Valresultat Västervik 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Västervik med 45,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västervik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 28 927
- Avgivna röster
- 22 995
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 284 | 45,5 % |
| MModeraterna | 4 508 | 19,9 % |
| CCenterpartiet | 2 101 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 422 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 318 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 239 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 915 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 473 | 2,1 % |
| Övriga partier | 339 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 695 | 43,9 % |
| MModeraterna | 4 226 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 2 259 | 10,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 788 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 485 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 174 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 699 | 3,2 % |
| ÖVRövriga partier | 456 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 289 | 1,3 % |
| Övriga partier | 22 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 057 | 35,4 % |
| MModeraterna | 7 704 | 33,8 % |
| CCenterpartiet | 2 004 | 8,8 % |
| VDMVDM | 1 076 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 917 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 828 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 772 | 3,4 % |
| SOC.PSOC.P | 637 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 604 | 2,7 % |
| Övriga partier | 163 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Västervik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västervik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % | 39,9 % | 39,3 % | 34,3 % | 34,4 % | 32,0 % |
| M | 19,9 % | 25,8 % | 19,3 % | 16,9 % | 17,4 % | 17,9 % |
| C | 9,3 % | 7,3 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,1 % | 6,6 % |
| L | 6,3 % | 5,5 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,4 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 3,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 7,3 % |
| V | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,5 % | 5,7 % |
| MP | 4,0 % | 5,4 % | 4,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 3,9 % |
| SD | 2,1 % | 5,2 % | 13,6 % | 19,2 % | 23,2 % | 20,6 % |
| Övr | 1,5 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,7 % | 85,4 % | 86,3 % | 84,0 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Västervik 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västervik 2006
Så skiljer sig Västervik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 45,5 % i Västervik mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,3
- C +1,4
Svagare än i riket
- M −6,1
- FP −1,2
- MP −1,1
- SD −0,8
Valdeltagande i Västervik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,5 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Västervik på plats 175 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västervik är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,5 % i Västerviks 9 till 88,9 % i Västerviks 14.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallingeberg S (68,0 %) och sitt svagaste i Blackstad (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Moderaterna i 4, Centerpartiet i 3 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västervik är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,8 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,9 procentenheter.
- M +13,9
- S −10,1
- FP −2,7
- KD −2,4
- V −1,5
- MP −1,4
- C −0,5
Största parti i Västervik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västervik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Västervik 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Västervik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blackstad | C | 29,9 % | M | 42,1 % | 84,1 % |
| Gamleby 1 | S | 38,3 % | S | 29,8 % | 79,1 % |
| Gamleby 2 | S | 46,1 % | S | 36,7 % | 80,4 % |
| Gladhammar | S | 49,6 % | S | 40,3 % | 78,6 % |
| Hallingeberg N-Odensvi | C | 33,8 % | C | 32,9 % | 83,2 % |
| Hallingeberg S | S | 68,0 % | S | 61,9 % | 79,8 % |
| Hjorted | S | 46,7 % | S | 44,2 % | 81,8 % |
| Lofta | M | 31,2 % | M | 44,0 % | 83,4 % |
| Loftahammar | M | 34,1 % | M | 43,0 % | 83,7 % |
| Törnsfall | S | 31,3 % | M | 34,7 % | 75,4 % |
| Ukna | C | 30,1 % | C | 32,0 % | 81,6 % |
| Västerviks 1 | M | 34,9 % | M | 51,2 % | 79,7 % |
| Västerviks 2 | S | 41,8 % | M | 45,4 % | 79,1 % |
| Västerviks 3 | S | 36,4 % | M | 50,6 % | 83,6 % |
| Västerviks 4 | S | 46,8 % | S | 36,9 % | 73,3 % |
| Västerviks 5 | S | 46,5 % | M | 39,0 % | 80,7 % |
| Västerviks 6 | S | 59,0 % | S | 46,8 % | 76,2 % |
| Västerviks 7 | S | 50,6 % | M | 39,1 % | 83,2 % |
| Västerviks 8 | S | 66,4 % | S | 56,6 % | 69,5 % |
| Västerviks 9 | S | 51,8 % | S | 41,7 % | 68,5 % |
| Västerviks 10 | S | 44,9 % | M | 38,5 % | 75,3 % |
| Västerviks 11 | S | 61,1 % | S | 40,5 % | 77,8 % |
| Västerviks 12 | S | 54,1 % | S | 42,5 % | 74,2 % |
| Västerviks 13 | S | 53,6 % | S | 37,1 % | 85,8 % |
| Västerviks 14 | S | 41,0 % | M | 47,8 % | 88,9 % |
| Västra Ed | S | 40,3 % | S | 34,3 % | 82,2 % |
| Västrum | M | 31,0 % | M | 38,8 % | 81,6 % |
| Överum | S | 60,2 % | S | 55,9 % | 78,0 % |