsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Torsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GullaboC28,9 %C42,0 %79,2 %
Söderåkra 1S40,5 %S33,3 %79,0 %
Söderåkra 2S43,6 %S29,6 %82,7 %
Söderåkra 3C31,9 %C34,8 %80,1 %
Torsås 1S37,3 %S29,0 %81,7 %
Torsås 2S39,7 %S32,5 %75,4 %
Torsås 3S28,9 %C32,7 %76,3 %

Utforska valdistrikten i Torsås på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2006 · Alla kommuner 2006